Bilgisayarı taktıktan sonra bina şalteri atıyor

Arkadaslar şöyle bi psu var elimde asus gps-400AB A bilgisayardaki donanimim şu ryzen 3 2200g, gtx 1050ti, 8gb ddr4 2300mhz single ram acaba uygun mudur?

Arkadaslar şöyle bi psu var elimde asus gps-400AB A bilgisayardaki donanimim şu ryzen 3 2200g, gtx 1050ti, 8gb ddr4 2300mhz single ram acaba uygun mudur?
Asus dururken Power Boost takmak da aynı fiyata Bugatti ve Tofaş bulmuşken Tofaş'a binmek gibi oluyor. Siz hemen Asus olanını takın. Kalitesiz PSU sistem bileşenlerine bile zarar verebilir.

Özgüveniniz beni size hayran bıraktı. Yalnız Türkiye'de şehir şebekesi 220V AC'dir.
Zaten dediğim doğru. DC yerine AC olması gerek. Fizik okumadım ve bunun eğitimini almadım, suç mu? Şehir şebekesi 220V ancak forumda çokca 220V gelmeyen görürsünüz. Çünkü herkesin ikamet ettiği yerlerin altyapısı iyi olmayabilir.

Burası deşarj olma yeri değil, sokağa çıplak ayak çıkıp toprağa basmayı deneyebilirsiniz.
Gayet de düzgün konuşuyorum.
'Sor' dedik diye oldu hepsi, oysaki kişiye yardım etmeye çalışıyordum.
Discord verin ve sesli olarak konuşalım. Yaşınız mı tutmuyor? Mikrofonunuz mu yok?

Yaşımın tutmadığından değil de liseliler gibi çıkışa çağrılmayı sevmiyorum yazacağım yine kibirli diyeceksiniz. En iyisi benim yaşım tutmasın.

Size iyi forumlar, sağlıklı günler diliyorum.
Kendinize iyi davranın :)

Arkadaslar diğer PSU yu takmaya çalışırken şalter yine atti yani sorun PSU ya da bilgisayar değil anlaşılan sorun röle de yetersiz kaliyor ya da bozuk.
Bilgisayardan önce evdeki tüm fişleri çekmeyi denemiştim fakat bilgisayari taktigim gibi gitmişti şimdi bilgisayar takili değilken de gitti.

Merhaba. Bu son durumda kaçak akım rölesinin PC'yle bir ilgisi bulunmayıp ev içindeki bazı sıkıntılardan (olası kaçaklardan) dolayı attığı görülüyor. Öncelikle olası kaçak akımlar açısından araştırma yapmalısınız. Balkonda, mutfakta, banyoda,vb. kablo bağlantı izolasyonu bozulan nemle, suyla direk temas eden tüm kablo ekleri kaçak akım rölesini kolayca attırabilir.

Kaçak akım rölesi sadece faz-toprak, nötr-toprak kaçaklarından (30 mA) değil, topraklı/topraksız prizlere çok kötü temas eden topraklı/topraksız fişlerin sıkıntılı olan teması yüzünden oluşan küçük kıvılcımlarla da atar. Çünkü bu kıvılcım geçişlerinde kaçak akım rölesindeki faz ve nötr hattının röledeki iç elektrik dengesi kolayca bozulup bu röle atabilmiş olur.

Yetkili bir elektrikçiyle birlikte evdeki tüm fiş-priz bağlantılarını önce çekip bağlantı durumlarına detaylı bakmanız, küçük kıvılcımı (arkı) oluşturan fiş-prizler varsa öncekile bunları yenileriyle değiştirmeniz gerekiyor. Örneğin fırınların elektrikli çamaklığı şebekeye devamlı takılı olduğundan fiş-priz bağlantısındaki bir sıkıntı kaçak akım rölesinin devamlı düşmesine neden oluyor. Evimizde geçen yıl elektrikçiyle böyle bir durumla beraber incelememizde karşılaşmıştık. Balkona, WC, banyo, mutfağa (ıslak yüzeylere) çok yakın uzatmalar ekli çekildiyse eğer bu ek yerlerindeki elektrik bantları elektrikçi nezaretinde sökülüp içlerinde kararma, ağır is kokusu, vb. olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Hiç bir kaçak, sızıntı akımı durumu ev tesisatında bulunmayıp röle yine atmaya devam ederse bu rölenin kendisinden şüphe edip değiştirmeyi o zaman düşünürsünüz. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı