BioNTech yan etkilerinin çıkma ihtimali nedir?

futs

Hectopat
Birkaç gün içinde BioNTech aşısı olacağım. Biraz komik olabilir ama yan etkileri ister istemez korkutuyor. Yan etki yapma veya alerjik reaksiyon gösterme ihtimali yüksek mi? Aranızda ciddi bir yan etki yaşayan oldu mu?

İki dozu da oldum. İlk dozda hafif kol ağrısı oldu, başka bir şey olmadı. İkinci dozda ise şiddetli kol ağrısı + baş ağrısı oldu. 1 gün sonra geçti. Çevremde iki dozu olan kişiler de hemen hemen aynı şeyleri yaşamışlar. Tabii bünyeye göre değişebilir bu etkiler.

Arkadaşlarımda ve bazı akrabalarımda şiddetli kol ağrısı görüldü ama mesela 80 yaşındaki anneannem hiçbir etki hissetmedi ve şu an turp gibi.Kişinin kendi bağışıklık sistemi ve bünyesiyle alakalı bir durum.Korkutmak gibi olmasın ama zaten biontech aşısı olurken sana verilen formda riskleri olduğu için imza attıracaklar.Görülmemiş bir yan etki sende görülebilir.

2 dozda da sadece kolumu oynattığımda az bir şey ağrıdı. 2 gün sürdü sadece.
En ufak bir rahatsızlanma yaşamadım onun dışında.

Ben kısa vadede değil de uzun vadede risk taşıdığını düşünüyorum.
Aşı vücuttan 12 ay içerisinde tamamen atıldığından uzun vadeli etki olması imkansız. Olsa olsa milyonda 5-10 kişide görülen kalp sorunu çıkar ki bu hastalığın ihtimali Covid olanlarda kat kat daha yüksek zaten.

Aşı vücuttan 12 ay içerisinde tamamen atıldığından uzun vadeli etki olması imkansız. Olsa olsa milyonda 5-10 kişide görülen kalp sorunu çıkar ki bu hastalığın ihtimali COVID olanlarda kat kat daha yüksek zaten.

12 ay içerisinde oluşturduğu bir kanser kütlesi veya başka olabilecek şeylerle kalıcı olabilir. Sadece benim düşüncem.

Yeni konular

Geri
Yukarı