Bir başka kötü optimizasyon: Hogwarts Legacy

Çünkü RAM kullanımı 14-15 GB civarında seyrediyor.

16 GB RAM sizlere ömür kisacasi. Bugün MSI Afterburner ile bir göz atayim dedim. En düsük ayarlarda 1080p cözünürlükte 10 GB yutuyor. Tabii bir de sistemin kendi kullandigi bellek de isin icine girince ortalama 15 GB kullanimda görünüyor.

16 GB RAM sizlere ömür kisacasi. Bugün MSI Afterburner ile bir göz atayim dedim. En düsük ayarlarda 1080p cözünürlükte 10 GB yutuyor. Tabii bir de sistemin kendi kullandigi bellek de isin icine girince ortalama 15 GB kullanimda görünüyor.

Hali hazırda 2x16 var. Tüm bunlar sebebiyle 64gb yükseltsem mi diye düşünmüyor değilim.

Bir tane adam sorunun sistemden değil, tamamen oyundan kaynaklı olduğunu söylüyor. 32GB RAM olmasına rağmen onda da stutter ve droplar oluyormuş. Bu paylaşımı yapmasa RAM alacaktım. Ama belli ki Denuvo vs. oyunu çok etkiliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani arkadaşlar şimdi problem oyunda mı yoksa sizin sistemlerde mi? Problem oyundaysa oyunu kıracak veya hemen almayın patch bekleyin denecek seviyede mi? Bu soruyu hem son yorumları takip etmediğim hem de özet olsun diye soruyorum.
Oyunun bu haliyle alınmasını ben tavsiye etmiyorum. Çok güzel bir oyun ama oynanmayınca daha çok sinirlendiriyor. Sorunlu olduğu kesin. 10 Şubat resmi çıkış tarihi olduğu için ilk gün güncellemesiyle beraber gelecektir. Ama hiçbir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Toparlaması biraz zaman alır gibime geliyor. Droplara katlanırım diyen alabilir. Ama FPS düşüşüyle beraber stutter olması hiç keyif vermiyor. Şimdilik beklenmeli.

Oyunun 20GB RAM kullanmasına değinmeyeceğim. Artık 16 GB yetmeyecek bunu biliyoruz. Fakat 4080'de bile RT kapalı 4K'da all time 60+ vermemesi, RT açınca oyunun sapıtması ve çok drop yemesi, RT'nin oyuna çok az etkisinin olması hatta bazı yerlerde oyunu daha da kötü yapması gibi şeyler ile bu oyunda sırf nasıl olsa DLSS ve FSR var diye optimizasyon yapılmayan bir oyun belli. Biliyorum, birçoğunuz Forspoken'dan sonra buna iyi diyecek fakat hayır bu optimizasyon iyi bir optimizasyon değil.
RT için şu video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Stutter için şu videonun 19.10 noktasından itibaren bakabilirsiniz:

Alttaki kişinin GT 1030 ile yaptığı testi de kontrol et bence.
O zaman oyunun ne kadar iyi optimizasyonla ve hatayla çıktığını anlarsınız.

Yani bence oyunun 20GB RAM gerektiriyor oluşu da öyle "teknoloji gelişiyo sonuçta knk" denip geçilecek bir olay değil. Çünkü bu da kötü optimizasyonun bir ibaresi, RDR2 gibi bir oyun 16GB RAM'le sıfır sıkıntı çalışabiliyorsa Hogwarts Legacy'nin açık dünyada dahi değilken 16GB RAM'i silip süpürmesi mantıklı değil. Öyle ahım şahım bir görsellik falan da yok oyunda göz var nizam var, Days Gone bu oyundan çok çok daha iyi gözüküyor mesela arasında yıl farkı olmasına rağmen. Hani diğer yüksek bütçeli oyunların başaramadığı ancak Hogwarts Legacy'nin başarabildiği herhangi bir şey yok, yeni nesil bir oyun gibi bile değil neden 16GB RAM'in yetmemesini normal karşılıyoruz ki?

Oyun ciddi sıkıntılı ve sıkıntı kesinlikle sistemlerde değil. Oyundaki FPS oranım çok sıklıkla bozuluyor benim mesela, 60FPS aldığım sahnede 1-2 adım daha atıyorum birden 15FPS'lere kadar düşüyor, bir süre 15FPS ilerledikten sonra geri 60'a fırlıyor. Sanki oyun arka planda epey büyük bir dosya çıkartıyormuş da onun etkisini hissediyormuşuz gibi, çok anlamsız.

Çıkışında Elden Ring'e laf ediyorduk falan ama Hogwarts'ı gördükten sonra Elden Ring'e ayıp ettiğimizi düşünmeye başladım, bu ne berbat bir yazılımdır böyle. Bir insanın şunu oynayıp da bu sorunları görmemesinin imkanı yok, görmüşler bile bile çıkarmışlar belli ki. Bir de Switch portunu falan düşünüyorlarmış, daha PC portunu yapamamışsınız ne Switch'i Allah aşkına :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı