Bir hava saldırısında ülkemiz kendini savunabilecek mi?

Ülkede uzun menzilli NATO savunma sistemi mi varmış? Benim bildiğim en son Amerika Körfez Savaşı nedeniyle geçici olarak bize Patriot vermişti. Tehlike geçince geri aldılar.
Uzun menzilli füze var dememişim ki.
NATO üyesi olduğumuz için batı sistemleri var dedim.

Tüm dünya para hacminin aşırı genişlemesinden dolayı ekonomik kriz girdabına doğru sürükleniyor. Türkiye bunun üstünü en az örten ülke olduğu için göze batıyor. Amerika'da enflasyon tek hane mi gerçekten? Bir tarafımla gülerim buna.

Para sistemi patlayınca bak nasıl savaş bir günde çıkıyor. Dünya kaynayan bir kazan, bir fitile bakar. İnsanlar aç kalınca sağa sola saldırırlar.
İşte kimse de o fitili ateşliyemiyo ya.

Bu arkadaş ve onun sahibi olan ülke kolay kolay tahtından inmez bence. 2008 krizi gibi bir şekilde çözülür. Dünya savaşı çıkartmak ise bu arkadaşa pek yaramaz. Yani bir hava saldırısı, dünyayı kıtlık kasıp kavuracak, savaş çıkacak gibi ihtimalleri beklemiyorum.

Dosya Ekleri

• DkLIVbJXoAA6IZA.jpg
    DkLIVbJXoAA6IZA.jpg
    73,1 KB · Görüntüleme: 21
Savaş uçağı açısından dışa bağımlı olduğumuz için ülkenin kendisini savunabilmesi çok zor hem 230 adetlerde bir sayı hem de eski 4.nesil.

Yeni nesil uçaklara karşı it dalaşında hiç şansı yok. Filo hem az hem niteliksiz hem yerli üretim değil.

Son olarak çok bilgim yok ancak olası savaşta f16'ları kaldıramayabiliriz.

Saddam ırak savaşında Fransız yapımı samp-t hava savunma sistemini ABD'ye karşı kullanmak istedi kullanamadı.

Aynısı bizim başımıza da gelebilir.

Son düzenleme:
Canı istediği zaman Suriye topraklarını bombardımanla cehenneme çeviren Tsk'nın sizce savunma sistemi yok mudur? :)) güldürmeyin Allah aşkına.

Savaş uçağı açısından dışa bağımlı olduğumuz için kendisini savunabilmesi çok zor hem 230 adetlerde bir rakam hem de eski 4.nesil.

Yeni nesil uçaklara karşı it dalaşında hiç şansı yok. Filo hem az hem niteliksiz hem yerli üretim değil.

Son olarak çok bilgim yok ancak olası savaşta f-16'ları kaldıramayabiliriz.

Saddam ırak savaşında Fransız yapımı samp-t hava savunma sistemini ABD'ye karşı kullanmak istedi kullanamadı.

Aynısı bizim başımıza da gelebilir.

Geçen ay TÜSAŞ'ı ziyaret etme fırsatım oldu. MMU uçağının 2024 yılında falan havalarda olması planlanıyor. TOGG kadar politize olmadığı için çok bilinmiyor. Yeni nesil F-16'ların muadili, hatta manevra açısından çok daha kabiliyetli.

Ayrıca Yerli üretim olmasa da, bazı Amerikan hava araçlarının üretim hakkını almışlar. Skorski helikopteri bizimkiler üretiyorlar mesela. F-16 değildi ama Jet Uçak üretimi de mevcut. Marka yabancı ama üretimleri Ankara'daki tesiste.

Geçen ay TÜSAŞ'ı ziyaret etme fırsatım oldu. MMU uçağının 2024 yılında falan havalarda olması planlanıyor. TOGG kadar politize olmadığı için çok bilinmiyor. Yeni nesil F-16'ların muadili, hatta manevra açısından çok daha kabiliyetli.

Ayrıca Yerli üretim olmasa da, bazı Amerikan hava araçlarının üretim hakkını almışlar. Skorski helikopteri bizimkiler üretiyorlar mesela. F-16 değildi ama Jet Uçak üretimi de mevcut. Marka yabancı ama üretimleri Ankara'daki tesiste.
Yani 2024'te envantere girer mi ?

Yanlış hatırlamıyorsam Savunma sanayi başkanı 2025'te ilk uçuşunu yapacağını söyledi 2029 civarı da envantere gireceğini söylemişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı