Bir simülasyonda mı yaşıyoruz?

Peki biz bir simülasyon yaratabilir miyiz? 🧐 GTA, Sacred, Skyrim ya da Witcher dünyaları gibi. Gerçekten hisseden, çalışan ve yaşayan bir dünya. Eğer bu sorunun cevabı evet ise muhtemelen diğer sorunun cevabını da bulmuş oluruz. Çünkü biz yapabilirsek, başkaları da yapabilir demektir.

Peki biz bir simülasyon yaratabilir miyiz? 🧐 GTA, Sacred, Skyrim ya da Witcher dünyaları gibi. Gerçekten hisseden, çalışan ve yaşayan bir dünya. Eğer bu sorunun cevabı evet ise muhtemelen diğer sorunun cevabını da bulmuş oluruz. Çünkü biz yapabilirsek, başkaları da yapabilir demektir.
Büyük ihtimalle; evet. Hatta ilk adımlarını atmıştık.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim düşüncem simülasyon'da yaşamıyoruz çünkü eğer yaşıyor olsaydık kusursuz olurduk. Herkes çok iyi oyun oynar, enstrüman çalar, mükemmel yemekler yapardı diye düşünüyorum. Düşünsenize simüle ediliyoruz ama o kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olmalarına rağmen kusurluyuz, garip değil mi?

Benim düşüncem simülasyon'da yaşamıyoruz çünkü eğer yaşıyor olsaydık kusursuz olurduk. Herkes çok iyi oyun oynar, enstrüman çalar, mükemmel yemekler yapardı diye düşünüyorum. Düşünsenize simüle ediliyoruz ama o kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olmalarına rağmen kusurluyuz, garip değil mi?
İyide istediğin kadar kusursuz (imkansız olsa dahi) kodla, bilgisayarlar hiçbir zaman kusursuz değildir. Belki dejavu diye yaşadığımız olay bir sistem hatasıdır? Veya rüyalar sayesinde yarın ne olacağını görmekte sistem hatası olabilir. Kısacası biz ne kadar kusursuz olsak bile bizi yapan 0,1 kodları hiçbir zaman kusursuz olamayacaktır. Kâinat üzerinde kusursuz bir varlık bile yoktur. Kusurlu varlıkların kusursuz bir simülasyon yapması garip olmaz mıydı?

Simülasyonda olmadığımızı gösteren bir kanıt bana göre bizim simülasyonlar yapabilmemizdir. Çünkü kendi kompleks simülasyonunu yapabilecek bir varlığın simülasyonunu yapmak, paradoksa benzer bir döngü gibi olmaz mı?
Mevcut medeniyetimiz binlerce yıl sonra aynı bu gerçek hayat kadar iyi bir simülasyon yapabilecek teknolojiye sahip olsa ve süper bilgisayarlarında bir evren tasarlayıp orada insanlığı yeniden inşa etse, ardından orada ortaya çıkan medeniyet şimdiki mevcut teknolojik durumumuza ulaşınca yine bu şekilde simülasyon düşüncelerine kapılsa, bunu döngüyü en başa kadar nasıl takip edebiliriz?
Mesela simülasyonu yapılan herhangi bir medeniyetin fişi çekilse, bu ondan sonra ortaya çıkan bütün simülasyonların sonunu mu getirirdi? Bu döngüyü kırmayı kim akıl edebilir?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı