Neden yaşıyoruz?

"Dünya dönmek, ben ölmek için yaratıldım
Ölene kadar savaşmaya ve kan görmeye mecbur değilim.
Kendi çareni kendin yarat. Son durağın ölüm olsa da ölmekten başka seçeneklerin de var. Ve, sen de düşündüğün sürece varsın"
- Hidra ( Fatih Uslu )

Bu her şey neden? Aklınıza gelebilecek her şey, evren, dünya, hayvanlar. Varsayılan tanrımızın her şeye gücü ve kuvveti yetiyorsa neden yaşıyoruz? Bu soruyu günde 10'dan fazla soruyorum kendime. Neden?

Dini olarak:
Allah kullarının gerçekten, seçim şansları olsa, ona kulluk edip etmeyeceğimizi, görmek için yarattı.
Düz mantık:
Olarak doğup yaşayıp ölmek için geliyoruz.

Hocam söylenene göre şeytan Allah'a karşı gelirken biz Allah'a şöyle demişiz:"Ey Allah'ım, biz sana asla karşı gelmeyiz ve sana hep şükür ederiz." Allah da bizim gerçekten öyle yapıp yapmayacağınız görmek için (kısaca sınamak için) bize öteki tarafta var olanları ve yaşananları unutup Dünya'ya gönderdi. Bu hikâye normalde çok daha detaylı ama kabataslağı böyle.
(Galiba ben Allah'a deliler gibi aşığım 😍. )

Tanrının bizim ne yapacağımızı görmesi için. "E tanrının zaten ne yapacağımızı biliyor" diyebilirsiniz. İyi de, iyi bir şeyi canlı canlı yapmadan cennete, kötü bir şeyi ise canlı canlı yapmadan cehenneme girebilirdik.

@corlulu, Tanrı tektir ve deyim yerindeyse bulunduğu yerde kendinden başka bir varlık yoktur ve kendisine ait olduğu söylenen bir ifade şöyledir: "Ben, mekânın mekânıyım."
Bir diğer ifade şöyledir:"Ben gizli bir hazineyim, bilinmeyi istedim ve onun için kâinatı yarattım."
Bir Kuran âyeti şöyledir: "Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler(varlığımı bilip tanısınlar) diye yarattım."

Neden yaşadığımızın ilk sebebi sadece O istediği içindir. Ama kendi istediğimiz gibi değil, Onun istediği gibi yaşamamızı istemiştir ve bu sebeble İslam dinini bildirmiştir.

@honigstein,

Senin bahsettiğin, Tanrı'nın tasarladığı mükemmel bir senaryonun en önemli kısmıdır, çünkü o dediğin olmasaydı akıl bu hayatı tamamen mantıksız bulacaktı. O yüzden hayat devam ediyor ama aslında o senin amacın olsa da, Tanrı'nın hayatı sürdürmek yâni yeni insanlar yaratmak için kullandığı en önemli araçtan başka birşey değildir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı