TikTok videoları hit uğruna insanlara birçok şeyi yaptırabiliyor. Bazı kişiler kendini rezil ediyorken bazıları da canından olabiliyor. TikTok birkaç ülkede birkaç gerekçe nedeniyle yasaklandı. Bazı ülkeler casus uygulama olarak değerlendiriyorken bazı ülkelerde etik olmayan içerikler içerdiği için yasakladı. Gelin, TikTok'u yasaklayan ülkelere bir göz atalım:
  • Hindistan (Hindistan'da TikTok'da dahil olmak üzere 59 Çin menşeli uygulama Hindistan'da yasaklandı.
  • Pakistan.
  • Amerika Birleşik Devletleri (Sadece kamu personeli ve güvenlik güçlerinin TikTok uygulamasını kullanması yasak).
  • Endonezya.
  • Bangladeş.
Ülkemizde TikTok kullanımı yasak değildir, bildiğim kadarıyla da henüz TikTok'u yasaklamak için bir yasa, kanun getirilmedi. TikTok uygulaması bir canın gitmesine sebep oldu. İstanbul'un Esenyurt semtinde iki genç kız kuzen, TikTok videosu çekmek için çatıya çıktı. Çatıdaki plastik panel kırıldı. Çatıdaki plastik panelin kırılması akabinde Kübra Doğan (23), çatıdan düştü. Genç kız kurtarılamadı, hayatını kaybetti.

Çatıdan düşen genç kızın amcası müteahhidin de kusuru olduğunu ve bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gayet de TikTok ile alakası var, bu platforma içerik üretip "ünlü" olma hayalleriyle saçma sapan işler yapıyorlar.

Bu dediğiniz farklı bir şey, bu olayla bağdaştırmak garip.
Hiç alakası yok. Kışın kar yüzünden çatıya çıkmak zorunda kaldım. Buna benzer yapılara mecburi olarak basıyordum. Önce o güvensiz yapının orada neden olduğunu sorgula sonra TikTok dersin.

Her ne kadar TikTok "kötü" olsa da sorun TikTok'tan çok, o binada plastik bir yapının kullanılması. Yukarıda bir yazarın da dediği gibi, insanlar çatıya sadece TikTok videosu çekmek için çıkmıyor. O kız yerine orada herhangi bir işçi de olabilirdi.
Sorun tiktokta değil, aklını kullanmayı başaramayan nesilde.
Allah rahmet eylesin.

Hiç alakası yok. Kışın kar yüzünden çatıya çıkmak zorunda kaldım. Buna benzer yapılara mecburi olarak basıyordum. Önce o güvensiz yapının orada neden olduğunu sorgula sonra TikTok dersin.
Belli ki orası ışık alması gereken/istenen bir yer, ışık geçirecek alternatif bir malzeme bilmiyorum.

Son düzenleme:

Tamam o zaman ben de çıkayım önümde ne varsa basayım. Güvenlik önlemi de almayayım. Bir şey olursa yapı yüzünden.

Tamam o zaman bende çıkayım önümde ne varsa basayım. Güvenlik önlemi de almayayım. Bir şey olursa yapı yüzünden.
O da var şimdi bu Everest'e önlemsiz tırmanıp sonra ölünce suçu ahirette Allah'a atmak gibi bir şey (haşa) o dağı oraya neden koydun? (!) Tövbe Estağfirullah ya.

Ben bu zamana kadar ne işini layıkıyla yapan müteahhit ne de adam gibi bir mühendise denk geldim bu konularda hep rant dönüyor işte malzemeden çalayım, demiri az koyayım para kazanayım vs. Oraya plastik koymak yerine daha mukavim bir malzeme kullanılabilirdi mesela aynı zamanda o çatının projesinin altında imzası olan mühendisinde diploması yakılmalı. Ancak bu hala Tiktok çekmeye çalışan kızın suçsuz veya dikkatsiz olmadığı anlamına gelmez.

Kızın tabii hatası var güvensiz yere basması ama olayın TikTok ile bağlantısı burada en az bana göre. Bu şekilde bakarsak selfie çekmeyi de aynı kategoriye koyarız doğru olmaz.

Screenshot_3.jpg

Tamam o zaman bende çıkayım önümde ne varsa basayım. Güvenlik önlemi de almayayım. Bir şey olursa yapı yüzünden.

Orası çatının düz zemini ve çevresinde koruma yok. Ya orada uyarı koyarsın ya da sağlam yaparsın. Sen Amerika'da kar sonrası evinin önündeki buzu küremezsen, sana gelen kargocu vb. kayıp düşerse senin sorumluluğun olur. Türkiye gibi hayatın sudan ucuz olduğu ülkelerde bu bilinç yerleşmedi normaldir.

Tamam o zaman ben de çıkayım önümde ne varsa basayım. Güvenlik önlemi de almayayım. Bir şey olursa yapı yüzünden.
Belli ki orası ışık alması gereken/istenen bir yer, ışık geçirecek alternatif bir malzeme bilmiyorum.
Bozkurt ilçesinde bazı yeni yapılar yok oldu gitti. Ondan eski yapılanlar hala yerinde sağlamca duruyor. Burada ise niye eve test yaptırmadılar değil mi? Her şeye cevabınız var. Her şey lafla olmuyor. Kim çatıya çıkarken önlem alıyormuş boş laflar edeceğinize az düşünüp yazın. Burada suçlu insan değil güvensiz yapı. Eğer çatıdan düşse idi siz haklı olurdunuz.

Geri
Yukarı