Bireyin şu anki hâlini belirleyen en temel faktör nedir?

Yedinci Mühür

Decapat
Ben çevre, aile vs. gibi şeylerin birçok şeyi belirlediği kanaatindeyim. Bunların belirleyiciliğinden kendini soyutlamak ise belli başlı "farkındalıkların" elde edilmesi ile mümkün. Bu farkındalık ise bana göre kendi kendine edilebilecek bir olgu değil. Platon'un kastettiği gibi " Mağaradan aydınlığa zorla çıkarılan esirler".

Ben çevre, aile vs. gibi şeylerin birçok şeyi belirlediği kanaatindeyim. Bunların belirleyiciliğinden kendini soyutlamak ise belli başlı "farkındalıkların" elde edilmesi ile mümkün. Bu farkındalık ise bana göre kendi kendine edilebilecek bir olgu değil. Platon'un kastettiği gibi " Mağaradan aydınlığa zorla çıkarılan esirler".

Aslında en temelinde aile var. Sonrasında ise çevre geliyor. ( Doğan CÜCELOĞLU )

Sizin söylediğiniz gibi insan belli bir zaman sonra kendince daha farklı şeylere yöneliyor fakat bu yönelme inanın aileden kalma değerlerle devam ediliyor.

Zira yaşadığımız her şey bilinç dışında kalıyor ve biz fark etmesekte aslında bize yön veriyor. (PEGEM Gelişim Psikolojisi Kitabı)

Temel 2 faktör var diye düşünüyorum.
Öncelikle şu soruyu sormalıyız. Kişi kendi iç sesini mi dinliyor?
1- Evet ise, çevre tamamen anlamsızdır. En iyi ortamda yetişip, en kötü insan da olabilir. En kötü ortamda yetişip, en iyi insana da dönüşebilir bu kişi.
2- Hayır ise, kişi tamamen çevresinin özetidir. İyiyse iyi, kötüyse kötüdür.

Hem çevresini hem iç sesini dinleyen var mıdır bilmiyorum. Varsa da, o kişinin hali asla belirgin olamaz. Sürekli değişir, sürekli bozulmaya müsaittir. Bilmiyorum dedim ama aslında düşününce çoğumuz böyleyiz. İç sesimiz ile dış sesler birbirine karışıyor, karakterimize zarar veriyoruz. En sağlıklısı bu soruya Evet ya da Hayır diyebilmek. Ortası çok yoruyor.

Kurduğum cümleler tartışmaya açıktır.

Geri
Yukarı