Bisiklet sürerken hemen yorulmak

Tiripıl Ey

Decapat
Herkese iyi günler benim bisiklet sürmekle alakalı sorunlarım var. İlk olarak hemen yoruluyorum belki kondisyonum ve bacak kasım olmadığı içindir fakat acaba zincirin yağsız olması bunu etkiler mi, elimi zincire atıyorum ve sadece az bi' toz oluyor elim o kadar. Ve de sürdüğüm yer bağ gibi bir yer her yer yokuşlu yokuşsuz olmayan adamakıllı otoban var bir. Oraya da amatör olduğum için gitmiyorum. Sizce ben verimliliğimi artırmak için neler yapayım (sadece dediğim yer şekillerine göre değil hepsi için )

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendini geliştirmen için öncelikle kalp ritmini düzenlemen gerekiyor. Yüksek güç ürettiğin zaman nabzın çok daha hızlı olmaya başlıyor ve seni aslında nefessiz bırakan ve yoran şey bu. Bunu antremanlar sayesinde kazanabilirsin. Zamanla daha yüksek güçlere daha düşük nabızlarla ulaşmaya başlayacaksın ve bu da senin sürekliliğini arttıracak.

Ayrıca performansınızı arttırmaya yönelik olarak dikkat etmeniz gereken en önemli şey kadanstır. Önemli olan hızlı gitmek veya rahat gitmek değildir. Tıpkı araba kullanırken 30 ile gideceğiniz bir yolda 1.viteste yüksek devir çevirmektense 2. vitese geçip rahatlattığınız ve süreklilik sağladığınız gibi bisiklette de bunu yapmalısınız. Uygun viteste sürekli olarak dakikada 70-90 devir arasında pedal çevirmeniz gerekir. Kaç ile gittiğiniz size kalmış bir şey.

Bunlar haricinde bisikletin de bir hayli önemli; kadronun/maşanın malzemesi nedir, arka aktarma olarak ne kullanıyorsun, dişli oranların nasıl, hatta pedalının bile ne olduğu önemli. Kilitli pedal ve buna uygun bir ayakkabı almanı öneririm, basit gibi görünse de uzun yollarda kullanıldığı zaman bir hayli rahatlatıyor.

Bu sorun özellikle sele yüksekliğinden dolayı oluyor."Sele ayarı nasıl yapılır?"Diye aratır iseniz büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.Diğer bir sorun bisikletin lastiğin ya da jantın sürtmesi olabilir.Frenler kendi kendine sıkılı duruyor olabilir.Doğru vites kullanımını bilmiyorsanız öğrenmelisiniz.Uzun yol yapmıyorsanız.(25+KM)Kolay kolay yorulmazsınız.Son olarak su çok önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı