Biz ne zaman büyük bir oyun yapacağız?

Önce Türk oyuncular korsandan vazgeçsin, sonra Türkçe yamayı görürsün.

Kardeşim Amerika ve diğer ülkeler gibi oyun fiyatları ucuz olsa alırdık ve sadece türkler crackli kullanmıyor hatta cracklerin çoğu Türk yapımı bile değil oradan buradan alıp upload edilen sitelerden cracki en fazla yapan ülke Rusya'dır diğer ülkelerde acayip kullanıyor crack ve korsan oynuyoruz diye yama gelmiyor diye bir şey yok.

10 TL olan Crysis 100 lirayı geçmiş.

100 TL veren arkadaşımı görürsem diyeceğim söz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hiçbir zaman yapamayacağız, çünkü ülkemizde herhangi bir Türk yapımı oyun çıksa herkes bir yerinden vurmaya çalışıyor, maalesef durum böyle. Bu da haliyle oyun yapımcılarının motivasyonunu düşürüyor.
Kötü yapılmış bir özelliğe iyi diyemezsiniz ki. Bu durum büyük yapımlarda da mevcut. Eleştiriyi nasıl kullandığınıza kalmış bu durum. Kimisi ders çıkartır bir dahaki sınavına sağlam hazırlanır, kimisi motivasyon kaybeder bir daha elini sürmez bu işlere.

Onun dışında oynadığım 3-5 Türk yapımı oyunda genel olarak ortak bir nokta ''grafikleri güzelse oyun güzeldir'' mantığıyla yapılmış olmasıydı. Oyuna giriyorsunuz atmosfer grafikler harika fakat ne yok oyunda? Hikaye ve ruh yok. Boş boş dağa taşa bakıyorsunuz göğe bakıyorsunuz falan yani ötesi yok. Son 1.5 2 senedir Türk yapımı pek oyun oynamadım (oynadıysam da hatırlamıyorum) M&B serisi dışında ve son 1 sene içinde çıkmış yapımları işin içine almıyorum tabii ki.

Crysis,crytek kimin oyunu tartışmasını es geçinde konu sahibinin sorusuna odaklanalım lütfen.Bu konu uzar gider... tartışıp birbirinizi rahatsız etmenize hiç gerek yok.

Eğer oyun yapıldığında yapımcısını küçük düşüreceksek,sağdan soldan bakıpta oyunun eksiklerini yüzüne vuracaksak,oyunu korsan oynuyacaksak iyi bir oyun yapmak için 40 fırın ekmek yememiz gerekiyor.

Benim oyunlarda sevmediğim olay bir değerin sömürülmesi oluyor.
Bu tür şeyleri sürekli görünce benim için kelimeler değerini kaybediyor.

Benim oyun yapımı hakkında bir bilgi birikimim yok ama bunun eğitimini düzgün bir şekilde verebilen bir yer,kurs olursa daha da fazla girişim olur ama sonuç olarak oyunun yapımcısına daha fazla teşvik verilebilir diye düşünüyorum.

Biz ne zaman büyük bir oyun yapacağız? Call of Duty, Grand Theft Auto, Crysis, RDR2 gibi?

Şu anki konumuzda içimizi döküyoruz.

Benim şu anlık tek derdim yerli oyun oynamak ve P2W olmayan.

Bir kerede yabancılar bizim Türkçe altyazılı ve konuşmalı duysun o kadar iyi oyun yapalim ki dublaj arasınlar ama nerede...
Önce ülkenin sorunlarını çözelim de...

Aslında oyun yapımına hevesli ve yetenekli kişiler var ülkede. Ama bunların potansiyelini çıkaracak maddiyat yok elde. İş adamlarımız betona yatırım yapacağına biraz farklı alanlara yatırım yapsa biraz ilerleme kaydedilir.

Ama biraz ilerlenir. Çünkü Türkiye'nin başka sorunları da az değil. Adalet, eğitim, ekonomi... İşinde başaralı olan yurtdışına kapağı atar. Ciddi anlamda bir şey yapılmak isteniyorsa Türkiye'nin çözmesi gereken tonla sorun var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Aynen dostum dublajın maliyetini karşılamadığı için diğer iki oyuna da dublaj yapmışlar.👍👍

Geri
Yukarı