Bodrum'da Kafir Depremi, İstanbul'da Mümin Seli mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Belki de bu olaylar gerçekten haddi aştığımız için oluyordur. '' İnanmayanlar lütfen tartışma yaratmayın '' İnsan oğlu son 15 20 senede gerçekten çok iğrenç ötesi bir duruma geldi edep, haya, onur, haysiyet gibi kavramların artık bir önemi kalmadı. Bu benim şahsi düşüncem. Şunu da belirteyim ne olursa olsun neye inanırsa inansın bir insanın acı bir şekilde ölmesini asla istemem.

Herkesin düşünce yapısı tabiki farklı olabilir. Ama karşıdakine saygı duymak zorundadır bence. Bir insan bir dine inanabilir ona göre yaşayabilir başka bir insan inanmayabilir. Bunlar gayet normal şeylerdir ve o kişileri ilgilendirir. Ama "Oleyyy kafirler sallanın bakalım biraz" gibi zihniyetteki bir "şeyi" ben insan sınıfına koyamam maalesef.

Şimdiki iktidara yolu açanların geneli 1980-90 arası karanlık yılların içinde kaybolmuş o zamanlar genç şimdi orta yaşlı nesildir. 80-90 arası terör bir yana, Susurluk, 28 şubat derken son olarak IMF mali kriz ve akabinde yaşanan deprem sonrası kendine kurtarıcı arayıp bulmuş nesildir. Cem Uzan yurt dışına kaçmasa o rolü belki kendisi üstlenecekti.

Ömründe başka iktidar görmemiş genç neslin yavaştan eh yeter artık demeye başladığı farkediliyor. İktidar güdümlü penguen medyasının halka iletişim şekli 90'lı yıllarda işe yarardı şimdiki teknolojik imkanlara rağmen yapılmaya devam ettikçe alay konusu haline gelmeye eder.

Muhafazakar, laik farketmeksizin gençlerin büyük çoğunluğunun artık televizyon izleyip, gazete okuduğundan şüpheliyim. Durum böyle olunca yapılan kasıtlı yanlı haberlere artık yandaşları bile tepki gösterir olduğunun farkında değiller. Son referandum sonucu aslında bir ihtardı ama ders almışa benzemiyorlar.

Son düzenleme:
@CJack60 dediklerinize katılıyorum ama konuyu siyasi bir çerçeveye çekilmesini istemiyorum açıkçası. Daha çok benim rahatsız olduğum bu zihniyet şekli. Sizin dediklerinizde doğru ama konunun rahatça konuşulabilmesi için siyasi görüşlerden uzak kalması tercihimdir.

Herkesin düşünce yapısı tabiki farklı olabilir. Ama karşıdakine saygı duymak zorundadır bence. Bir insan bir dine inanabilir ona göre yaşayabilir başka bir insan inanmayabilir. Bunlar gayet normal şeylerdir ve o kişileri ilgilendirir. Ama "Oleyyy kafirler sallanın bakalım biraz" gibi zihniyetteki bir "şeyi" ben insan sınıfına koyamam maalesef.

Bende Eyüp'te oturuyorum ve burada deprem olduğunda sel olduğunda da insanlar için dua eden çok kişi gördüm. Genelleme yapman çok yanlış, direk bir kesime bu şekilde yaklaşman çok yanlış. Eyüp'te ve Fatih'te oturup Bodrum'a tatile giden çok insan var. Cahil insanlar sadece burda yok kardeş, onlar dünyanın her yerinde var. Ben İstanbul'un çoğu semtinde vakit geçirmiş insanlarla tanışıp sohbet etmiş birisi olarak şunu diyebilirim. Kadıköy'de insanların muhafazakar kesime pislik gözüyle bakıp hakaret ettiğini de bilirim. Fatih'te ki amcanın alkol içenlere beddua ettiğini de bilirim. Benim gözümde ikisi de insan. Alkol içmesi onu kötü bir insan yapmaz, diğerinin de bir dine inanması onu kötü bir insan yapmaz. Demem şu ki semt olarak insanları ayırmak yanlış. İnsanı insan olduğu için sevmek saygı duymak lazım. Siyasi görüşü yüzünden değil. Olaya siyası yaklaşmayın diyip sadece sana ters görüşde ki insanların kötü yönlerini veya olumsuzluklarını konuşmanda cabası. Maalesef görüyorum ki aslında sen anlatmak istediklerinden birisin.

Önemli olan insan olabilmek, karşındakine ne olursa olsun insan gözüyle bakabilmek. İşte bence bunu başarmak mesele. Ne olursa olsun bir şeyler katmayı denemeliyiz insanlara. İster cahil olsun, ister olmasın.

@NESTER34 sen yazılanları tam okudun mu kardeş? Ben Fatih veya Eyüpte oturanlar diye bir ibare kullandım mı? Sadece muhafazakar veya rahat insanların olduğu yerlerin bir farkı olmadığını anlatıyorum. Ayrıca senin zaten daha girişindeki yaklaşımından belli. Ben insanları asla ayırmam merak etme ama senin nasıl yaklaştığın açık. Sen bence dön biraz daha oku ondan sonra yorumunu yap. Yapma demiyorum bak şimdi sen ona da takılırsın. Benim bir siyasi görüşüm yok merak etme. Merak etme bende Fatih'te oturdum uzun zaman. Sadece sen değilsin orada yaşayan. Ayrıca ben belli bir yerde oturanlar cahil belirli bir yerde oturanlar kültürlü gibi bir ifade kullandım mı? Böyle mantık yoksunu bir ifade sence kullanılabilir mi?

" Ne gariptir ki Fatih ve Eyüp gibi muhafazakar ilçeler bu olayında tam ortasında kalıyorlar. "

İşte ben bu cümleden senin düşünceni çıkarıp yorum yaptım. :)

" Ne gariptir ki Fatih ve Eyüp gibi muhafazakar ilçeler bu olayında tam ortasında kalıyorlar. "
Tamam ee yani? Sen mesajın sadece orasını okumuşsun belli. Hani bazı yerlerde zina fuhuş yüzünden deprem olmuş ya bazılarının değimiyle. O zaman olmayan yerlerde olmayacak manasında mı yani? diyerek paylaştım ben. Ben fatihte oturanlar ohh iyi oldu mu dedim? Yada eyüpte oturanlar hakketi mi dedim? :) Yani neyin nerede olacağının bu konularla alakası olamayacağını anlatmak istedim.

Yani bana uyan kesime olmasın diğerlerine olsun gibi bir yaklaşıma sen nereden ve nasıl varabildin :)

Beyni küçük ve dar zihniyetlere hiç bir şey anlatamazsınız. Biz de buralarda yaşıyoruz. Millet can derdinde adamlar zina yapıldı diyor. At gözlüklerini çıkaramazsınız bunların.
Yakın arkaşımın bir sözü vardır , "Cahillerle girdiğimiz her savaşı kaybederiz." .

Tamam ee yani? Sen mesajın sadece orasını okumuşsun belli. Hani bazı yerlerde zina fuhuş yüzünden deprem olmuş ya bazılarının değimiyle. O zaman olmayan yerlerde olmayacak manasında mı yani? diyerek paylaştım ben. Ben fatihte oturanlar ohh iyi oldu mu dedim? Yada eyüpte oturanlar hakketi mi dedim? :) Yani neyin nerede olacağının bu konularla alakası olamayacağını anlatmak istedim.

Yani bana uyan kesime olmasın diğerlerine olsun gibi bir yaklaşıma sen nereden ve nasıl varabildin :)

Şuan yazdıklarını sen söylüyorsun ben söylemiyorum. Yazdığımı okursan sadece "insanlık" için bir şeylerden bahsettiğimi anlayabilirsin. Bu kadar heyecanlanmana gerek yok. Ne garipmiş ki muhafazakar semtler tam ortasında kalıyormuş. Sen bu yazdığın cümleden düşüncenin belli olmadığını mı sanıyorsun :). Bu son mesajım, görüşüne saygım sonsuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı