Bölgesel yağ yakımı diye bir şey var mı?

Optimus363

Centipat
Daha fazla  
Dostlar merhaba. Üç arkadaş bu konuyu tartışıyorduk ve çıkmaza çıktık ve sizlerle sormaya karar verdim. Bir taraf bölgesel yağ yakiminin olamadığını söylüyor ve ben bu arkadaşla 3 aydır haftada 5 gün 30 dk boyunca kondisyon bisikletini tempolu ve yüksek tempolu şekilde kullaniyoruz ve etkileride kendini gösteriyor. Diger arkadaş ise bunun var olduğunu söylüyor ve bisiklet dışında çeşitli ve farklı hareketler yapıyor(bisiklet, koşu bandı, karın, plank ve yıldız zıplayisi) eğer biz bisiklet yapmaya devam edersek sadece alt taraflarımizin eriyecegini ve üst tarafların yağlı kalacağını söylüyor.
Not: 3 aydır düzenli olarak spor salonuna gidiyoruz ve kas hareketleri ardından kardiyo yapıyoruz. Uygun bir diyet (makrolari hesap ederek) yapıyoruz.

Bildiğim kadarıyla odaklandığın kısmı daha çok çalıştırırsan, diğer bölgelere göre orada daha fazla yağ yakarsın. Biraz tereddütte düşüp yapay zekaya sordum ve yanıtı;
Evet, bölgesel yağ yakımı mümkündür, ancak vücudun belirli bir bölgesinden yağ kaybetmek mümkün değildir. Vücut yağ depoları, vücudun tümüne yayılmıştır ve bireysel yağ depoları bölgesel olarak hedeflenemez.

Ancak, belirli bir bölgedeki kaslarınızı çalıştırarak, o bölgenin kaslarını güçlendirebilir ve tonlama yapabilirsiniz. Bu, o bölgedeki yağ oranını azaltmak için bir adım olabilir. Ayrıca, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yaparak genel vücut yağ oranınızı azaltabilirsiniz.

Sonuç olarak, bölgesel yağ kaybı tamamen mümkün olmasa da, belirli bir bölgedeki yağ oranını azaltmak için o bölgedeki kasları güçlendirmek ve genel vücut yağ oranını azaltmak gibi stratejiler kullanılabilir.

Daha dün izledim, bilimsel kanıtlı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yok ama genetikle de alakalı bir durum, mesela bazılarının karın bölgesindeki yağlar çabuk eriyor ve karın kasları hemen ortaya çıkıyor halbuki diğer bölgelerinde yağ oranı fazla, benim gibi bazılara da kıçını yırtsa ancak oraya çıkıyor karın kasları.

Geri
Yukarı