Rehber Boyum Normal mi? Boyum Uzar mı? Ne Kadar Uzarım?

Kişiden kişiye değişir. Toplum geneline baktığınızda ortalama 16-18 yaşlar arası biter, ama 13-14'ten sonra uzamayan da olur, 22'ye kadar uzayan da. Önemli olan genetik altyapı, beslenme-uyku-spor düzeni, kemik yaşı ve epifiz açıklığı vs.
Bir şey soracağım en doğru boy ölçümü sabah kalktığımız gibi ölçtüğümüzde doğru mu oluyor?

Öyleyse dün 171 olan boyum bugün 172 olmuş.

Bir de attığım mesaja cevap vermemiştiniz.
14 yaşında 162 15 yaşında 165 16 yaşında 168 17 yaşında 167-68 civarıydım postürüm berbattı. 16-17 yaşında kambur çıkıyordu. Şu an 171-72 arası. Kamburluk gitti ama postür o kadar iyi değil. Düzeltirsem 175 çıkarım büyük ihtimal şuab ki kemik boyu ile. Kulaç ölçüm 176 benim. 4 cm kemik eklesem 180 yeterli benim için.

@holywitcherofrivia Hocam şöyle ki kardeşim şu anda 15 yaşında ve yaklaşık 2 yıldır maksimum 1 santim uzamıştır. Şu anda 180-181 boyunda. Acaba erken boy atıp sonradan çok önce durması gibi bir durum söz konusu mu? Veya tahminen bu durum çerçevesinde beklentisi ne yönde olmalı?

@holywitcherofrivia Hocam şöyle ki kardeşim şu anda 15 yaşında ve yaklaşık 2 yıldır maksimum 1 santim uzamıştır. Şu anda 180-181 boyunda. Acaba erken boy atıp sonradan çok önce durması gibi bir durum söz konusu mu? Veya tahminen bu durum çerçevesinde beklentisi ne yönde olmalı?
13 yaşında 180 olup sonrasında 2 yılda en fazla 1 cm uzadıysa, uzamasının durmuş olması büyük bir ihtimal. 13 yaşında boy uzamasının durması biraz erken ama yine de normal süre içerisinde, beklenen boyu 2 metre olup 180 kalmadıysa, 180 de kısa bir boy olmadığı için bir sorunu olduğunu sanmıyorum.

Kesin cevaplar için kemik yaşı ve doktor muayenesi gerekir tabii ki.

@holywitcherofrivia hocam ben 16.5 yaşındayım vei boyum 1.63 babam 1.73 annem 1.55 amcalarım 1.75 dayılarım 1.70 civarında benim anne tarafım full geç uzadı bende onun için geç uzayacağıma ümitliydim fakat doktora gitdiğimde doktor röntgen çekdi ve kemik yaşın yaşınla aynı dedi ve pek uzama olmayacağını söyledi. sizce 1.70 e ulaşamazmıyım?

@holywitcherofrivia hocam ben 16.5 yaşındayım vei boyum 1.63 babam 1.73 annem 1.55 amcalarım 1.75 dayılarım 1.70 civarında benim anne tarafım full geç uzadı bende onun için geç uzayacağıma ümitliydim fakat doktora gitdiğimde doktor röntgen çekdi ve kemik yaşın yaşınla aynı dedi ve pek uzama olmayacağını söyledi. sizce 1.70 e ulaşamazmıyım?
Erkekler genellikle 15, 16 yaşlarında boy atıyor için rahat olsun, en az baban kadar olursun.

Geri
Yukarı