Rehber Boyum Normal mi? Boyum Uzar mı? Ne Kadar Uzarım?

Hormon eksikliğiniz yoksa veya büyüme plaklarınız (epifizler) kapalıysa yapacak bir şey yok. Gidip kemik yaşınıza baktırabilirsiniz, geri kalmış ve birkaç sene daha uzayacak olabilirsiniz, en azından durumu öğrenip bu boyda kalacaksanız da kendinizi kabullenmeyi öğrenmeye başlarsınız.

Hocam bir sorum olacak 15 yaşına girmek üzereyim boyum 1.75 anne+baba boyu/2 + 10cm yapınca 1.78, 5cm çıkıyor sizce 1.80 olamaz mıyım?

Yıllardır ne zaman boy konusu görsem ''spor boy uzatır'' diyen insanlara sporun boy uzatmadığını, en fazla genetiğindeki boya ulaşmanızı hızlı sağladığını anlatmaya çalıştım. Bu arkadaş yazısında bundan bahsetmiş, iyi olmuş.

Hocam bir sorum olacak 15 yaşına girmek üzereyim boyum 1.75 anne+baba boyu/2 + 10cm yapınca 1.78, 5cm çıkıyor sizce 1.80 olamaz mıyım?
Hesap zaten böyle değil hocam. Erkekseniz (Anne+baba+13)/2’den 5-10 cm az veya fazla.

(A+B)/2 + 10 = 178,5 çıkıyorsa, sizin boyunuz doğru formüle geçirince zaten 175’ten 5-10 fazla ya da az ediyor. Şu an potansiyel aralığın tam ortasındasınız. Genetik yatkınlığınıza, ne kadar iyi alışkanlıklarınız olup olmadığına vs göre 180’i görebilirsiniz, görmeyebilirsiniz de.

Hocam merhaba,
Ben 15 yaşındayım boyum 169-170.
Annemin 171, babamın 183.
Ergenliğe tam girmedim sayılır.
İlkokulda sınıfın en uzunuyken şu an sınıfımın en kısasıyım. O boy atma denen dönem hala bende olmadı. 2-3 senede anca 5-6 santim uzamışımdır. Tüm arkadaşlarımın boyu beni geçti. Bu durum çok canımı sıkıyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Daha uzamaz mıyım?
Geceleri 3-4 gibi yatıp sabah 9 da kalkıyorum. Beslenmemin iyi olduğu söylenemez ve pandemiden dolayı spor yapamıyorum (öncesinde basketbol oynuyordum.)

Güncelleme: yaşım 17 şu an, boy 182. Alışkanlıklarımı hiç değiştirmedim geç boy attım.

@holywitcherofrivia ben de kardeşim gibi gördüğüm bir arkadaşım adına yazmak istiyorum.

15 yaşına yeni girdi ve 179 boyu var, anne ve baba boy hesaplama yöntemi ile 172.5 falan çıkıyor.14 yaşlarında boyu 168'di.

190 görür mü? Bir de dizlerinin falan ağrıdığını söylüyor, uzama ağrısı olabilir mi?

Basketbol konusuna değinmeniz çok hoş olmuş elinize emeğinize sağlık. Bir şey bilmeden element uyduran bir dünya insan var.

Geri
Yukarı