Rehber Brave İnternet Tarayıcısı

MESs¹¹

Hectopat
Katılım
29 Mayıs 2019
Mesajlar
3.148
Çözümler
25
Yer
Upside Down (Fransa'da yaşıyom)

HABAR

Hectopat
Katılım
13 Ağustos 2019
Mesajlar
8.173
Makaleler
14
Çözümler
37
Yer
İnziva
1 reklam başına ne kadar veriyor?
1 reklam başına şeklinde düşünmeyin, ödüller sekmesinden ayarınızı yapıyorsunuz ve göreceğiniz reklam sayısını siz belirliyorsunuz. Ben 1 ay kullanımda 3,5 dolar değerinde BAT yapmıştım.
 

SouLL

Centipat
Katılım
4 Ağustos 2019
Mesajlar
108
Eki Görüntüle 499409


Brave internet tarayıcısını uzun zamandır kullanıyorum. En dikkat çeken özelliği, reklam izledikçe size kripto para kazandırması olabilir. Bugün gelen güncellemesi ile birlikte, artık ülkemiz için de BAT kazanma açıldı. O yüzden size kabaca bu tarayıcı özelliklerini ve kripto para kazanma sistemini anlatacağım.
İlk olarak temel bilgilerden başlayalım. Bu proje başında JavaScript dilinin yaratıcısı ve eski Mozilla Ceo'su brendan eich ve gönüllü bir geliştirici ekibi var. Açık kaynak kodlu bir tarayıcı olduğunu belirtelim.

Tarayıcı Firefox ve Edge gibi gizlilik koruma ayarı sunuyor.

Bu ayarların içinde şunlar var.
  • Reklam ve izleyici engelleme.
  • Bağlantıları HTTPS yükseltme.
  • Parmak izi koruyucusu.
  • Siteler arası çerez ve cihaz tanımlama engelleme.
  • Script engelleme.
Hatta Firefox göre çok daha iyi gizlilik sunduklarını ve Chrome göre %35 daha hızlı olduklarını iddia ediyorlar. Reklam engelleme ayarını agresif yaparsanız çoğu reklamı engelliyor. Ama halen uBlock Origin kadar iyi değiller. Kozmetik filtreleri yok. Kozmetik süzgeç reklamların engellendiği alanları gizleyen bir fitlre. Ama bu filtreleri de getireceklerini belirttiler.

Brave kalkanlar element engellemek için ayar sunuyor. Herhangi bir sayfada sağ tıklayıp Brave simgesinden elementleri engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz elementleri geri getirme için de ayar sunuyor. Bu özellik Brave kalkanlar ayarı kapalıyken bile çalışıyor.

Mesela destek vermek istediğiniz bir site var. Ama bu site aktif kullandığınız bir alana, sitenin şeklini bozan bir reklam ya da kutucuk koymuş. O kutunun üzerine gelip, ''seçici aracılığıyla element engelleyin'' diyerek, eğer Brave algılayabileceği bir CSS koduysa engelliyor. Böylece rahatsız olduğunuz reklamı, site sahipleri dinlemiyorsa siz kapatabiliyorsunuz. Bu ayar, tamamen reklam engelleyiciyi açmak yerine, sizi rahatsız eden reklamları engellemeyi, sizin kontrolünüze bırakıyor.

Eki Görüntüle 702221

uBlock Origin gibi kutucuk ile alanları seçebileceğimiz bir arayüz getireceklerini söylediler.


Brave ödülleri: Yani siz reklam izledikçe, kripto para kazandıran sistem. Bu sistem kabaca şöyle çalışıyor. Brave kendi ağında oluşturduğu reklamları size gösteriyor. Bu reklamlardan gelen payları, Brave ödüllerini kullanan insnalara dağıtıyor. BAT kazanma olayına hiç girişmedim. Ama yabancı forumlar da böyle belirtiyorlar. Bağlantıdan, içerik üretici olarak site, YouTube kanalı, Twitter vb. hesaplarını ekleyebilirsiniz.
Reklam gözükme oranını ayarlayabiliyorsunuz. Atıyorum bir saatte beş reklam göster diyorsunuz. O size o kadar reklam gösteriyor. Algoritma kaç reklam görünce, kripto para veriyor tam bilmiyorum. Ama aylık 30-50 BAT kazanan insanlar gördüm. Daha üstü de olabilir. BAT değeri değişebiliyor. Şu anda 20 BAT 5 $ civarıan denk geliyor.

Eki Görüntüle 499397

Kazandığınız bu paraları oluşturduğunuz uphold hesabından çekebiliyorsunuz. Ya da hiç hesap oluşturmadınız diyelim. Mesela Technopat YouTube kanalı, onaylı bir uphold hesabı oluşturdu. Bu sistemi BAT ile birleştirdi. Siz BAT ile onaylanmış bir içerik üreticisine, otomatik reklamdan kazandığınız parayı verebiliyorsunuz. Şimdilik bu sistem başkalarına böyle destek sağlıyor. Belki ileride YouTube katıl seçeneği ya da Twitch gibi yerlerde abone olmak için de kullanılabilir.

Otomatik katkı isterseniz kapatılabilir. Ya da hangi siteye, otomatik katkı yapabileceğinizi ayarlayabilirsiniz. Otomatik katkı arayüzünde, hangi siteyi aktif kullandığınız da % olarak gösterilecektir. Ayrıca otomatik katkı dışında, direk uphold hesabını açıp doğrulayanlar kişi ve kurumlara bahşiş atma şansınız var.


Aylık gelen reklam kazancının, otomatik sıfırlandığını hatırlıyorum. Uphold hesabı oluşturursanız, parayı oraya aktarabiliyorsunuz. Uphold konusunda pek bir bilgim yok. Güvenilir mi değil mi bilemeyeceğim? Çünkü kullanmıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam, üye olurken kişisel kimlik bilgisi istiyor.
Brave BAT kazandıran reklamları bildirim olarak sunuyor. Siz bu bildirimi görme ya da tıklamaya göre BAT kazanma oranı değişiyor. Bazı ülkelerde halen istikrarlı çalışan bir sistem değil. Ama bu bildirim sistemi Google veri toplayan bildirim sisteminden daha bizi kurtardığını söyleyebilirim.

Yeni sekma sayfasında arka plan resmi, saat, popüler siteler, Brave kalkanlar ve ödülleri hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Bu sayfa daha fazla özelleştirilebilir hale getireceklerini belirtiyorlar. Şimdilik kabaca Vista Aero arayüzüne benziyor. Bu arayüzü daha da geliştireceklerini söylüyorlar.

Eki Görüntüle 499406

Chrome gibi sistem temasına göre, kendini koyu ve açık olarak ayarlamıyor. Tema ayarını Windows ile aynı, koyu ya da açık olarak size sunuyor. Bu koyu tema sekme, ayarlar vb. hepsini kapsıyor. Ayrıca Chrome mağazasındaki temaları destekliyor. Şimdilik kendi uzantı mağazaları yok. Ama güvenlik için Mozilla, Opera ve Chrome gibi kendi mağazalarını yapacaklarını belirttiler.

Eki Görüntüle 499388

Tabii ki siteler için geçerli değil. Siteler için Chromium ayarlarında yüksek kontrast ayarı var. O ayar tarayıcı ve site görünümlerini bozuyor. Ayrıca koyu teması olan sitelerde devre dışı bırakamıyorsunuz. Siteler için Dark reader uzantısını tavsiye ederim. Kullanımı basittir, koyu teması olan siteler de devre dışı bırakabilirsiniz.
Tarayıcıyı kapatınca, otomatik geçmiş temizleme için ayar sunuyor.
Bu ayarı açmak için, ayarlardan tarama verilerini temizleme seçeneğine gidin.
Sonra çıkışta seçeneğine tıklayıp, çıkışta silinmesini istediğiniz seçenekleri belirtin.

Eki Görüntüle 499398

Brave tarayıcısının özel sekme için bazı avantajları var. Mesela normal aramalar da Google kullanırken, özel sekmede DuckDuckGo ayarlayabiliyorsunuz. Ya da içine gömülü Tor özel sekmesinden arama yapabilirsiniz. Tor ülkemizde yasaklı olduğunu ve VPN olmadan çalışmadığını unutmayın.

Eki Görüntüle 702205

Eki Görüntüle 499413

Brave mobil tarayıcısında HTTPS yükseltme, reklam, izleyici ve parmak izi engelleyicisi gibi ayarlar var. Buna ek olarak videoları arka planda oynatma seçeneği var. Özellikle podcast vb. dinleyenler için bayağı faydalı olacaktır.
Sürprizbozan içinde kendi kullandığım ve tavsiye ettiğim ayarları paylaştım.
Kırmızı ile önerdiğim ayarları kesinlikle yapmanızı öneririm. Yeşil ile gösterdiklerimi ben yapıyorum ve sizin isteğinize bırakıyorum. Dokunmadığım ayarlar ise tamamen size kalmış.
Eki Görüntüle 723843

Eki Görüntüle 866280

Eki Görüntüle 866279

Çerez engelleme ayarı gizliliği artıran bir etmen. Eğer bu tarz bir soruna takılmıyorsanız, sadece çapraz site diyerek açabilirsiniz.

Reklam engelleme filtrelerine ayrıca aşağıda sunduklarını ekleyebilirsiniz. İleride bu arayüz değişecek. Ayrıca uBlock Origin ve AdGuard olan kozmetik fitlreleri de getirecekler. Amaçları kullanıcıyı harici uzantı kullanmaya bırakmadan,tüm reklamları engellemek. Bunu olabildiğince hızlı ve düşük kaynak tüketerek de yapmak istiyorlar.

brave://adblock/

Eki Görüntüle 866926

Eki Görüntüle 866278

Eki Görüntüle 866277

Eki Görüntüle 866276

Eki Görüntüle 735754

Eki Görüntüle 723847

Eki Görüntüle 866275


Enhanced-H264ify uzantısı YouTube video oynatıcısını farklı bir codec ile çalışmaya zorlar. Bu yöntem YouTube CPU tüketimin %40'a yakın azaltır. Ama 1080p 60 FPS üstü video seçeneklerinden mahrum kalırsınız.

Brave kalkanlar özelliği; reklam engelleme ile gelen tarayıcılar arasında en iyisi olsa bile harici uzantılar kadar yeterli değil. Bu ayarı tamamen kapatıp, harici uzantı kullanmak isteyenlere uBlock Origin öneriyorum.
uBlock Origin yükleyince şu ayarları kapatın.

Eki Görüntüle 728924

Bana Opera GX gibi tarayıcılar önerildi ve donma kasma oluyordu fakat Brave'de nedense bir akıcılık var ve hala kullanırım Brave güzel tarayıcı.
 

T.momentum61

Picopat
Katılım
31 Ocak 2021
Mesajlar
104
Yer
Taşkent Siti
Ben eskiden Chrome kullanıyordum ve Firefox'a geçtim. Sizi bilmem ama bana daha hızlıymış gibi geliyor.
 
KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Katılım
23 Temmuz 2014
Mesajlar
9.364
Makaleler
13
Çözümler
183
Brave gizlilik olayını artırmak için Tailcat arama motorunu satın aldı. Şu an e-posta ile belirli kişileri test için alıyor. Test etmek isteyenler bağlantıdan bakabilir.
 

Mayday2

Picopat
Katılım
4 Mayıs 2020
Mesajlar
146
Enteresan biçimde normalden daha fazla yayın izlerken laptop pili tüketiyor.

Telefonum ile senkronize edemedim bir türlü. QR kodu taratıp ekliyorum ancak tüm veriler senkronize edilecek dediğim halde hiçbir şifre mobil cihazıma gelmiyor.

Brave maceram tutuk başladı.
 

Furkan45

Centipat
Katılım
31 Temmuz 2019
Mesajlar
625
Çözümler
2
Yer
Manisa
Daha fazla kazanmak için bir ayar bir taktik var mı? 2 3 gündür kullanıyorum 0.5 dolar oldu az ama hiç yoktan iyidir sonuçta ekstra bir şey yapmıyorsunuz sadece sekme açarak veriyor.
 
Katılım
4 Mayıs 2020
Mesajlar
734
Çözümler
1
Yer
Antalya
1616398476701.png
 
Yukarı