Bu sözde ne anlatılmak istenmiş?

Kitap düzgün. Yazara sallamayın. Bu, kitap okumada biraz daha ilerlemiş kişiler için muhteşem bir kitaptır. Yeni başlayan böyle olunca sıkılır, fakat artık sürekli kitap okuyan kişi hemen anlaşılacak şeylerden sıkılır, biraz kafa yormak ister. Yazar ve sözü harika, fakat farklı bir kitleye hitap ediyor. Beğenmedim deyip sallamayın lütfen böyle şeylerde.
Sallamadım. Sadece dili ağır. Okuyucuya da hitap edememiş belli ki. Moralini bozup kötü hissetmesini sağlamış. Devam edip daha da moralini bozsun yazacak değilim.

Kitap düzgün. Yazara sallamayın. Bu, kitap okumada biraz daha ilerlemiş kişiler için muhteşem bir kitaptır. Yeni başlayan böyle olunca sıkılır, fakat artık sürekli kitap okuyan kişi hemen anlaşılacak şeylerden sıkılır, biraz kafa yormak ister. Yazar ve sözü harika, fakat farklı bir kitleye hitap ediyor. Beğenmedim deyip sallamayın lütfen böyle şeylerde.

Peki bu söz hakkında yorumunuz nedir acaba?

Sallamadım. Sadece dili ağır. Okuyucuya da hitap edememiş belli ki. Moralini bozup kötü hissetmesini sağlamış. Devam edip daha da moralini bozsun yazacak değilim.
İnsanda heves bırakmayacak bir söz değil hocam. Sadece dediğiniz gibi biraz ağır. Fakat şey gibi düşünün. Şimdi siz parkta küçük bir kaydırakta sürekli kayıyorsunuz, artık kaydırak yüksekse nasıl düşeceğinizi biliyorsunuz. Öğrendiniz, ama aynı kaydırakta kaymaya devam ediyorsunuz. Sürekli aynısı. İlk başta heyecanlıydınız ve o iniş korkutucu, heyecanlandırıcı ve muhteşemdi fakat artık sıkıldınız ondan. Daha büyük, yokuş ve uzun bir kaydırağa binmek istersiniz değil mi? İşte tam olarak uyuyor bu buraya. Yani insanda heves bırakmaz demek yerine yeni başladıysanız biraz sıkabilir gibi cümleler kurmak daha güzel olur.

Edit: Kaydırak örneği çok yanlış anlaşılacak sanırım da neyse.

İnsanda heves bırakmayacak bir söz değil hocam. Sadece dediğiniz gibi biraz ağır. Fakat şey gibi düşünün. Şimdi siz parkta küçük bir kaydırakta sürekli kayıyorsunuz, artık kaydırak yüksekse nasıl düşeceğinizi biliyorsunuz. Öğrendiniz, ama aynı kaydırakta kaymaya devam ediyorsunuz. Sürekli aynısı. İlk başta heyecanlıydınız ve o iniş korkutucu, heyecanlandırıcı ve muhteşemdi fakat artık sıkıldınız ondan. Daha büyük, yokuş ve uzun bir kaydırağa binmek istersiniz değil mi? İşte tam olarak uyuyor bu buraya. Yani insanda heves bırakmaz demek yerine yeni başladıysanız biraz sıkabilir gibi cümleler kurmak daha güzel olur.

Edit: Kaydırak örneği çok yanlış anlaşılacak sanırım da neyse.
Dediğiniz gibi belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra tabii ki insan daha üstüne çıkmak isteyecek. Ama belirli bir seviyede olmayıp hiçbir şey anlamadan cümleyi yorumlayarak sıkılmak okuyucunun pek de isteyeceği bir şey değil. Dediğiniz doğru ama insan o cümleden hiçbir şey anlamıyorsa ve kafa yorup bunalıyorsa önermek çok doğru değil.

Peki bu söz hakkında yorumunuz nedir acaba?
"Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar."

Kopyaladım sözü, oraya bakarak söyleyeceğim.

Kişi, kendini tanıdığında, yeteneklerini gördüğünde, kendinden bir şeyler fark etmeye başladığında artık...

Burada durduruyorum. Çünkü diğer taraf çok yoruma açık bir konu. Örneğin bir yorumlama yapayım;

...kendini tamamen Dünya'dan sonraki hayata adar. Bu dünyada kaybedecek bir şeyi olmaz, zaten bu hayatın da geçici ve diğer zamana göre gereksiz olduğunu anlar. Kendinde her şeyi bulur, sadece arasında Tanrı ve kendisi vardır.

Bu, dinsel bir yaklaşım oldu. Yani okuyucu, kendini neredeyse tamamen Tanrı'ya adadıysa, böyle bir yorum yapabilir. Veya başka bir yorumlama da olabilir:

...elbet bu hayatın bir sonu olduğunu bilir. Bu yüzden, sonrayı değil şimdiyi yaşamaya bakar. Kendini üzecek her şeyden kurtulur, tamamen anı yaşar. Artık onun yaşadığı yer bu dünya değil, hayaller, rüyalar, istekler, arzulardır. Artık ne istiyorsa onu yapacaktır. Çünkü kendisinin, bunu istediğini bilir. Kişiliğini tanıdığı için ve bununla mutlu olacağını bildiği için bunu yapar.

Bu da farklı bir yaklaşım oldu. Biraz da somurtkan bir okuyucu, yazıyı şöyle yorumlayabilir:

...bu dünyada önemli bir şey olmayacağını bilir. Kaybedecek hiçbir şeyin olmadığında, kaybetmek imkansızdır. Artık her şey umutsuzdur onun için, çünkü kişi sürekli ezilmiştir, dışlanmıştır. Sevgiden mahrum bırakılmıştır, sürekli acı çekmiştir. Değer verdiği herkes, teker teker onu terk etmiştir. Artık bu dünyada kaybedecek bir şeyi yoktur, sessizce bitişini bekler.

Bu şekilde de yorumlayabilir okuyucu. Kişi, o anki durumuna göre çok farklı bir şekilde de yorumlayabilir, benim düşünemediğim, sizin düşünemediğiniz bir şekilde de. Eminim çok farklı düşünceler de vardır fakat şimdilik bu kadarını düşünebildim.

Şimdi diğer bölümüne, yani ...Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar." bölümüne. Önce bir yorumlamayla başlayalım yine.

Kişi, kendini anladığında, neye üzüldüğünü, neye sevindiğini, neye heyecanlandığını, neye korktuğunu, neye şaşırdığını bildiğinde, diğer insanların üzülmemesi için, veya üzülmesi için ne yapması gerektiğini bilir. Diğer insanları, kendi düşüncelerinden yola çıkarak tanıyabilir, nasıl bir tepki verebileceğini az çok tahmin edebilir. Empati kurdukça onun, karşısındakine istemediği bir davranış, duygu hissettirmeyeceğini bilmelidir.

Gibi bir yorumlama yapılabilir. Ki bunun ucu açık, siz de farklı düşünebilirsiniz. Dediğim gibi, okuyucunun o anki hissiyatına, duygusuna, hassaslığına bağlı. Yazarlıkta da zaten yorumlamayı okuyucuya bırakmak, çok önemli bir kısımdır. Örneğin çok mutlu bir yorumlamayla bitirseydi sözü, biraz üzgün birisini pek de sarmayacaktı. Veya çok somurtkan bir yorumlamayla bitseydi söz, çok mutlu olan biri kendini boşlukta hissedecekti, beğenmeyecekti. O yüzden yazar, size bırakmış ne anlatmak istediğini. Biraz daha düşünürseniz üstünde, siz de yorumlayabilirsiniz. Sadece biraz ağır bir dildir bu, aşırı açık bırakırsanız sözü, yeni okuyucular duraksayabilir. Ondan biraz daha hafif kitaplar okuyabilirsiniz. Bu arada bu yazıyı hiçbir okuma alışkanlığım olmadan, kendi düşündüklerimi anlattım. O yüzden yanlışım olursa affola, iyi okumalar dilerim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı