Steam Bütün oyunlara zam gelecek algısı

Konuyu açan benim, tablonun benim olmadığını da zaten belirttim, yani olduğu gibi paylaştım, bir şeyden anlayıp anlamamakla alakası yok, tamamen boş konuşmuşsun.
Ha 2500 ha 2000 ha 1500 tek gerçek var o da o zamların geleceği, tabii gönül ister ki gelmesin, ama paran değersiz.
İndirim döneminde bile zamlanan oyunlar varken, gelen zamlar çok da sürpriz olmayacak.
Yukarı da "Steam fiyatları elimde, kanıt işte" yazan muhtemelen yaşı küçük biri, yazdıklarından anladığım kadarıyla, ciddiye bile almaya gerek yok.

Tablo sizin olmasa bile bu konuyu açmanız saçma. Bu kadar yükselmeyeceği ortada. Sizin olmadığını görmedim. Bu arkadaş yüzünden dikkat etmedim. Kusura bakmayın.

Merhaba, bu konuda bütün oyunlar 2 katına çıkacakmış gibi düşünen insanlar hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle, yeni çıkan ve büyük firmalar genel anlamda doları 20-25 civarlarından alıyor. Örneğin, RDR 2, CoD MW2 ve Diablo IV gibi. Bazı firmalar ise yerel fiyatlandırma yapıyor. Söylemek istediğim şey RDR 2 2400 TL olmayacak. Bütün oyunlar 2 kat zam yemeyecek. Steam dolar kuru ilk arttığı zamanda böyle diyordu herkes. Evet bayağı bir oyun zam yedi fakat her oyun zam yemedi veya 5 kat artmadı. Şimdide böyle diyorlar. Yine birçok oyun zam yiyebilir fakat her oyun 2-3kat zam yemeyecek. Yese bile indirim oranları arttırılacağını düşünüyorum. Ubisoft ve bir sürü firmanın oyunlarında bunu gördük. AC: Valhalla 700 TL'ye çıkarttılar. Ardından Steam'de indirimde 150 TL'ye düşürdüler. Bu konu hakkında konuşmak istemiştim. Teşekkürler. İyi akşamlar.
RimWorld: eski fiyatı 50TL şimdiki fiyatı 250TL

Project zomboid: eski fiyatı 22TL şimdiki fiyatı 190TL

BeamNG.drive: eski fiyatı 50TL şimdiki fiyatı 235TL

Kenshi: eski fiyatı 50 TL şimdiki 280TL

Ve bu oyunlar hiç adam akıllı indirim görmedi hep %20 veya %30 kenshi dışında ama sana kötü bir haberim var, bunlar gene zam yiyecek çünkü bunun gibi bağımsız yapımlar genelde Steam kuruna göre fiyat veriyor ve Steam kuru yükseltecek, kısaca bunlarda zam yiyecek.

RimWorld: Eski fiyatı 50TL şimdiki fiyatı 250TL.

Project Zomboid: Eski fiyatı 22TL şimdiki fiyatı 190TL.

BeamNG.drive: Eski fiyatı 50TL şimdiki fiyatı 235TL.

Kenshi: Eski fiyatı 50 TL şimdiki 280TL.

Ve bu oyunlar hiç adamakıllı indirim görmedi hep %20 veya %30 kenshi dışında ama sana kötü bir haberim var, bunlar gene zam yiyecek çünkü bunun gibi bağımsız yapımlar genelde Steam kuruna göre fiyat veriyor ve Steam kuru yükseltecek, kısaca bunlarda zam yiyecek.

Firma'dan firmaya değişir. Hala zam yememiş kısıtlı oyunlar var. The Long Dark en son zam yiyecekti. Hatta yapımcı bile açıklama yaptı ama yemedi.

Yemin ediyorum aynı konuyu ben açacaktım. Hatta konuyu kaydetmiştim ama açmamıştım.

Bu Steam dolar kuru güncellemesi sadece Steam'in önerdiği fiyata göre satılan oyunları ilgilendiriyor. Büyük yapımcıların hiçbiri zaten Steam'in önerdiği dolar kurunu takmaz. Bir oyunun fiyatının en fazla kaç TL olacağını öğrenmenin çok basit bir yolu var ama bazıları bunu da akıl edemiyor. Mesela RDR 2 örneğini vereyim. RDR 2 kaç dolar? 60. 60 dolar kaç TL? 1.568,18 TL. O zaman RDR 2 en fazla 1.568,18 TL olabilir.

Yemin ediyorum aynı konuyu ben açacaktım. Hatta konuyu kaydetmiştim ama açmamıştım.

Bu Steam dolar kuru güncellemesi sadece Steam'in önerdiği fiyata göre satılan oyunları ilgilendiriyor. Büyük yapımcıların hiçbiri zaten Steam'in önerdiği dolar kurunu takmaz. Bir oyunun fiyatının en fazla kaç TL olacağını öğrenmenin çok basit bir yolu var ama bazıları bunu da akıl edemiyor. Mesela RDR 2 örneğini vereyim. RDR 2 kaç dolar? 60. 60 dolar kaç TL? 1.568,18 TL. O zaman RDR 2 en fazla 1.568,18 TL olabilir.
Deminki arkadaş bu basit matematik hesabını yapmaktan bile yoksun olduğundan bu tartışma boş uzadı hocam. Ama malesef kur yükseldiğinden dolaylı olarak büyük firmalar oyunlarına zam yapacak. Steam kuru da güncellediği an bağımsız yapımları da kaybedeceğiz. Kısaca oyun almayı unutma zamanımız gelmiş gibi.

Aynen. Yayıncılar falan bile resmen bilerek yapıyor gibi zaten $ =20₺+ kurunda olan oyunları seçmiş gibi bulup onları vurgulayarak "Fiyatı 2 katına çıkacak" diyor. Özellikle de RDR 2'yi herkes spamlıyor.

Araştırmadan her şeye balıklama atlayan ne kadar çok eleman varmış. Bunun araştırması da çok zor değil oyun yurt dışında kaç dolara satılıyor şu an Türkiye'de ne kadar olduğuna bakarak basit bir Matematik işlemiyle oyun fiyatı ne kadara en fazla zamlanır belli. Eleman hala basit bir matematik işlemine üşenip kaynağı belirsiz nereden gelmediğini bilmediği RDR2 2400 TL şeyine balıklama atlıyor. Bir de ölümüne haklıymış gibi savunuyor. Yazık cidden. Hala anlamayan elini matematik işlemi yapmaya bile yoramayacak arkadaşlara açıklayayım. RDR2 60 dolara satılıyor. Olabilecek en yüksek fiyat 1569 TL? Benim güzel arkadaşım 2400 TL nerede? Ayrıyaten Rockstar oyun fiyatlarıyla sürekli oynayan firma değil. Zam gelme riski şu an da düşük bir ihtimal RDR 2 için. Asıl üzücü olan tıklanma kasmak için bilerek yanlış yapılan haberlere bilmeden itibar edilmesi. Kandırılmak için çok çaba sarf ediyorlar. Bundan sonra balıklama atlamaya devam mı kendileri bilir.

Son düzenleme:
Nereden biliyorsun birader? RDR2 2400 TL olacak. 2 katı olacak, neden? Sence dolar kuru 26'ya güncellenecek.

Sen böyle yazıları internetten okuyup kanmaya devam edebilirsin ortada Steam de dolar kuru artacak diye resmi bir açıklama yok.

Araştırmadan her şeye balıklama atlayan ne kadar çok eleman varmış. Bunun araştırması da çok zor değil oyun yurt dışında kaç dolara satılıyor şu an Türkiye'de ne kadar olduğuna bakarak basit bir matematik işlemiyle oyun fiyatı ne kadara en fazla zamlanır belli. Eleman hala basit bir matematik işlemine üşenip kaynağı belirsiz nereden gelmediğini bilmediği RDR2 2400 TL şeyine balıklama atlıyor. Bir de ölümüne haklıymış gibi savunuyor. Yazık cidden. Hala anlamayan elini matematik işlemi yapmaya bile yoramayacak arkadaşlara açıklayayım. RDR2 60 dolara satılıyor. Olabilecek en yüksek fiyat 1569 TL? Benim güzel arkadaşım 2400 TL nerede? Ayrıyeten Rockstar oyun fiyatlarıyla sürekli oynayan firma değil. Zam gelme riski şu an da düşük bir ihtimal RDR 2 için. Asıl üzücü olan tıklanma kasmak için bilerek yanlış yapılan haberlere bilmeden itibar edilmesi. Kandırılmak için çok çaba sarf ediyorlar. Bundan sonra balıklama atlamaya devam mı kendileri bilir.

Elinize sağlık hocam millet her okuduğuna inanamaya devam ediyor.😄

Eli yüzü düzgün oyunlar alım gücümüzün çok üstünde fiyatlara gelecek gerisinin bir önemi yok zaten. Ben istedigim oyuna para ayıramadıktan sonra senin söylediklerinin de bir anlamı yok maalesef.

Geri
Yukarı