Steam Bütün oyunlara zam gelecek algısı

Adamın yazdıklarını anlamıyorsun sanırım. Steam dolar kuru güncellemesi 10 TL'den 20 TL'ye çıkınca her oyunun fiyatının 2 katı artmayacağını söylüyor. RDR 2 2400 TL olmayacak yani. 2400 TL olması için RDR 2'nin 92 dolar olması lazım. Peki ya RDR 2 kaç dolar? 60. O zaman RDR 2 2400 TL olamaz. Adamın anlatmaya çalıştığı şey bu. "Oyunların hiçbiri zamlanmayacak, ekonomi çok iyi." demiyor kimse. Sadece her şeyin 2 katı artmayacağını söylüyor. Şunu bile anlayamıyorsunuz.
RDR2 ultimate paket 99 dolar. Yani ultimate paket alacaksan 2600 TL'ye kadar vermek lazım olacaktır. Standart versiyon bile şu an 1150 TL olmuş. Eninde sonunda 2000'lere dayanacaktır.

Öyle bir ekonomimiz var ki ne olacağını hiçbirimiz bilemez maalesef.

RDR2 Ultimate paket 99 dolar. Yani Ultimate paket alacaksan 2600 TL'ye kadar vermek lazım olacaktır.

Ultimate paketten bahsetmiyoruz. Burada konuşulan 60 dolarlık paket.

Standart versiyon bile şu an 1150 TL olmuş. Eninde sonunda 2000'lere dayanacaktır.

Kimse dayanmaz demiyor zaten. 3 yıl sonra 10 bin TL bile olabilir. Bizim anlatmaya çalıştığımız şey Steam dolar kuru güncellemesi geldiği zaman her şeyin bir anda 2 katı artmayacağı.

Kimse dayanmaz demiyor zaten. 3 yıl sonra 10 bin TL bile olabilir. Bizim anlatmaya çalıştığımız şey Steam dolar kuru güncellemesi geldiği zaman her şeyin bir anda 2 katı artmayacağı.

Her şeyin fiyatı 2 katı artmayacaksa da büyük çoğunluğu artacak. Cyberpunk, The Witcher 3, Dark Souls serisi, age of serisi, RDR2, ori and the blind, Baldur's Gate 3, Origin sin 2 daha pek çok oyun sayılabilir. Bu saydığım oyunlar 2-3-4 kat zamlanan oyunlar. He şu olur tek seferde hepsi zam yemez ki önceki zamlarda da böyle olmuştu. Gün gün adı duyulmuş-duyulmamış pek çok oyuna zam gelecek eğer Steam kuru yine güncellerse ve KDV oranını da yükseltirse.

Ultimate paketten bahsetmiyoruz. Burada konuşulan 60 dolarlık paket.

Büyük çoğunluğu artacak. Dolar kuru artmadan önce bile çoğu oyun diğer platformlara göre daha pahalıydı. Dolar kurunun yükselişi RDR'yi artırmasa bile çoğu oyunu artıracaktır.

Evet kanıtta burada değerli arkadaşlar.

Steam'ın fiyat listesi elimde aga
Hocam bu görsel webtekno tarafından otamatik 2 ile çarpılarak yapıldı.

Kim yazmış bu listeyi Namık Kemal mi?
Webtekno hepsini 2 ile çarpmış.

Hayır bana içeriden geldi boş boş şeyler atma o fiyatları biz yaydık.
Yani yabancı şirketler ırkçılık yapıp bize 60dolarlık oyunu 90dolar yapıyorlar. Değil mi(!)

Hayır bana içeriden geldi boş boş şeyler atma o fiyatları biz yaydık.
Anca böyle sallamasyon şeyleri siz yayarsınız ben inandım(!)

Son düzenleme:
Ulan cidden her oyunun destansı bir şekilde zamlanacağını duyduğum için gidip God of War aldım ama pişman değilim.

Pişman edecek bir oyun değil zaten. İyi yapmışsınız.

Kafa karıştırmaya gerek yok.
Bir AAA oyunun fiyatı ortalama 60 dolar ve dolar şu an 26,2 TL ve KDV de %20'ye çıktı.
Dolayısıyla 60*26, 2*1, 2=1.886, 4
Zamları bu kur üzerinden hesaplayacaklarsa 1700-2000 bandında olacak AAA oyunlar. (buradan anlıyoruz ki zaten bazı oyunlar güncel kuru kullanıyor.)
Olur da kura karşı önlem almak isterlerse (hadi diyelim 30 TL'den hesaplasınlar) 60*30*1, 2=2.160
O zaman 2000 TL'nin üzerine çıkabilir.

O durumda evet olabilir. Ama onun haricinde yok 2.400 TL olacak vs. gibi şeyler çok saçma geliyor.

Ya bu kur artacak meselesi zaten kaynaksız bir iddia Twitter'da birisi kur 25 olursa şöyle olur diye bir şey söyledi ve insanlarda çıkıp kur 25 olacak dedi, ha olmaz mı olur çünkü Steam kurun daha oynak olduğu ülkelerde kuru daha sık güncelleyeceğiz demişti.

Orhun kayaalp 18 ile 24 arasında bir sayıya yükseltileceğini söylemişti. Ne kadar doğru bilinmez ama ben artacağını düşünüyorum.

Geri
Yukarı