Steam Bütün oyunlara zam gelecek algısı

Be
Merhaba, bu konuda bütün oyunlar 2 katına çıkacakmış gibi düşünen insanlar hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle, yeni çıkan ve büyük firmalar genel anlamda doları 20-25 civarlarından alıyor. Örneğin, RDR 2, CoD MW2 ve Diablo IV gibi. Bazı firmalar ise yerel fiyatlandırma yapıyor. Söylemek istediğim şey RDR 2 2400 TL olmayacak. Bütün oyunlar 2 kat zam yemeyecek. Steam dolar kuru ilk arttığı zamanda böyle diyordu herkes. Evet bayağı bir oyun zam yedi fakat her oyun zam yemedi veya 5 kat artmadı. Şimdide böyle diyorlar. Yine birçok oyun zam yiyebilir fakat her oyun 2-3kat zam yemeyecek. Yese bile indirim oranları arttırılacağını düşünüyorum. Ubisoft ve bir sürü firmanın oyunlarında bunu gördük. AC: Valhalla 700 TL'ye çıkarttılar. Ardından Steam'de indirimde 150 TL'ye düşürdüler. Bu konu hakkında konuşmak istemiştim. Teşekkürler. İyi akşamlar.
Bende eklemek istiyorum 2 TL den 10 tl oldu 5 kat arttı şimdi ise 10 tl den 20 TL olacak zamlar daha hafif vuracak ama vuran vurmuş zaten

Dolar günden güne artıyor, domates soğan zamlanmış diye konuşuyoruz senin yazdığın şeyler normal mi? İhtiyaçlar 5 katına çıkmışken sence oyunlar boş durur mu? Bir de bunları düşün. Türkiye'de yaşamıyorsun herhalde.

Adamın yazdıklarını anlamıyorsun sanırım. Steam dolar kuru güncellemesi 10 TL'den 20 TL'ye çıkınca her oyunun fiyatının 2 katı artmayacağını söylüyor. RDR 2 2400 TL olmayacak yani. 2400 TL olması için RDR 2'nin 92 dolar olması lazım. Peki ya RDR 2 kaç dolar? 60. O zaman RDR 2 2400 TL olamaz. Adamın anlatmaya çalıştığı şey bu. "Oyunların hiçbiri zamlanmayacak, ekonomi çok iyi." demiyor kimse. Sadece her şeyin 2 katı artmayacağını söylüyor. Şunu bile anlayamıyorsunuz.

RDR2 300'den 1150'ye çıkmış neredeyse 4 kat artmış:D? indirimli hali bile öncekinin 2 katı oluyor. Kimse gözünüzün yaşına bakmaz acırlar yerel fiyatlandırma yaparlar falan filan hepsi hikaye steam kuru güncellediği anda hepsi yapıştırır zammı. Kimsenin de umrunda olmaz ister al ister alma sanki Türkiyede adamların çok büyük pazarı varmış gibi. Buradan kazandıkları para gram umurlarında değil ucuza oynayacağına hiç oynama derler. Gelecek zam 2 katına çıkarmaz ama 25x60 olur yani artık gerçek fiyatına gelir oyun.

Merhaba, bu konuda bütün oyunlar 2 katına çıkacakmış gibi düşünen insanlar hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle, yeni çıkan ve büyük firmalar genel anlamda doları 20-25 civarlarından alıyor. Örneğin, RDR 2, CoD MW2 ve Diablo IV gibi. Bazı firmalar ise yerel fiyatlandırma yapıyor. Söylemek istediğim şey RDR 2 2400 TL olmayacak. Bütün oyunlar 2 kat zam yemeyecek. Steam dolar kuru ilk arttığı zamanda böyle diyordu herkes. Evet bayağı bir oyun zam yedi fakat her oyun zam yemedi veya 5 kat artmadı. Şimdide böyle diyorlar. Yine birçok oyun zam yiyebilir fakat her oyun 2-3kat zam yemeyecek. Yese bile indirim oranları arttırılacağını düşünüyorum. Ubisoft ve bir sürü firmanın oyunlarında bunu gördük. AC: Valhalla 700 TL'ye çıkarttılar. Ardından Steam'de indirimde 150 TL'ye düşürdüler. Bu konu hakkında konuşmak istemiştim. Teşekkürler. İyi akşamlar.

Haklılık payı vardır.

Bu ay içinde görmeniz çok muhtemel.

Green hell zamlanmış https://steamdb.info/pricechanges/

Green hell zaten zamlanmıştı, geliştiriciler baktılar ki bu berbat bir oyun, biz bu zammı geri çekelim dediler, oyunu ₺40'ye geri düşürdüler, şimdi yeniden bir zam uygulamışlar ₺129 olmuş. Fakat bu uygulanan zam, yarım zam olmuş. Zira oyunun $25'lık bir değeri bulunuyor. Oyuna gelmesi gereken zamla beraber fiyatının ₺250+ olması gerekirken, ₺129 ile sınırlı kalmışlar. İlk başta ₺235'ye çekmişlerdi fiyatı üstelik, yaz indirimlerinde eski ve zamsız fiyatına (₺40) geri çekip, şimdi ilginç bir zamla yeniden karşımızdalar. Yapımcıların kafası iyi herhalde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya bu kur artacak meselesi zaten kaynaksız bir iddia Twitter'da birisi kur 25 olursa şöyle olur diye bir şey söyledi ve insanlarda çıkıp kur 25 olacak dedi, ha olmaz mı olur çünkü Steam kurun daha oynak olduğu ülkelerde kuru daha sık güncelleyeceğiz demişti.

Gelecek veya gelmeyecek bilinmez. Tek garanti zam gelecek oyunlar Valve oyunları. Geri kalan hepsi firmaların kendi keyfine kalmış şeyler.

Bence yanlış düşünüyorsun Steam'in dolar kurunu yukseltmesinin asıl sebeblerinden biri yabancıların oyunları Türkiye'den alması bunu Steam'de açıkladı ikincisi para değerimiz adamlar için o kadar önemsizki adamlar satın alımlarda para kazanamıyor Türkiye'den sen örneği Assassin's Creed Valhalla'dan verdin bende Baldur's Gate 3'ten vereyim oyun ilk basta çok düşüktü şimdi 800 TL ve bu oyun şu an Steam dolar kurunu 10 olduğu zamanki fiyat Steam dolar kuru yükselirse birçok oyunki en özellikle Rockstar oyunlara zam getirecek teşekkür ederim okuyup dinlediğiniz için

Kafa karıştırmaya gerek yok.
Bir AAA oyunun fiyatı ortalama 60 dolar ve dolar şu an 26,2 TL ve KDV de %20'ye çıktı.
Dolayısıyla 60*26, 2*1, 2=1.886, 4
Zamları bu kur üzerinden hesaplayacaklarsa 1700-2000 bandında olacak AAA oyunlar. (Buradan anlıyoruz ki zaten bazı oyunlar güncel kuru kullanıyor.)
Olur da kura karşı önlem almak isterlerse (hadi diyelim 30 TL'den hesaplasınlar) 60*30*1, 2=2.160
O zaman 2000 TL'nin üzerine çıkabilir.

Geri
Yukarı