Evrenin en büyük cismi

-Bilinen en büyük yıldız UY Scuti'dir. Çapı 2.400.000.000 KM'dir, yani 2,4 Milyar KM. (Güneş'in çapı 1.391.000 KM dir yani 1,391 Milyon KM.)
-Bilinen en büyük galaksi IC 1101'dir. Çapı yaklaşık olarak 5.800.000 Işık yılıdır ki bu da yaklaşık olarak 55 Kentrilyon (55.000.000.000.000.000.000) KM'ye eş gelir ve IC1101 yaklaşık olarak 100 Trilyon yıldıza sahiptir. Samanyolu galaksisinin çapı ise yaklaşık olarak 100.000 ışık yılıdır bu da 946 Katrilyon (946.073.047.258.080.000) KM'ye denk gelir ve Samanyolu'nda yaklaşık olarak 400 Milyar yıldız vardır.
:NOT:
Dünya'nın çapı 12.742 KM'dir. Boyutlarını kafanızda canlandırmaya çalışın. Çok sayılı oldu umarım kafanızı karıştırmamıştır.

UY Scuti diyecektim ama cevaplar verilmiş.
Universe Sandbox 2 adında çok güzel bir uzay simülasyonu var. Resmen Tanrı oluyorsun ve kendi evrenini yaratıyorsun. İster düzenli şekilde kuruyorsun, istersen de karmakarışık bir evren yaratıyorsun. Güneş, dünya, kara delikler ve çok daha fazlası, farklı şeyler var. Boyutu da çok az. İstersen bi' bak derim, harika bence. İlk indirdiğimde hiç sıkılmadan 6 saat oynamıştım, tabi arka planda videolar izliyordum. :)

-
Bir makalede, UY Scuti yıldızından daha büyük bir yıldız olduğunu okudum.

Makalede bu şekilde bir not düşmüşler. Bende tam olarak karar veremedim. Bilgimize dahil olsun diye paylaşayım dedim.

"Evrende bilinen en büyük yıldız VY Canis Major’dur. Bu kırmızı süper dev yıldız aynı zamanda yüksek parlaklığından dolayı hiper dev olarak da sınıflandırılmıştır. 5000 ışık yılı kadar uzakta bulunur ve güneşimizden 500,000 kat daha parlak ve 30-40 kat daha ağırdır. Eğer güneşimiz VY Canis Major ile yer değiştirseydi, yeni güneşimizin yüzeyi Satürn’ün yörüngesine kadar ulaşırdı.

Not: En büyük yıldızla ilgili farklı kaynaklarda farklı bilgiler bulunmaktadır; bu sebeple çelişkili isimler bulunabilir. Örneğin bazı kaynaklarda UY Scuti, NML Cygni, WOH G64, Westerlund 1-26, VX Sagittarii, KY Cygni gibi yıldızlar en büyük yıldız olarak belirtilebilmektedir. Bunun temel sebebi yıldız büyüklüklerinin ölçümüyle ilgili hata paylarıdır. Örneğin birçok kaynağın en büyük yıldız olarak verdiği UY Scuti 1708 Güneş yarıçapı büyüklüğündedir. Ancak bu ölçümde ±192 hata payı vardır. Canis Majoris 1420 Güneş yarıçapına sahiptir ancak bu ölçümde de ±120 hata payı vardır. Dolayısıyla UY Scuti en az 1516, Canis Majoris en fazla 1540 Güneş yarıçapına sahip olabilir. Böyle bir durumda Canis Majoris, UY Scuti'den büyük olacaktır."

Hacim olarak mı yoksa sayısal bazda mı? "En" tabirinin kullanımasına karşıyım boyut olarak isterse 400.000 güneş içine alsın ondan daha büyüğü keşfedilmemiş olabilir. Bir şeye en demek için diğer bütün ihtimallerin yok olması lazım bence uzayda bu imkansız gibi.

Hacim olarak mı yoksa sayısal bazda mı? "En" tabirinin kullanımasına karşıyım boyut olarak isterse 400.000 güneş içine alsın ondan daha büyüğü keşfedilmemiş olabilir. Bir şeye en demek için diğer bütün ihtimallerin yok olması lazım bence uzayda bu imkansız gibi.
Arkadaşa katılıyorum. Karanlık enerji üzerine bakınırken çok ufuk açıcı bilgilere rastladım. İlerde üzerine konu açmayı düşündüğüm için özet geçeceğim.
Öncelikle evrenimiz sürekli genişliyor. Ve bu genişleme evrenin her yerinde aynı değil buna sebeb olan şey ise karanlık enerji. Akla hemen cedi'lar , sith'ler gelmesin. Burda evrenin %70 ine yakınını oluşturduğu düşünülen bir şeyden bahsediyoruz. Ve bu karanlık enerji evrenin genişlemesi sağlıyor . Peki neden bu bilgiyi burda paylaşıyorum.
Çünkü evrenin genişlemesi ile birlikte bizden ışık hızının ötesinde uzaklaşan galaksiler mevcut . Bizden ışık hızıyla uzaklaştıkları için de onları görmemiz imkan dahilinde değil. Zaten bilim dünyasındaki -bilinen evren- kavramının oluşmasına sebep olan nedenlerden biride bu.

Özetle biz ışık hızına ulaşsak bile asla ulaşamayacağımız bir yerlerde galaksiler var. Ve belkide evrenin en büyük cismi orada bir yerde. Ve belkide güneş UY Scuti yıldızının yanında nasıl küçücük kalıyorsa UY Scuti de o yıldızın yıldızın yanında bir o kadar kücük kalıcak ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı