Büyüklerimiz neden "üniversite oku" diyor?

Nam salmış üniversiteler hariç diye düşünüyorum.
Biz gelişmiş bir ülke değiliz, Türkiye'nin senelik nitelikli işgücü ihtiyacı belli. Belki 10 belki 15 bindir. Firmalar da ihtiyaçlarını nam salmış üniversitelerden sağlıyor. Bu yüzden üniversite konusu ya hep ya hiç mantığına sahip.

Üniversite okumanız size hayatınızın hiçbir döneminde yaşayamayacağınız anılar tattırır ama okumak da istemiyorsanız diretmeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ama yakında marangozun bile üniversite mezunu olanı tercih edecekler.

Ya iş öğren ya da okul oku demiş daha ne desin? Yanlış olan ne?

Kendilerine uygun bir iş seçtiriyorlar. Benim sevip sevmeyeceğim işi düşünmüyorlar. Önceden sağlık problemim yüzünden bıraktım. Bırakmadan önce derslerim için uykusuz kalıyordum. Şimdi ders yapamıyorum ve uzun zamandır boşa kürek çekiyorum.

Kendilerine uygun bir iş seçtiriyorlar. Benim sevip sevmeyeceğim işi düşünmüyorlar. Önceden sağlık problemim yüzünden bıraktım. Bırakmadan önce derslerim için uykusuz kalıyordum. Şimdi ders yapamıyorum ve uzun zamandır boşa kürek çekiyorum.
Ne istiyorsan onu yap bu hayatta. Ailenin sözleri sadece bir destek olsun sana.

"ya meslek öğren veya üniversite kazan."
Bu söz çok doğru. Elinde vasfın olsun demiş işte adam. Üniversite okumayacaksan da git meslek öğren demiş, farkın olsun demiş. Marangozun yanında çalış marangozluk öğren demiş, berberin yanında çalış berberlik öğren demiş. Boş durma demiş.

Acı gerçek.

Bir zanaatın ve yeteneğin yani mesleğin yoksa okulunu okumadan paranı ka-za-na-maz-sın. Senin gibi zibilyon tane adam var.

Bir işe gittiğinde vasfın yoksa aranızdan en kalıplı olan adamları alır seni de öyle ortada bırakır. Boş durarak hiçbir şey olmaz. Sonsuza kadar seni anan baban beslemeyecek, askerden geldikten sonra biraz daha tahammül edecekler sonra da yallah bir yerde çalış diyecekler. Sen de bir şeyleri öğrenmemekte inat ettiğin için herhangi bir vasfın olmadığı için hayal ettiğin hayattan uzak yaşayacaksın.

Sana öğütü veren abiniz sonuna kadar haklı. Okul okumanı, okumayacaksan da mesleki bir alanda yetkinliğe ulaşmanı söylemiş. Kendisi ortaokul mezunu olabilir, ama hayatın tecrübesi çok başkadır. İnsan hayvan değil ki yalnızca iç güdülerine ve kafasına göre hareket etsin. Bazen birilerinin seni yanlışından döndürmesi gerekir, hayat seni başka yollara sokar.

Okul mevzusuna gelecek olursak okulun kendisi bir şey katmasa da, yaşantı anlamında çok şey katıyor emin ol. Hayatı, insan ilişkilerini, sevmeyi ve nefret etmeyi, para kullanmayı, ailenin değerini çok güzel öğreniyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı