Büyüklerimiz neden "üniversite oku" diyor?

Eğer mesleğe yatkınlığın varsa okuma hiç. Türkiye'de eğitim artık berbat. Her yer fakülte, üniversite. Onların zamanında okuyan azdı, şimdi ise okuyan çok ama iş bulan yok.

Üniversite kazanınca hemen her şey hal olacak para kazanmaya başlıyacağız çok mutlu olacağız sanıyorlar. Kendi zamanlarında her okuyan zengindi fakat şimdi öyle değil. Kendi zamanlarında kalmışlar.

@KırAtlıLiberal neden gülücük attınız yanlış bir şey mi söyledim? Eğer bilmeden yanlış bir şey söylediysem kusura bakmayın.

Bugün kendime tahtalardan dolap yapacaktım. Babamın arkadaşı geldi ve "ya meslek öğren veya üniversite kazan." diyor. Bu bana tamamen saçmalık geliyor. Arkadaş, hayat benim hayatım. Gelecek kaygısı bende de var ama kendi yapamadıklarını bize diretiyorlar.

Bu babamın arkadaşı ortaokul mezunu ve bana ders veriyor. Hangi akılla söylüyor anlamadım. Ben okumak istemiyorum üniversite falan diyorum. Adam tutturmuş bana elin kalem tutsun. Güzel yerler kazan diyor. Biri 40 yaşında avukat olmuş. Kaç tane öyle kişinin olup olmadığını soruyorum ama cevap yok. Bu kişiler istisna bana göre. Ve okumanın yaşı var olduğuna inanan birisiyim. 30 yıl hiçbir ders görmeyen kişi nasıl hukuk kazansın?

Ders olmuyor diyorum. "çalışırsan olur. Kafaya takma. Çalış, istediğin yeri kazanırsın rahat bir şekilde." diyor. Ya arkadaş böylelerine deli oluyorum. Büyüklerimiz bile "oku yavrum. Okumazsan iş bulamazsın." diyen tiplere ayrı bir ayar oluyorum.

Sende üniversite okuda bizim gibi 50 yıl çalış emekliliğini tamamla ya da işsiz kal diyorlar tabii ki de bu meslekte mesleğe değişir.

Eğer mesleğe yatkınlığın varsa okuma hiç. Türkiye'de eğitim artık berbat. Her yer fakülte, üniversite. Onların zamanında okuyan azdı, şimdi ise okuyan çok ama iş bulan yok.
Şimdi ise en baba üniversite okuyanlar bile bazen iş bulamıyor. Ama genelemeye bakınca nam salmış üniversiteler var. Ve bu üniversitelerden çıkan kişiler daha fazla iş buluyor.

Öğütü möğütü bilmem. Ama üniversiteleri de o kadar boşlamayın. İyi üniversitelerde iyi eğitim alabilirsiniz. Mühendis iseniz, özellikle teknik üniversitelerde daha rahat edersiniz.

Biz birkaç arkadaş İHA'lar üzerine çalışıyoruz bir senedir. Şu an yerli birkaç yazılımın dışında, yavaş yavaş işin donanım tarafına da kaydık. Bunları üniversiteden mi öğrendik? Hayır. Peki temeli? İşte ona evet. İleri Matematikten ileri elektroniğe, birçok temel gibi görünen ancak aslında ağır konuları üniversitede öğrendim, öğrendik. Yani o kadar da gömmeyin üniversiteyi. Üniversitesiz mühendis olunmaz deyince bazı arkadaşlar alınıyordu. Ama gerçek bu. Mühendislik sadece pratikten gelen bir şey değil. İşin bir ciddiyeti, bir ağırlığı bir eğitimi ve en önemlisi, disiplini var. Üniversite olmadan, daha doğrusu iyi bir üniversite olmadan bunları almak zor.

Hayatta her türlü bir yere gelirsiniz. Derdiniz para ise her türlü kazanırsınız. Ama bazı şeylerin de bir kaidesi, bir kuralı vardır. Üniversite tabii ki bazı şeyler için şart değil. Ama bazı şeyler için.

Çalışın çabalayın. Üniversite olmasa da olur demeyin. Hep kendinizi geliştirin diyoruz ama bunlardan birisi de eğitim.

İstisna çalışamayanlar var. Bunlardan biri de ben. Yani benim için olmazsa olur.

Benim mesajım deneyim ve önerilerden oluşuyor. Sana uyan tarafları alıp, diğerlerini görmezden gelebilirsin. Kendi hayatını ve kendi yolunu sen çizeceksin, biz değil.

Geri
Yukarı