Bunalmış durumdayım

Makaleler
6
Kulaklığımı takıp sabah 5 civarında Tuzla'ya staj için giderken, acaba bügün gcms veya hplc kullanabilecek fırsatı bulabilir miyim sorusu ile, tekrar tekrar dinlemenin verdiği heyecanı bir daha yaşayamadım.

Enstrümantal ve endüstriyel kimya bilgilerim hepsi kötü bir myo gittiğim için yok oldu. Sorsanız tüm öğretim görevliler övünür. Kendileri laboratuvara girip 2-3 şey öğretmekten acizdi.

Diyeceksiniz ki neden kötü bir okula gittin? Çünkü kimyasal analiz yapabilmek için firmalar en az myo mezunu arıyorlar. Mecburiyetten gittim. Yaptığım işi seviyordum. Hem okuyordum(meslek lisesi) hem haftanın 3 günü staj adı altında çalışıyordum. Çoğu kişinin öğrenemediği şeyler öğrendim. Okula gittiğim sırada iş teklifi geldi ama okulu bırakıp işe girsem askerlik sonrasında gene olmak istediğim yerde olamayacaktım. Gene diploma olmayacaktı.

Okul bitti, ekonomiden ötürü kimya sektörü daraldı. Ben üretim için değil, analiz için eğitim aldım ama kimse tecrübesiz kişileri işe almıyor. Sektör resmen az para çok iş mantığına bürünüp, basit bir maske ve eldivenin hesabını sorar olmuş.

Bilemiyorum altan, sanırım okuduğu ve keyif aldığı mesleği yapamayanlar listesine bir kişi daha eklenecek. Bir bardak soğuk su ver! Sevdiğim mesleğim benimle birlikte yok oluyor.

Durmak yok, hayat devam ediyor. Bir çaresini bulmaya bakacağız.

Bunları yazarken dinlediğim şey hem hüzünlendirdi hem de mutlu etti.

Kısacası çıkmaza girmiş bulunmaktayım. Benzer şeyleri yaşayan elbet vardır.

Siz de paylaşın. Belki birileri için çözüm olur...

Gelecek kaygısı kötüdür ancak insanı diri tutar. Kaygısı olan insan geleceğini rahatlatmak için emek sarf eder ve canı gönülden verilen emeğin şöyle bir özelliği vardır; asla sahibine ihanet etmez.

Eğer fırsatlar ayağınıza gelmiyorsa fırsatı yaratan kişi kendiniz olun. Staj yaptığınız yere gidin, iş başvurusu yapın. Ya da tanıdıklara potansiyel bir iş için haber verin. Boş kaldığınız dönemde yatmak yerine kendinize yatırım yapın ve rakiplerinizden kendinizi öne çıkaracak şeyler yapın. Bir kişinin yabancı dili iyiyse senin yabancı dilin iyi değil, çok iyi olsun. En basit örnek.

İşsizlik, iş bulamama ve ne yapacağını bilmemek cidden çok fazla umut öldürücü ve insanı depresyondan depresyona sokan bir durum ancak bir kez hayata geldiğimiz bu dünyada pes etmekte son derece anlamsız bir eylem.

Spora falan yönelip kafa dağıt derim.

İşsizlik, iş bulamama ve ne yapacağını bilmemek cidden çok fazla umut öldürücü ve insanı depresyondan depresyona sokan bir durum ancak bir kez hayata geldiğimiz bu dünyada pes etmekte son derece anlamsız bir eylem.
İlk işsiz kalışım değil ama bu sefer yaşadıklarım cidden bunaltıcı oldu.

Görüşmeler hep sıkıntılı geçiyor. Sıkıntıyı yaratan ise ben değil firmalar oluyor. Bitmek bilmeyen doyumsuz arzuları var.

Şimdi kendini geliştirmenin önemini daha iyi anlıyorum. Kendimi en azından dil konusunda bile geliştirmiş olsaydım elimde koz olacaktı. Bu kadar saçma arzular ile karşılaşmayacaktım.

Bu yaşadıklarım ilerisi için pahalı ders niteliğinde. Şu anlık ilk hedefim iş ve ardından ise dil olacak. Bu devir elbet döner...

Hocam, ailenizin de maddi durumu sizi belirli bir süre tutabilecekse, tek tavsiyem; yurt dışı.
Hazır, dil de öğrenecekmişsiniz. Orada kalıp ne kendinize yazık edersiniz, ne de potansiyelinizi harcamış olursunuz. Kulağa saçma veya boş gelebilir ama bir düşünün derim.

Örnek veriyorum, Almanya'ya gittiniz. Gerekli veya önceden görmediğiniz alanınız ile ilgili dersleri-eğitimleri de alabilirsiniz.
Kuzenim, Türkiye'de lisesini bitirdikten sonra Münih Üniversitesine (devlet) "elektrik-elektronik" mühendisliği için gitti. Şu anda yüksek lisansını yapıyor ve de çalışıyor.

Yurt dışını bu kadar anlatmamın sebebi; güzelliğinden değil, ülkemizdeki iş olanaklarının az olması ve ekonomik sıkıntılar. Türkiye'de bir firmaya vereceğiniz onca emeğe karşılık, elinize sadece üç beş kuruş geçecek.

Umuyorum ki, sizin için en güzeli ve hayırlısı olur. Yolunuz açık olsun.

Örnek veriyorum, Almanya'ya gittiniz. Gerekli veya önceden görmediğiniz alanınız ile ilgili dersleri-eğitimleri de alabilirsiniz.
Kuzenim, Türkiye'de lisesini bitirdikten sonra Münih Üniversitesine (devlet) "elektrik-elektronik" mühendisliği için gitti. Şu anda yüksek lisansını yapıyor ve de çalışıyor.
Almanya mesleki denklik için başvuru yapıp bilgi aldım ama bazı dersleri yeniden vermem gerektiğini öğrendim. Sanırım Temmuz ortasında öğrendim.

Bu dersleri ite kaka verebilmek için en az B2 Almanca gerekli.

Almanca gibi bir dilde B2 seviyesine ulaşmak en az 2 yıl sürer.

Aklımda olan şeylerden biri bu. C planı olarak kıyıda duruyor. Bir noktada sonra orada bulunmam gerekiyor. Maddiyat kısmının altından kalkacak kadar imkana sahip değilim. 2 yıl içinde gerekli parayı biriktirebilirsem Almanya'da dil okuluna gitmek gibi düşüncem var. € olmuş 9₺, biraz uçuk bir hayal ama denemekten zarar gelmez.

Geri
Yukarı