C Dili ve Algoritma Öğrenme

AuEnx

Hectopat
Daha fazla  
Ciddi sıkıntı yaşıyorum bu durumda. Algoritma akış diyagramı ve C dili görüyoruz. Derste ise örneklerde algoritma örneği veriliyor ve bize C dilinde yazmamızı istiyor hoca veya akış diyagramını yazmamızı istiyor. Kilitlenip kalıyorum ve doğru düzgün bir ilerleme kaydedemiyorum. 3 kişi arkadaşız ve bir şeyler öğrenip artık kendimizde geliştirmek istiyoruz. Kaç hafta oldu çıkmaz sokakta takılı kaldık ve derste de doğru düzgün bir şey yapamıyoruz. En baştan temelini alarak özellikle algoritma ve akış diyagramlarını net şekilde öğrenmek istiyoruz, örnek olarak verilen algoritmayı akış şeması istenirse onu rahat yapabilmeyi ve sonra C dilinde nasıl yazabileceğimizi öğrenmek istiyoruz. Verilen sorunun algoritmasını yazma, algoritma örneğini C dilinde yazma, Algoritma akış diyagramında çizme. İlk öncelikle bu 3 temeli atmak istiyoruz. YouTube kanalı, Udemy'den kurs fark etmez güzel şekilde öğrenebileceğimiz site istiyoruz. Hali hazırda bir C dersi kitabımızda bulumakta. Ayrıca hafta içi 3 arkadaş olarak çok boş saatimiz oluyor bu boş saatlerde ve evlerimizde bu 3 temeli attıktan sonra kendimizi geliştirmemizi hedefliyoruz ve geliştirme konusunda da C dilinde geliştirmek istiyoruz kendimizi C dilini karar kıldık. Bu dersleri güzel şekilde alabileceğimiz Udemy'den hangi kursları satın almalıyız ve YouTube'dan hangi kanalın derslerini izlemeliyiz ? Şimdiden yardımcı olabilecek arkadaşlara çok teşekkür ederim, iyi akşamlar dilerim. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okulda C# görüyorum ve hiç bir şey anlamıyorum. Birde bilişim derslerinde sınıf 1.yim ama nasıl? Udemy ile destekliyorum kendimi. Okul eğitimi berbat. Elimde olsa okula gitmeden gelişirim. Udemy'deki güzel kurslar 25 TL'ye satılıyor. 1 defter 10 TL, bence Udemy en iyi start-up'lardan.

Okulun dilini boşlamayın, ama bence Javascript yada Python'da gelişmeye çalışın, C'ye paralel olarak.

Okulun dilini boşlamamak için zaten c dili özellikle istedim. Javascript ya da python çoğu kişi önerdi aklımızı bu ikiside çok kurcaladı ama bilemedik biz de en son C'ye karar kıldık. Fakat C öğrenebileceğimiz iyi detaylı nereden öğrenebiliriz ? Youtubeden hangi kanalın dersini ve udemyden hangi kursu almalıyız ?

Okulda C# görüyorum ve hiç bir şey anlamıyorum. Birde bilişim derslerinde sınıf 1.yim ama nasıl? Udemy ile destekliyorum kendimi. Okul eğitimi berbat. Elimde olsa okula gitmeden gelişirim. Udemy'deki güzel kurslar 25 TL'ye satılıyor. 1 defter 10 TL, bence Udemy en iyi start-up'lardan.

Udemy'den önerebileceğin kurs var mıdır?

Sorma kardeş ben'de C Sharp dersi görmeye başlayacağım. Daha programı kullanmaya başlamadık. Şuan algoritmayı öğrenmeye çalışıyoruz. Ama gerçekten aşırı derece'de sıkıcı birşey. Biz'de bir kitap aldık. Kitaptaki soruları çözmek biraz zor ve bunaltıcı. Sanırım sen'de Programlama Temelleri dersi görüyorsun. Benim en sevmediğim ders bu. BTT dersi biraz daha iyi ama o'da sıkmaya başladı. Dersi iyi dinlemekten başka çare yok bence.

Sorma kardeş ben'de C Sharp dersi görmeye başlayacağım. Daha programı kullanmaya başlamadık. Şuan algoritmayı öğrenmeye çalışıyoruz. Ama gerçekten aşırı derece'de sıkıcı birşey. Biz'de bir kitap aldık. Kitaptaki soruları çözmek biraz zor ve bunaltıcı. Sanırım sen'de Programlama Temelleri dersi görüyorsun. Benim en sevmediğim ders bu. BTT dersi biraz daha iyi ama o'da sıkmaya başladı. Dersi iyi dinlemekten başka çare yok bence.
Dersle olacak bir şey değil bu konu üzerine bir blog yazısı paylaşacağım birazdan. BTT & PT her ikiside çöp bir şey anlamıyoruz. Okul çok köklü bir okul birde. Öğretmenimiz USB 3.1'i bilmiyor....

Bizde Python'dan başlamışlardı. Bitince de seçmeli olarak Java alma şansımız var.

Mesela yapay zeka ile ilgilenmek istiyorsanız Python önde gelen dil. Mesela Tensor Flow kullanmak için.

Yada uygulama tasarlayacaksanız, React kullanacaksanız yada web sayfası kuracaksanız, Javascript önde gelen dil. Yanına da HTML ekleyebilirsin.

Ama Python'dan sa Javascript ile başlamanız daha iyi olur.

Youtube'da crash course ları var. Ben onlarla başlamıştım. Sonra bir şeyler yapmaya çalışa çalışa geliştim.

Dillerin temel mantığı aynı gibi. Kendi içlerinde özelleşiyorlar ama.

Mantığı bir kere kavradınmı, başka dilleri öğrenmen de kolay oluyor. (y)

Yıllar önce Volkan Kılıç sağolsun güzel bir temel atmıştım. Hala iş görür bence bir bakın. Şurdan

Dün attığın volkan kılıç dersini izlemeye başladım. Teşekkürler..

Çok haklısın vallahi ya.

Dersle olacak bir şey değil bu konu üzerine bir blog yazısı paylaşacağım birazdan. BTT & PT her ikiside çöp bir şey anlamıyoruz. Okul çok köklü bir okul birde. Öğretmenimiz USB 3.1'i bilmiyor....

Bizim üninin hocalarından bir yana sorunum yok benim ya. Hocamız çok iyi tek sıkıntım ders, resmen beynim yanıcak dereceye geliyor ve ilk dersleri kaçırdığımdan dolayı çok karmaşık bir hale geliyor.

Bizde Python'dan başlamışlardı. Bitince de seçmeli olarak Java alma şansımız var.

Mesela yapay zeka ile ilgilenmek istiyorsanız Python önde gelen dil. Mesela Tensor Flow kullanmak için.

Yada uygulama tasarlayacaksanız, React kullanacaksanız yada web sayfası kuracaksanız, Javascript önde gelen dil. Yanına da HTML ekleyebilirsin.

Ama Python'dan sa Javascript ile başlamanız daha iyi olur.

Youtube'da crash course ları var. Ben onlarla başlamıştım. Sonra bir şeyler yapmaya çalışa çalışa geliştim.

Dillerin temel mantığı aynı gibi. Kendi içlerinde özelleşiyorlar ama.

Mantığı bir kere kavradınmı, başka dilleri öğrenmen de kolay oluyor. (y)

Javascript ve python çok aklımızı kurcaladı bu konu üzerinde yeniden duracağız teşekkürler..

Programlama dediğin olay sadece mantelitedir aslında, mantığını kafanız da oturttuktan sonra hangi dilde yazdığınızın çok bir önemi yok.

4 yıl C#, Asp.net MVC, 1 Yıl PHP, 2 yıl VB6, 1 yıl Powerbuilder, 1 yıl Python yazmış birisi olarak söylüyorum.
O yüzden çokta kasmanıza gerek yok, öncelikle 1 dilde tamamen yoğunlaşın ve kendinizi geliştirin. (Örn: Udemy kursları, bol bol pratik.)

Özellikle pratik yaparken kendinizi müşteri, işi veren olarak düşünüp kendinize o şekilde işler verin. Ben olsaydım şu şekil de isterdim diyerek elinizden geleni yapın, takılacağınız pek çok nokta olacaktır, fakat işte tam da bu esna da damdan düşer gibi ortaya ingilizce çıkacaktır.

Unutmayın ki, hiçbir şeyi ezberlemek zorunda değilsiniz. Sadece neyi, nasıl araştıracağınızı iyi biliyor olmanız yeterli. Çok fazla kaynak,dökümantasyon var çünkü.Bu kaynaklar dan güzelce yararlanabilmeniz için de biraz ingilizce gerekiyor.

Bu arada hangi alan da ilerlemek istediğinize göre, yoğunlaşacağınız yazılım dillerini belirleyin. Web,Mobil (Asp.net MVC,React Native,Php vs) veya Masaüstü (C#,Java,C,VB vs.)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı