Casper Excalibur G770 ısınma sorunu

Fuat genç

Centipat
Herkese iyi günler burada bir sorunumu ve verdiğim mücadeleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 13 Mayıs 2020 tarihinde ön siparişten satın aldığım Excalibur G770 i5-10300H GTX 1650REFLEsh modeli tarafıma ulaştırıldı. Cihazı ilk aldığım günler cihazın oyunlarda sağ tarafının çok ısındığını fark ettim fakat cihazı yeni aldığım için görmezden geldim. Belli bir süre sonra bu durum çok rahatsız edici olmaya başladı. Artık cihazı kucağımda veya hava alması için bir fanla kullanamıyordum cihazın sağ kısmı dokunulamayacak kadar ısınıyordu(cihazın 2 fanı da ortada olduğu için cihaz dizlerimin üstünde rahatça hava alıyordu hatta masanın üstünde 10 15 derece daha sıcak çalışıyordu(kucağımda CPU 80 derece masanın üstünde 90-92 derece)).12 Haziran tarihinde garantiye gönderdim, cihazda bir sorun yoktur normaldir dendi ve ardından 27 Haziran tarihinde cihazı geri aldım. Fakat neyle karşılaşayım dersiniz! MSI Afterburner programını kullanarak CPU sıcaklığını 95-100 derece olarak ölçtüm. Büyük bir hüsran ve kızgınlıkla taraflarına cihazı 2.kez gönderdim ve kanıt olarak cihazın o sıcaklıklardaki resimlerini paylaştım. Bu süreç doğrultusunda uzun süre laptopsuz kaldım, derslerimden geri kaldım. Gönderdikten 1 hafta sonra cihazım yeniden bir sorun yoktur denilip geri gönderildi(gönderdiğim 2 seferde de cihazda bir sorun bulamadıklarını iddia edip cihazı donanımsal olarak bakıma almamışlardır(termal macun yenilemesi veya fan temizlemesi gibi).Bu sefer cihaz sanki daha önce hiç göndermemişim gibi elime ulaştı(ilk hali gibi 80-95 derece arasında gezdiği hali). Cihazı şu an kullanmaya devam ediyorum fakat zar zor oyun oynayabiliyorum. Sağ tarafına gerçekten dokunamıyorum(bazı kişiler yazılarında abartabiliyor fakat benim durumumda gerçekten böyle).Güçlü bir soğutucuyla anca biraz üzerinde gezdirebilir oluyorum o da ilk 40 dk-1 saate kadar sonra fan da yetersiz kalıyor. Laptopun kendi fanı bazen öyle yetersiz kalıyor ki kendi kendine Turbo modda sabit bir şekilde çalışıyor(bir yükseltme ile 5150 RPM düz zeminde 5500-5780 RPM).Firmanın müşteri temsilcisi ve destek hattının sorduğum sorulara kopyala yapıştır gibi cevap vermesi ve beni uzun süre bekleterek yaptıkları mağduriyet de cabası. İşin komik tarafı cihazı düz zeminde kullanırken sıcaklıklar 10 15 derece artıyor. Fakat cihazın sağ kısmı serinliyor. Yerden herhangi bir şeyle yükselttiğimde ise CPU, GPU sıcaklıkları azalıyor fakat sağ tarafına elimle dokunamıyorum. Artık Thh'ye başvurarak yasal süreç başlattım gücümün yettiği her mecraya da sesimi duyurdum ve duyurmaya da çalışacağım. Benden bir tavsiye cihazlarınızı internetten alın çünkü yasal olarak 14 günlük iade hakkınızı kullanabilirsiniz. Ben internetten almıştım fakat heyecandan test etmedim cihazı. Cihazlarınızı aldığınız ilk gün bütün testlerini ( sıcaklık, hız vb.) yapın en ufak bir sorunda değişim veya iade isteyin çünkü bende sorun olmaz demiştim fakat şu anda cihazı nefret ederek kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sefer cihaz sanki daha önce hiç göndermemişim gibi elime ulaştı(ilk hali gibi 80-95 derece arasında gezdiği hali).
Bu işlemcinin yük altındaki sıcaklıkları her cihazda 90 C derece üstünde.
Eğer 90C derece üstüne çıkmıyorsa sorun vardır.
Örneğin 45 wattlık işlemciye 30 watt power limit ayarlanmıştır ki bu da firma tarafından thermal denge amacıyla yapılır ve performansı düşürür.
IMG_20200723_002558.jpg

Belki bu video içinizi rahatlatır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İşin komik tarafı cihazı düz zeminde kullanırken sıcaklıklar 10 15 derece artıyor.
Aslında normal bir durum cihazı havada tuttuğunuz zaman daha hızlı hava akışı sağlamış olursun ve böylece daha iyi termal değerler sağlar.
Çözüm olarak düz zemine yerleştirdiğinizde arka kısmını kitap ,laptop standı vs. ile yükseltin ,bu her gaming laptopda yapılması gereken bir modifikasyondur.

Klavyenin sağ tarafında bahsettiğiniz ısı hissi metal olması sebebiyle oluşuyor daha çok kullanılan sol kısımda asla ısınma yok.
Bence plastik olup ısıyı içerde hapsetmesindense
metal olup dışarıya vermesi daha iyi ki zaten oyun oynarken klavyenin sağ kısmıyla işim olmaz.

Bir üst mesajda belirtildiği gibi bu cihazların neredeyse hepsi 90 derecenin üstünde çalışıyorlar ve hiçbir firmanın bu cihazları 75-80 derece gibi masaüstü sıcaklıklarında çalıştırma gibi bir çabası yok. Daha önce izlediğim bir incelemede 8 adet bakır ısı borusu olan bir cihaz gördüm ve bu cihazda sadece 2 tane boru işlemciye temas ediyordu, demek istediğimi anlıyor musun? Bu cihazlar bu şekilde çalışıyorlar. Özellikle 9300H ve 10300H 90 dereceyi geçmesini normal buluyorum; çünkü bu işlemciler çok fazla hız aşırtma yapılmış modeller.

Eğer sıcaklıkları en azından frenleme sistemine denk gelmeyecek şekilde düşürmek istiyorsan yapabileceğin çok sağlıklı bir işlem var, çok kaliteli bir termal macun ile işini iyi yapan bir yerde uygulama yaptırabilirsin. Buna ek olarak thermal pad ile VRAM ve SSD gibi parçaları daha serin çalıştırabilirsin. G700 kullanıyorum bu söylediklerimi yaptığımda işlemci 91 dereceden 82 dereceye düştü SSD sıcaklığı 60 oluyordu 52 geçmez oldu. Önerdiğim macun Cooler Master MasterGel Pro.

@qiOTin
Dostum sen 6.nesil işlemcili MSI'ını kullanmaya devam et ancak 8-9-10. nesil işlemcilerde durum böyle ve firmalar bu sıcaklıkların kimseye zarar vermeyeceği konusunda hemfikir.
MSI'ın veya bir başka firmanın bu işi çözdüğünümü düşünüyorsun.
Hayır bu durum her cihazda aynı ve forumda undervolt işlemini denemeyen kalmadı denebilir.
Ama olsun adı Casper diye en ufak iyi yorumu kızgın at geç sen. 😉

Daha önce izlediğim bir incelemede 8 adet bakır ısı borusu olan bir cihaz gördüm

Aslında ısı borusu artırmanın biraz show olduğunu söyleyebilirim ki zaten 7 tane olan modelde CS:GO oynarken 90C derece altına inmediğini bizzat biliyorum.
Hatta şöyle bir video bırakabilirim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Gördüğünüz gibi işlemciye yük bindiren oyunlarda ısı borusu veya MSI kalitesi bir fark yaratmıyor.
Excalibur cihazda da sıcaklıklar bu şekilde ve sıcaklık sorunu var diye firmaya ürün iadesi almasını istemek mantıksız bir durum.

Cihaz söylenen 90-100C derecelerde taban frekansının altına düşecek kadar Throttle yapmıyorsa o cihaz gayet normal değerlerdedir
Ve oyun oynamaya engel bir durum yoktur.

G770 cihazı bende kullanıyorum Gaming modundaki sıcaklıklar 77-85 C arası.
High performance modu mevcut ve bu modda işlemci asla hız düşürmeyerek masaüstü PC performansı veriyor performansı veriyor.
Bu modu 45 Watt'lık işlemciye 65 Watt vermesiyle sağlıyor ve sıcaklıklar yine kabul edilebilir 90-97C derece arasında seyrediyor ki Gaming mod gayet yeterliyken High performance da kullanmaya gerek yok.

Eğer cihazla ilgili gerçekten detaylı bir test arıyorsanız imzamdaki linkten konuya ulaşabilirsiniz.

Bu işlemcinin yük altındaki sıcaklıkları her cihazda 90 C derece üstünde.
Eğer 90C derece üstüne çıkmıyorsa sorun vardır.
Örneğin 45 wattlık işlemciye 30 watt power limit ayarlanmıştır ki bu da firma tarafından thermal denge amacıyla yapılır ve performansı düşürür.
Eki Görüntüle 621567
Belki bu video içinizi rahatlatır.

Aslında normal bir durum cihazı havada tuttuğunuz zaman daha hızlı hava akışı sağlamış olursun ve böylece daha iyi termal değerler sağlar.
Çözüm olarak düz zemine yerleştirdiğinizde arka kısmını kitap ,laptop standı vs. ile yükseltin ,bu her gaming laptopda yapılması gereken bir modifikasyondur.

Klavyenin sağ tarafında bahsettiğiniz ısı hissi metal olması sebebiyle oluşuyor daha çok kullanılan sol kısımda asla ısınma yok.
Bence plastik olup ısıyı içerde hapsetmesindense
metal olup dışarıya vermesi daha iyi ki zaten oyun oynarken klavyenin sağ kısmıyla işim olmaz.
Öncelikle yorumunuz ve yardım etme çabanız için teşekkürler.Fakat benim asıl sorunumu anlamadınız herhalde.ilk olarak cihaz metal değil plastik kasa hem üstü hemde altı ısınıyor adaptös usb girişi olan sağ köşe kısmına zaten oyun oynarken dokunana ödül vereceğim artık 😄. bir cihazın bu ısıyı bu denli fazla kullanıcıya yansıtması (hele de plastik kasada )olağan dışı bir durum.Bu durumlar ile karşılaşmayan kullanıcılar varken benim bu durumla karşılaşmam ise benim burda mağdur olduğumu gösteren en büyük kanıtlardan birisi.Ben neden başka bir insanın aynı üründen yaşamadığı sorunu yaşamak zorundayım?Ayrıca cihaz az buz değil 5500 rpm hızla dönebiliyor 6000 e kadar çıktığını gözlerimle gördüm ve 2 fanda bu hıza çıkıyor ,fan gürültüsünü siz düşünün.günümüzde msı'ın üst düzey laptopları hariç genel piyasadaki laptoplar turbo fan hısı olarak 4500 rpm gibi bir değerde seyir ediyor ve kasaya bu kadar iletmiyor(bakın lütfen yanlış anlamayın kasaya ilettiği ısılardan ve yaşanılan tezatlıklardan bahsediyorum).Herhalde yazımı tam okumamışsınız veya anlamamışsınız ki düz bir zeminde kullanın diyorsunuz.Bu cihazı kullanan arkadaşlarım masanın üstünde rahatça kullanabiliyor ve cpu sıcaklıkları 85 inüstünü geçmiyor.Hatta iyice kontrol etmesini testlerimi gerçekleştirmesini istedim turbo fan ile 70 72 derece arasında bir sıcaklık değeri gözlemliyor kullandığı cihazda.Bu cihazı satın alan başka birisi rahatça kullanabiliyorken benim cihaza yansıttığı ısı yüzünden dokunamam benim paramla nasıl rezil olduğumu gösterir.Diğer bir konu ise intelin sitesinde max sıcaklık değerlerine bakmamı önermişsiniz.Çoğu intel h serisi neslinde max sıcaklık olarak 100 derece,laptop üreticileri tarafındansa max sıcaklık 97 derece olarak belirtilmiştir istediğiniz bir markayla iletişime geçip 5 dk gibi kısa nir sürede dediğimin doğru olduğunu görebilirsiniz.İ 7 7750hq i7 8750h gibi işlemciler monster abra serilerinde dahs önce kullanıldı ve oyunlarda cpu sıcaklıkları 70 75 in üstüne çıkmadı.gelelim 9.ve 10. Nesile.Evet 45 watt yüksek nir değer fakat bırakın 100 dereceyi 85 90 a gelmeyen laptoplar şuanda satışta(hiçbir markanın fanı değilim ).Ayrıca o videodaki 100 derecede çalışan laptop verilen paranın nasıl heba edildiğini bizlere gösteriyor bunun doğru olduğunu ufak bir araştırma yaparak gözlemleyebilirsiniz model olarak msı ge66 monster abra ,tulpar serileri acer nitro ve predator serilerinin incelemesine bakabilirsiniz hem sıcaklığın daha az olduğunu hemde turbo frekansın daha yüksekte çalıştığını görebilirsiniz.
Öncelikle yorumunuz ve yardım etmeabanız için teşekkürler.Fakat benim asıl sorunumu anlamadınız herhalde.bir cihazın bu ısıyı bu denli fazla kullanıcıya yansıtması olağan dışı bir durum.Bu durmlar karşılaşmayan kullanıcılar varken benim bu durumla karşılaşmam ise benim burda mağdur olduğumu gösteren en büyük kanıtlardan birisi.Ben neden başka bir insanın aynı üründen yaşamadığı sorunu yaşamak zorundayım?Ayrıca cihaz az buz değil 5500 rpm hızla dönebiliyor 6000 e kadar çıktığını gözlerimle gördüm ve 2 fanda bu hıza çıkıyor günümüzde msı'ın üst düzey laptopları hariç genel piyasadaki laptoplar turbo fan hısı olarak 4500 rpm gibi bir değerde seyir ediyor.Herhalde yazımı tam okumamışsınız veya anlamamışsınız ki düz bir zeminde kullanın diyorsunuz.Bu cihazı kullanan arkadaşlarım masanın üstünde rahatça kullanabiliyor ve cpu sıcaklıkları 85 inüstünü geçmiyor.Hatta iyice kontrol etmesini testlerimi gerçekleştirmesini istedim turbo dan ile 70 72 derece arasında bir sıcaklık değeri gözlemliyor kullandığı cihazda.Bu cihazı satın alan başka birisi rahatça kullanabiliyorken benim cihaza yansıttığı ısı yüzünden dokunamam benim paramla nasıl rezil olduğumu gösterir.Diğer bir konu ise intelin sitesinde max sıcaklık değerlerine bakmamı önermişsiniz.Çoğu intel h serisi neslinde max sıcaklık olarak 100 derece,laptop üreticileri tarafındansa max sıcaklık 97 derece olarak belirtilmiştir istediğiniz bir markayla iletişime geçip 5 dk gibi kısa nir sürede dediğimin doğru olduğunu görebilirsiniz.İ 7 7750hq i7 8750h gibi işlemciler monster abra serilerinde dahs önce kullanıldı ve oyunlarda cpu sıcaklıkları 70 75 in üstüne çıkmadı.gelelim 9.ve 10. Nesile.Evet 45 watt yüksek nir değer fakat bırakın 100 dereceyi 85 90 a gelmeyen laptoplar şuanda satışta(hiçbir markanın fanı değilim ).Ayrıca o videodaki 100 derecede bu cpu frekanslarında çalışan laptoba verilen paranın nasıl heba edildiğini bizlere gösteriyor bunun doğru olduğunu ufak bir araştırma yaparak gözlemleyebilirsiniz model olarak msı ge66 reider monster abra ,tulpar serileri acer nitro ve predator serilerinin incelemesine bakabilirsiniz hem sıcaklığın daha az olduğunu hemde turbo frekansın daha yüksekte çalıştığını görebilirsiniz.
Ufak yazım hataları için kusura bakmayın telefondan yazmak mecburiyetinde kaldım 😄
Herkese iyi günler burada bir sorunumu ve verdiğim mücadeleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 13 Mayıs 2020 tarihinde ön siparişten satın aldığım Excalibur G770 i5-10300H GTX 1650REFLEsh modeli tarafıma ulaştırıldı. Cihazı ilk aldığım günler cihazın oyunlarda sağ tarafının çok ısındığını fark ettim fakat cihazı yeni aldığım için görmezden geldim. Belli bir süre sonra bu durum çok rahatsız edici olmaya başladı. Artık cihazı kucağımda veya hava alması için bir fanla kullanamıyordum cihazın sağ kısmı dokunulamayacak kadar ısınıyordu(cihazın 2 fanı da ortada olduğu için cihaz dizlerimin üstünde rahatça hava alıyordu hatta masanın üstünde 10 15 derece daha sıcak çalışıyordu(kucağımda CPU 80 derece masanın üstünde 90-92 derece)).12 Haziran tarihinde garantiye gönderdim, cihazda bir sorun yoktur normaldir dendi ve ardından 27 Haziran tarihinde cihazı geri aldım. Fakat neyle karşılaşayım dersiniz! MSI Afterburner programını kullanarak CPU sıcaklığını 95-100 derece olarak ölçtüm. Büyük bir hüsran ve kızgınlıkla taraflarına cihazı 2.kez gönderdim ve kanıt olarak cihazın o sıcaklıklardaki resimlerini paylaştım. Bu süreç doğrultusunda uzun süre laptopsuz kaldım, derslerimden geri kaldım. Gönderdikten 1 hafta sonra cihazım yeniden bir sorun yoktur denilip geri gönderildi(gönderdiğim 2 seferde de cihazda bir sorun bulamadıklarını iddia edip cihazı donanımsal olarak bakıma almamışlardır(termal macun yenilemesi veya fan temizlemesi gibi).Bu sefer cihaz sanki daha önce hiç göndermemişim gibi elime ulaştı(ilk hali gibi 80-95 derece arasında gezdiği hali). Cihazı şu an kullanmaya devam ediyorum fakat zar zor oyun oynayabiliyorum. Sağ tarafına gerçekten dokunamıyorum(bazı kişiler yazılarında abartabiliyor fakat benim durumumda gerçekten böyle).Güçlü bir soğutucuyla anca biraz üzerinde gezdirebilir oluyorum o da ilk 40 dk-1 saate kadar sonra fan da yetersiz kalıyor. Laptopun kendi fanı bazen öyle yetersiz kalıyor ki kendi kendine Turbo modda sabit bir şekilde çalışıyor(bir yükseltme ile 5150 RPM düz zeminde 5500-5780 RPM).Firmanın müşteri temsilcisi ve destek hattının sorduğum sorulara kopyala yapıştır gibi cevap vermesi ve beni uzun süre bekleterek yaptıkları mağduriyet de cabası. İşin komik tarafı cihazı düz zeminde kullanırken sıcaklıklar 10 15 derece artıyor. Fakat cihazın sağ kısmı serinliyor. Yerden herhangi bir şeyle yükselttiğimde ise CPU, GPU sıcaklıkları azalıyor fakat sağ tarafına elimle dokunamıyorum. Artık Thh'ye başvurarak yasal süreç başlattım gücümün yettiği her mecraya da sesimi duyurdum ve duyurmaya da çalışacağım. Benden bir tavsiye cihazlarınızı internetten alın çünkü yasal olarak 14 günlük iade hakkınızı kullanabilirsiniz. Ben internetten almıştım fakat heyecandan test etmedim cihazı. Cihazlarınızı aldığınız ilk gün bütün testlerini ( sıcaklık, hız vb.) yapın en ufak bir sorunda değişim veya iade isteyin çünkü bende sorun olmaz demiştim fakat şu anda cihazı nefret ederek kullanıyorum.
+Olarak kasanın ısınma sorununa bir şey eklemek istiyorum yazmayı unutmuşum.Cihazın tasarımı gereği sağ kısımda sırasıyla cpu ve gpu bulunuyor tabi üzerlerinde bakır borular bulunuyor.En alt kısımda ise 2 kanal ram slotu bulunuyor.Şöyle bir sorun var. Ram slotlarının bulunduğu kısma denk gelen sağ alt bölge ısı borularının bulunduğu kısım kadar çok ısınıyor hatta o kısımdan daha fazla ısınıyor diyebilirim.

Son düzenleme:
çoktan o laptoptan kurtuldum 3 aydır başka bir laptop kullanıyorum. THH ile geri iade ettim. Birdaha Casper'a bulaşmam.O ısının normal olmadığını yeni laptobumda gayet iyi anladım.
Ne aldın
çoktan o laptoptan kurtuldum 3 aydır başka bir laptop kullanıyorum. THH ile geri iade ettim. Birdaha Casper'a bulaşmam.O ısının normal olmadığını yeni laptobumda gayet iyi anladım.
ha bu arada internetten çok fazla video izledim çoğu asus msi vs 90 derecenin altına inmiyor zaten belki yeni aldıgın laptop gerçekten iyi soğutuyor ya da voltajı düşürüyordur bilemeyiz ancak i7 10.nesilin çok ısındıgı bir gerçek.

Ne aldın

ha bu arada internetten çok fazla video izledim çoğu asus msi vs 90 derecenin altına inmiyor zaten belki yeni aldıgın laptop gerçekten iyi soğutuyor ya da voltajı düşürüyordur bilemeyiz ancak i7 10.nesilin çok ısındıgı bir gerçek.
monster aldım dandik falan diyenlere hiç aldanma. G770ten daha iyi performansı ondan da iyi biraz para koyup 1650ti'lı versiyonunu aldım örnek olarak valorant'ta 1650R ile max ayarlarda 140 alıyordum bunda 180 190 alıyorum max 240. Kağıt üstünde bu kadar fark olmaması lazım. Demekki casper bir şeyleri yapamamış.Sürücüler aynı ,zaten nvidia tarafında güncelleme gelip de fps'te devasa fark yaratan bir sürücü hiç görmedim.İşlemci sıcaklığı da genelde 75 80 arası bazen 85 e çıkıyor sonra iniyor.Bios'da undervolt yok kontrol ettim hatta ne hikmetse ayarı açık işlemciyi overclock edebiliyorsun ,bir hata mıdır bilmiyorum ama o kilit açık.

Geri
Yukarı