Casper Excalibur G770 ısınma sorunu

monster aldım dandik falan diyenlere hiç aldanma. G770ten daha iyi performansı ondan da iyi biraz para koyup 1650ti'lı versiyonunu aldım örnek olarak valorant'ta 1650R ile max ayarlarda 140 alıyordum bunda 180 190 alıyorum max 240. Kağıt üstünde bu kadar fark olmaması lazım. Demekki casper bir şeyleri yapamamış.Sürücüler aynı ,zaten nvidia tarafında güncelleme gelip de fps'te devasa fark yaratan bir sürücü hiç görmedim.İşlemci sıcaklığı da genelde 75 80 arası bazen 85 e çıkıyor sonra iniyor.Bios'da undervolt yok kontrol ettim hatta ne hikmetse ayarı açık işlemciyi overclock edebiliyorsun ,bir hata mıdır bilmiyorum ama o kilit açık.
Valorant'da dediğiniz Fps değerlerini Gtx 1650 düz modeliyle full ayarlarda alıyorum.
İki cihaz arasındaki FPS fark dual veya single kanal ram ile değişir.

Ayrıca Asus A15 ve Msi GL 65 model cihazları kullandım.
Yüksek performans modunda PUBG'de 90 C derecenin altına düşmedi cihazlar.
Yani işlemcideki ısı gayet normal, firma cihaza power limit veya DPTF sınırı koymadıysa 80 C derece altında bi sıcaklık seyri mümkün değildir.

İşlemcim eskisinde i5-10300H'dı bunda da aynı.Ben 1650 ile dediğiniz fps i alıyorum derken ikimiz de işlemci belirtmeyi unutmuşuz sanırım(oyunu en son 3 ay önce oynadım güncellemelerden iyileştirmelerden haberim yok en büyük farkı onda gördüğüm için onu söyledim).Ek olarak birazdan paylaşacağım 2 farklı işlemciye ve benzer ram frekans-boyuta sahip iki farklı masaüstü örneğinde bile bu değerlere anca ulaşıyor.Eskiden dediğim gibi g770 kullanıyordum ve programlar olsun oyunlar olsun oluşturduğu ısı değerine karşılık(misal olarak bf5 i 90-95 derecede oynuyordum)fps'e hiçbir etkisini göremedim. 1650ti ile arasında %30 a varan fark oluştu(sıcaklıklar şuanda çok daha az olmasına rağmen ).Ek olarak eski laptobumun aynısını da buldum onunda linkini vereceğim ,ram miktarını belirtmemiş ama değerlerden 16 olduğunu farz ediyorum. kim ne almış eğer vaktiniz varsa bi göz atmanızı tavsiye ederim.Teşekkürler. Detaylı olarak kaynak bahsi geçen sistemlerin oynanış videosuna ait linkleri paylaşıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bu da her zaman yüksek sıcaklık yüksek değer demek değil konulu bir video :) (videodaki 8 gb lık sürümü 16 olsaydı max 15 20 fps fark ederdi, o da sırf çift kanal olacak diye. Oyun totalde 6.7 gb ram harcıyor.)

Benim cihazda csgoda 80 derecelerde geziyordu en yüksek işlemci durumunu %95e çektim 66yı geçmiyor şimdi sende bir dene istersen işlemci gereksizce kendini turboda çalıştırınca çok ısınıyor

Aynı işlemciyi kullanıyorum, Reddit olsun ve Discord grupları olsun özellikle 10. nesil Intel işlemciler 10 oyunun 7'isinde 90 derece ve üstünde çalışıyorlar. Ben 91 derecenin üstünü görmedim bu arada fakat 95-96'ya kadar yolu var. Casper bu tür konularda başarısız zaten. Sürdükleri termal macunun kendisine hayrı yok bu arada.

Arkadaşlar merhaba, öncelikle neredeyse 1 yıl önceki tartışmanıza şu an katılabildiğim için kusura bakmayın ancak bende de Acer Nitro 5 modeli laptop var i7 10750H RTX2060 32 GB RAM ve 1TB SSD mevcut şarja takmadan oynarken hiç fan açmıyor ancak şarja takınca 99 dereceyi gördüğüm oldu evet 99! Oynadığım oyun Star Wars: Battlefront 2 Full ayarlarda, bu normal mi yoksa endişelenmem gereken bir durum mu anlam veremedim. Arkadaşın bahsettiği gibi sağ tarafa cidden el değmiyor 1. Derece yanık oluşturur elinizi tutsanız o derece bu arada bilgisayarı DOA olarak aldım panelde sıkıntı olduğu için değişim yapılmış başka bir şey olmadığını söylediler.

Herkese iyi günler burada bir sorunumu ve verdiğim mücadeleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 13 Mayıs 2020 tarihinde ön siparişten satın aldığım Excalibur G770 i5-10300H GTX 1650REFLEsh modeli tarafıma ulaştırıldı. Cihazı ilk aldığım günler cihazın oyunlarda sağ tarafının çok ısındığını fark ettim fakat cihazı yeni aldığım için görmezden geldim. Belli bir süre sonra bu durum çok rahatsız edici olmaya başladı. Artık cihazı kucağımda veya hava alması için bir fanla kullanamıyordum cihazın sağ kısmı dokunulamayacak kadar ısınıyordu(cihazın 2 fanı da ortada olduğu için cihaz dizlerimin üstünde rahatça hava alıyordu hatta masanın üstünde 10 15 derece daha sıcak çalışıyordu(kucağımda CPU 80 derece masanın üstünde 90-92 derece)).12 Haziran tarihinde garantiye gönderdim, cihazda bir sorun yoktur normaldir dendi ve ardından 27 Haziran tarihinde cihazı geri aldım. Fakat neyle karşılaşayım dersiniz! MSI Afterburner programını kullanarak CPU sıcaklığını 95-100 derece olarak ölçtüm. Büyük bir hüsran ve kızgınlıkla taraflarına cihazı 2.kez gönderdim ve kanıt olarak cihazın o sıcaklıklardaki resimlerini paylaştım. Bu süreç doğrultusunda uzun süre laptopsuz kaldım, derslerimden geri kaldım. Gönderdikten 1 hafta sonra cihazım yeniden bir sorun yoktur denilip geri gönderildi(gönderdiğim 2 seferde de cihazda bir sorun bulamadıklarını iddia edip cihazı donanımsal olarak bakıma almamışlardır(termal macun yenilemesi veya fan temizlemesi gibi).Bu sefer cihaz sanki daha önce hiç göndermemişim gibi elime ulaştı(ilk hali gibi 80-95 derece arasında gezdiği hali). Cihazı şu an kullanmaya devam ediyorum fakat zar zor oyun oynayabiliyorum. Sağ tarafına gerçekten dokunamıyorum(bazı kişiler yazılarında abartabiliyor fakat benim durumumda gerçekten böyle).Güçlü bir soğutucuyla anca biraz üzerinde gezdirebilir oluyorum o da ilk 40 dk-1 saate kadar sonra fan da yetersiz kalıyor. Laptopun kendi fanı bazen öyle yetersiz kalıyor ki kendi kendine Turbo modda sabit bir şekilde çalışıyor(bir yükseltme ile 5150 RPM düz zeminde 5500-5780 RPM).Firmanın müşteri temsilcisi ve destek hattının sorduğum sorulara kopyala yapıştır gibi cevap vermesi ve beni uzun süre bekleterek yaptıkları mağduriyet de cabası. İşin komik tarafı cihazı düz zeminde kullanırken sıcaklıklar 10 15 derece artıyor. Fakat cihazın sağ kısmı serinliyor. Yerden herhangi bir şeyle yükselttiğimde ise CPU, GPU sıcaklıkları azalıyor fakat sağ tarafına elimle dokunamıyorum. Artık Thh'ye başvurarak yasal süreç başlattım gücümün yettiği her mecraya da sesimi duyurdum ve duyurmaya da çalışacağım. Benden bir tavsiye cihazlarınızı internetten alın çünkü yasal olarak 14 günlük iade hakkınızı kullanabilirsiniz. Ben internetten almıştım fakat heyecandan test etmedim cihazı. Cihazlarınızı aldığınız ilk gün bütün testlerini ( sıcaklık, hız vb.) yapın en ufak bir sorunda değişim veya iade isteyin çünkü bende sorun olmaz demiştim fakat şu anda cihazı nefret ederek kullanıyorum.
Bahsettiğiniz işlemcinin kendisinde ısınma sorunu var zaten. Keşke araştırsaydınız bu işlemcide yük altında 90 ı geçmiyorsa sorun var demektir. G770 i5 11. nesil kullanıyorum sağ taraftaki ısınma sorunu çözülmüş hala ısı orda birikiyor ama böyle petek sıcaklığında değil işlemci de yük altın 75 derece.

Herkese iyi günler burada bir sorunumu ve verdiğim mücadeleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 13 Mayıs 2020 tarihinde ön siparişten satın aldığım Excalibur G770 i5-10300H GTX 1650REFLEsh modeli tarafıma ulaştırıldı. Cihazı ilk aldığım günler cihazın oyunlarda sağ tarafının çok ısındığını fark ettim fakat cihazı yeni aldığım için görmezden geldim. Belli bir süre sonra bu durum çok rahatsız edici olmaya başladı. Artık cihazı kucağımda veya hava alması için bir fanla kullanamıyordum cihazın sağ kısmı dokunulamayacak kadar ısınıyordu(cihazın 2 fanı da ortada olduğu için cihaz dizlerimin üstünde rahatça hava alıyordu hatta masanın üstünde 10 15 derece daha sıcak çalışıyordu(kucağımda CPU 80 derece masanın üstünde 90-92 derece)).12 Haziran tarihinde garantiye gönderdim, cihazda bir sorun yoktur normaldir dendi ve ardından 27 Haziran tarihinde cihazı geri aldım. Fakat neyle karşılaşayım dersiniz! MSI Afterburner programını kullanarak CPU sıcaklığını 95-100 derece olarak ölçtüm. Büyük bir hüsran ve kızgınlıkla taraflarına cihazı 2.kez gönderdim ve kanıt olarak cihazın o sıcaklıklardaki resimlerini paylaştım. Bu süreç doğrultusunda uzun süre laptopsuz kaldım, derslerimden geri kaldım. Gönderdikten 1 hafta sonra cihazım yeniden bir sorun yoktur denilip geri gönderildi(gönderdiğim 2 seferde de cihazda bir sorun bulamadıklarını iddia edip cihazı donanımsal olarak bakıma almamışlardır(termal macun yenilemesi veya fan temizlemesi gibi).Bu sefer cihaz sanki daha önce hiç göndermemişim gibi elime ulaştı(ilk hali gibi 80-95 derece arasında gezdiği hali). Cihazı şu an kullanmaya devam ediyorum fakat zar zor oyun oynayabiliyorum. Sağ tarafına gerçekten dokunamıyorum(bazı kişiler yazılarında abartabiliyor fakat benim durumumda gerçekten böyle).Güçlü bir soğutucuyla anca biraz üzerinde gezdirebilir oluyorum o da ilk 40 dk-1 saate kadar sonra fan da yetersiz kalıyor. Laptopun kendi fanı bazen öyle yetersiz kalıyor ki kendi kendine Turbo modda sabit bir şekilde çalışıyor(bir yükseltme ile 5150 RPM düz zeminde 5500-5780 RPM).Firmanın müşteri temsilcisi ve destek hattının sorduğum sorulara kopyala yapıştır gibi cevap vermesi ve beni uzun süre bekleterek yaptıkları mağduriyet de cabası. İşin komik tarafı cihazı düz zeminde kullanırken sıcaklıklar 10 15 derece artıyor. Fakat cihazın sağ kısmı serinliyor. Yerden herhangi bir şeyle yükselttiğimde ise CPU, GPU sıcaklıkları azalıyor fakat sağ tarafına elimle dokunamıyorum. Artık Thh'ye başvurarak yasal süreç başlattım gücümün yettiği her mecraya da sesimi duyurdum ve duyurmaya da çalışacağım. Benden bir tavsiye cihazlarınızı internetten alın çünkü yasal olarak 14 günlük iade hakkınızı kullanabilirsiniz. Ben internetten almıştım fakat heyecandan test etmedim cihazı. Cihazlarınızı aldığınız ilk gün bütün testlerini ( sıcaklık, hız vb.) yapın en ufak bir sorunda değişim veya iade isteyin çünkü bende sorun olmaz demiştim fakat şu anda cihazı nefret ederek kullanıyorum.
Aynı pc bende de var normal değerler.

ÇÖZÜMÜ:::: >> Başlat / "GÜÇ" yaz, "Güç Planını Düzenle"'ye tıkla oradanda "Gelişmiş Güç ayarlarını değiştir" e tıkla
işlemgü güç ayarlarını en düşük güç ayarı %10 ve en yüksek güç ayarını %90 olarak ayarlayın ısı sorunlarınız tamamiyle çözülecektir. Ben de excaliburumla alakalı zannediyordum tamamen microsoftun boktan işlemci paylaştırma özelliğiyle alakalıymış. Şimdi CPU çekirdeklerine daha eşit yük biniyor ve ısı seviyem 95'lerden 70 lere düştüç

ÇÖZÜMÜ:::: >> Başlat / "GÜÇ" yaz, "Güç Planını Düzenle"'ye tıkla oradanda "Gelişmiş Güç ayarlarını değiştir" e tıkla
işlemgü güç ayarlarını en düşük güç ayarı %10 ve en yüksek güç ayarını %90 olarak ayarlayın ısı sorunlarınız tamamiyle çözülecektir. Ben de excaliburumla alakalı zannediyordum tamamen microsoftun boktan işlemci paylaştırma özelliğiyle alakalıymış. Şimdi CPU çekirdeklerine daha eşit yük biniyor ve ısı seviyem 95'lerden 70 lere düştü

Son düzenleme:
Hocam biraz eski konu ama ben de bir şeyler söylemek istiyorum;
Aynı laptoptan şu anda bende de var. Isınma sorunu yaz günleri özellikle metal kasasından kaynaklanıyor, metal kasa ısıyı hızlı alıp hızlı verdiği için PC'nin ısınıp ısınmaması pek de önemli değil hava sıcak olduğunda direk ısınıyor ve ellerinizi koyamıyor bacak üstü çalıştıramaz oluyorsunuz. Benim en iyi sunabildiğim çözüm eğer seyahat etmiyorsanız normal bir PC, ediyorsanız mini ITX bir PC toplamanız olacaktır. Laptopunuzuda pahalı bir termal sürerek sahibinden de satabilirsiniz iyi Sosyaller.
Düzenleme: Casper servis afedersiniz b*k gibi termal sürdüğü için ısınma sorunun çözülmemesi normaldir bu yüzden pahalı termal alıp sürün dedim.

Geri
Yukarı