Casper Excalibur G770 Manjaro'da boot edilmiyor

Thunderbird5

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Muhasebe
Merhaba, Casper Excalibur G770 i5 9300H 24 GB RAM GTX1650 240 GB M.2 SSD ve 750 GB HDD ile birlikte kullanıyorum. Bilgisayarı FreeDOS olarak aldım ilk başlarda Windows 10 ile kullandım ancak belli belirsiz ısınma ve fan seslerinden rahatsız olduğum için Ubuntu 22.04 LTS sürümüne geçtim. Ubuntu'ya geçtiğimde ise şöyle bir hata ile karşılaştım bilgisayar açılırken hep reset System hatası alıyordum ve sürekli bilgisayar yeniden başlıyordu. Bununla ilgili araştırma yaptığımda Casper bilgisayarların Linux için çok kötü bir tercih olduğunu anladım çünkü firma Windows harici destek vermiyordu. Ubuntu'nun sürekli reset atmasını engellemek için aşağıdaki konuya denk geldim ve işe yaradı bunun için Technopat ailesine teşekkür ederim.

Benim şu an asıl sıkıntım Ubuntu GNOME görünümünden sıkılıp Manjaro KDE kurmam. M.2 SSD'ye Manjaro kurdum ve bilgisayar açılırken Excalibur yazısında takılı kalıyor. BIOS'a girebilmek için mecburen SSD'yi çıkartıp o şekilde girebiliyorum. M.2 SSD'yi nasıl biçimlendireceğimi bilemiyorum çünkü hiçbir yerde görünmüyor bilgisayara takdığımda ise Excalibur yazısında kalıyor. M.2 SSD'yi takabileceğim başka bilgisayarımda yok. Daha önce sormix adlı kullanıcıda 2020 yılında bu durumdan dert yanmış ancak o konuda çözüm SSD'yi USB dönüştürücü ile bilgisayara takmaktan bahsedilmiş.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Manjaro yüklemeden önce onu yapmıştım ama KDE Ubuntu'da sağlıklı çalışmıyor klavye arada bir İngilizce oluyor bazı programların simgeleri gidiyordu. Bende KDE'den kurutlmaya çalıştım.
Sudo systemctl disable ssdm
Sudo systemctl stop ssdm yaptım.

Sonra bilgisayar her açılışta bir kod diziminde kalıyordu login pasword şeklinde oradan GNOME girebilmek için

Sudo sytemctl start gdm3 yapmam gerekiyordu.

Bende bunlardan kurtulmak için Manjaro kurmaya çalıştım sonuç bu.

Manjaro yüklemeden önce onu yapmıştım ama KDE Ubuntu'da sağlıklı çalışmıyor klavye arada bir İngilizce oluyor bazı programların simgeleri gidiyordu. Bende KDE'den kurutlmaya çalıştım.
Sudo systemctl disable ssdm
Sudo systemctl stop ssdm yaptım.

Sonra bilgisayar her açılışta bir kod diziminde kalıyordu login pasword şeklinde oradan GNOME girebilmek için

Sudo sytemctl start gdm3 yapmam gerekiyordu.

Bende bunlardan kurtulmak için Manjaro kurmaya çalıştım sonuç bu.
KDE'nin giriş yöneticisini devredışı bırakmışsınız. GNOME'un (Ubuntu'nun varsayılan masaüstü ortamı GNOME'dur) giriş yöneticisini aktif etmek yerine her seferinde sadece başlatmışsınız. Bu sorunlar çözülebilirdi.

KDE masaüstü ortamını hangi komutla kurduğunuzu hatırlıyor musunuz?

KDE'nin giriş yöneticisini devredışı bırakmışsınız. GNOME'un (Ubuntu'nun varsayılan masaüstü ortamı GNOME'dur) giriş yöneticisini aktif etmek yerine her seferinde sadece başlatmışsınız. Bu sorunlar çözülebilirdi.

KDE masaüstü ortamını hangi komutla kurduğunuzu hatırlıyor musunuz?
Haklısınız ama artık o konuda elimden bir şey gelmiyor.

Haklısınız ama artık o konuda elimden bir şey gelmiyor.

Kusura bakmayın, evet yapılacak bir şey yok. Sanırım sisteminiz Manjaro ile uyuşmadı, Ubuntu ile sorun yaşamıyorsanız tekrar dönmeyi düşünür müsünüz? Sürekli KDE kullanırım derseniz Ubuntu'nun KDE sürümü de bulunuyor.

Kubuntu

Kusura bakmayın, evet yapılacak bir şey yok. Sanırım sisteminiz Manjaro ile uyuşmadı, Ubuntu ile sorun yaşamıyorsanız tekrar dönmeyi düşünür müsünüz? Sürekli KDE kullanırım derseniz Ubuntu'nun KDE sürümü de bulunuyor.

Ubuntu'ya geri dönmeyi düşünürüm tabii ki de ancak şu an M.2 SSD'yi biçimlendiremiyorum ve hiçbir işletim sistemini SSD'ye kuramıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı