CAT6 sonrası modem hat değerleri nasıl?

Allah sabır versin. Çok beceriksiz bir şirket gerçekten. Tamamen kendi sorumluluklarında olan bir noktadan kaynaklı sorunu çözmekten acizler.

Ben sanırım bu noktada pes edip aboneliğimi feshederdim. Vadettikleri hizmetin yarısını bile sunamadıklarına göre cayma bedeli ödemeksiniz kurtulma şansınız var.

Babamı ikna edebilsem abonelikten çıkacağız ama. İşin kötü yanı şu an internet hızım arttı ama internet durmadan kopuyor. Birazdan tekrar arayacağım.
Tekrardan ekip geldi ve sorununuz tamamen çözüldü dedi. @kaiser soze
1632145669557.png

Son düzenleme:
Bir de eğer fırsatınız olursa tanıdığınız birisinden bir VDSL modem emanet alıp dener misiniz? Size bahane olarak öne sürebilecekleri tek şey o kaldı.

Ekip ben evde yok iken gelmiş. Annemin dediğine göre modeme bakmışlar. Modemde herhangi bir sıkıntı görmemişler. Yakında tanıdığımız VDSL modeme sahip birisi yok galiba. Komşumuz var. Onun da vereceğini sanmıyorum pek ama dediğim gibi ekip modemi incelemiş.
Başka bir şehirden TurkTelekom ekibi geldi ve sorunun çözüldüğünü belirtti. @kaiser soze Bizim şehirdeliler yapmayı bilmiyor galiba.
1632215530146.png

1632215641121.png

Son düzenleme:
Sorunu çözüp hızı 50 Mbps'ye sabitleyip bırakmışlar. Sanırım paketiniz bu kadardı. Ethernet ile tek cihaz bağlıyken test yaparsanız daha yüksek hız göreceğinizi düşünüyorum.

Belki de CİMER veya THH şikayetini görüp böyle bir takviye (!) ekip gönderdiler. Zira direkt kendilerine yapılan veya BTK'ye yapılan şikayetleri takmıyorlar.

Sanırım durum dediğiniz gibi. Sizin bölgenin personeli aptal veya bu iş için uygun değiller. Kim bilir doğru düzgün iş yapmadıkları için kaç kişiyi daha mağdur ettiler.

Geçmiş olsun.

Sorunu çözüp hızı 50 Mbps'ye sabitleyip bırakmışlar. Sanırım paketiniz bu kadardı. Ethernet ile tek cihaz bağlıyken test yaparsanız daha yüksek hız göreceğinizi düşünüyorum.

Belki de cimer veya THH şikayetini görüp böyle bir takviye (!) ekip gönderdiler. Zira direkt kendilerine yapılan veya BTK'ye yapılan şikayetleri takmıyorlar.

Sanırım durum dediğiniz gibi. Sizin bölgenin personeli aptal veya bu iş için uygun değiller. Kim bilir doğru düzgün iş yapmadıkları için kaç kişiyi daha mağdur ettiler.

Geçmiş olsun.

Hızım artık aktif kullanımda bile 40 Mbps altına düşmüyor. Kaç kez aradık sonunda yaptılar. Bu kadar ısrarcı olmasaydık düzelmeyecekti galiba. Ama hala SNR margin değerim düşük gibi. Yeni modem mi talep etsem? Hız sabitlemeyi eğer modem üstüne yapıyorlarsa hiç talep etmiyem. Yoksa şimdi yeni modem talep etsem tekrar hızım düşük olacak.

Son düzenleme:
Konudan ayrı olarak cat6 kabloyu ne kadara çektirdiniz hocam? Bina giriinden daire kadar çektirdiniz değil mi?
Hızım artık aktif kullanımda bile 40 Mbps altına düşmüyor. Kaç kez aradık sonunda yaptılar. Bu kadar ısrarcı olmasaydık düzelmeyecekti galiba. Ama hala SNR margin değerim düşük gibi. Yeni modem mi talep etsem? Hız sabitlemeyi eğer modem üstüne yapıyorlarsa hiç talep etmiyem. Yoksa şimdi yeni modem talep etsem tekrar hızım düşük olacak.
Hız sabitleme modem uzerinden olmaz. Hat uzerinden olur.

SNR değeri ile modemin alakası yok. Boşuna değiştirmeyin. SNR de sınır değer sayılır. Şu haliyle kopma olmaması lazım. Hattın kaldırabileceği hızı belirleyen de odur.

SNR değeri düşüp de kopmalar olmasın diye santral üzerinden belli bir hız sınırı konulur. Bu sınırı modem üzerinden belirleyemezsiniz. Şu an belirlenen 50 Mbps değeri de bu hat değerlerine göre makul. Daha fazlası da olmaz.

Modemle alakalı genel performans sorunları olursa veya eksik hissederseniz o zaman yenisini alırsınız.

Konudan ayrı olarak CAT6 kabloyu ne kadara çektirdiniz hocam? Bina giriinden daire kadar çektirdiniz değil mi?

37 metre gitti. Metre olarak 1,5 - 2,5 ve 3,5 TL'lik kablolar olduğunu söylediler. İşcilik olarak ise 150 TL aldı. İşcilik + kablo olarak ise 200 TL verdik.

Modemle alakalı genel performans sorunları olursa veya eksik hissederseniz o zaman yenisini alırsınız.

Modemi ücretsiz olarak değişiyorlarmış eğer sorun olursa. O yüzden yazayım dedim. Bu arada yardımların için çok teşekkür ederim. @kaiser soze

Geri
Yukarı