"Cebine bir lira para sokmayan iş boş iştir" düşüncesi

Bu düşünceye katılmıyorum. Katılsaydım zaten bu forumda olmazdım.

Her anını para kazanmak için harcayan birisi hayatını neye sunacaktır ki? Bence para yalan, her şey zaman.
Dediklerinize aynen katılıyorum. Eskiden sırf bu yüzden çok fazla kısıtladım kendimi. Çok pişmanım şu an.

Her anını para kazanmak için harcayan birisi hayatını neye sunacaktır ki? Bence para yalan, her şey zaman.
Yarı katılıyorum, yarı katılmıyorum. İnsanlar son yılda daha fazla tüketiciliğe doğru adım atmıştır parada buna bağlı icatlardan ve gelişmelerden biridir, bu benim düşüncem katılmayabilirsiniz.

@ZCPS21 @Framboğaz @Jiw @One Face

Arkadaşlar görüşmek üzere, bu kadar yeter yüze yakın forumdan yaptığımız analizde yeter artık.

@Nizel G

Folklorik bir deyim bu, Cebime bir lira para sokmayan iş boş iştir.

Günümüzün liberal furyasına cuk oturmuş folklor bir deyim işte. Yeşile dokunacaksın falan da bunun gelenekseli işte.

Para dediğin bir davranışa eyleme koşullamak için milleti klasiğin koşul aracı takas aracı.

Bu deyimin tarafı da zaten bildiğin düz paranın süs köpekleri yani liboşları yani günümüz köleleri.

Paranın köpeği = Liboş = Süs köpeği.

İnsanlar birbirini referans alsınlar, birbirlerine düzenlilik içinde düzenli eylem ve davranışlarla yani bozukluk yapıp da birbirine hasar vermeden, birbirlerine iyicil ve iyi davranışlarla eylemlerle ödeme yapsınlar.

Ödeme aracın olarak parayı koyduğun zaman ne kadar çok para o kadar çok fayda ya? O zamanda herkes o paraya ulaşmaya çalışır ya?

İyicil davranışlarla eylemlerle iyilikle birbirlerine ödeme yapanlar, haliyle de en çok iyiliğe ulaşmaya çalışır iyicillikte yarışırlar?

Bu sayede de insanlar sürekli düzenli eylem ve davranışlara düzenlilik içinde iyi eylem ve davranışlara maruz kalarak, mutlu olurlar, mutluluk hormonları salgılarlar, aidiyet hormonları salgılarlar.

Hep de mutlu huzur sukunet ve barış içinde olurlar.

Bütün bu yaşananlarda elbet de Türk milletinin paranın köpeği olmasından paranın süs köpeği hatta tümden köle olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu yüzden Türk milleti aynaya bakmalı ve acı gerçekle yüzleşmelidir.

Çocukluğumdan beri hayalim, imkanım bir şekilde olursa koloni gibi bir yaşam alanında parayı yok etmek istiyorum. Bu yaşam alanında yaşayan kişilerin, birbirlerine katkıda bulunarak topluluğu ileriye götüreceğini ve parayla yürüyen dünyadaki utanç kaynağı fakirliklerin bu kolonime bulaşmayacağını düşünüyorum.

Gerçekçi düşünmek gerekirse bu benim asla gerçekleştiremeyeceğim bir hayal. Yine de imkanım olursa kesinlikle deneyeceğim.

Bu şekilde düşünme sebebimi çocukluğumda çevremdeki herkesin bu şekilde düşünmesine bağlıyorum. En basitinden ders çalıştığımı düşünelim, aman parayla alakalı bir şey görülmesin, hemen yanlarına çağırır şu çümleleri öğütlerlerdi:

• Bak çocuğum, bu kadar para lazım bize.
  • Şu parayı görüyor musun bak? Millet neler yapıyor. Bir biz kazanamadık.
  • Şundaki para bende olacak.
  • Piyango çıksa da parayı bulsak.
  • Bir şey yap da eve para girsin.

@ZCPS21 @Framboğaz @Jiw @One Face

Abiniz olarak ben size ışık tutayım madem.

Arkadaşla uzun süren araştırmalarımızda, Hem çekirdek ülkelerin, Mikro ulus diye de tabir edilebilir bunlar.

Hem de özerk bir takım oluşumların, Örneğin Hindistan'da @Nizel G

Sizin dediğiniz şekilde bir koloni, özerk bir şekilde paranın da kullanılmadığı, bahsettiğiniz temada topluluk vardır.

Türkiye'de de bahsettiğiniz şekillerde komünler var elbet.

Örneğin Hindistan'da Auroville bunlardan birisi.

Gidip kendine ülkede kurabilirsin elbet, bunlar olağan sıradan normal gerçekte olan şeyler.

@Nizel G işte cehalet ve cahillik, köleliğe koşulsuz ve gönülden bağlılık, tüm bunlar edinilmiş alışkanlıktan ya da şöyle diyelim öğrenilmiş çaresizlikten.

@Nizel G bizler bu sosyal medyayı nefret haftasın etkinlikleri olarak tasarladık zaten.

Yani özetle sosyal kimlik medyası olarak tasarladık, insanları bir küçükbaş keçiden bir büyükbaş öküzden farksız hale getirebildiğimizi pekala görüyorsun ki ne kadar da başarılıyız buradan anla.

Çocukluğumdan beri hayalim, imkanım bir şekilde olursa koloni gibi bir yaşam alanında parayı yok etmek istiyorum. Bu yaşam alanında yaşayan kişilerin, birbirlerine katkıda bulunarak topluluğu ileriye götüreceğini ve parayla yürüyen dünyadaki utanç kaynağı fakirliklerin bu kolonime bulaşmayacağını düşünüyorum.

Gerçekçi düşünmek gerekirse bu benim asla gerçekleştiremeyeceğim bir hayal. Yine de imkanım olursa kesinlikle deneyeceğim.

Bu şekilde düşünme sebebimi çocukluğumda çevremdeki herkesin bu şekilde düşünmesine bağlıyorum. En basitinden ders çalıştığımı düşünelim, aman parayla alakalı bir şey görülmesin, hemen yanlarına çağırır şu çümleleri öğütlerlerdi:

• Bak çocuğum, bu kadar para lazım bize.
  • Şu parayı görüyor musun bak? Millet neler yapıyor. Bir biz kazanamadık.
  • Şundaki para bende olacak.
  • Piyango çıksa da parayı bulsak.
  • Bir şey yap da eve para girsin.

Auroville için ilk izlenimim, kendilerini pazarlayan bir topluluk olduğu yönünde. Hayvanat bahçesi gibi ziyaretçi kabul edip 40 ülkeye kendi ürettiği şeyleri satan bir şirkete benziyor.

Bu oluşumu kim yaptıysa kendi içindekileri de yine onların dış dünyasında olduğu gibi küçükbaş keçiden, büyükbaş öküzden farksız hale getirmiş. Yine hepsi para için mi?

Emeğin bir ölçü birimi olması bu kadar mı önemliydi? Emeğimizden çalınması da ayrı konu.

Başarılıyız diyerek insanları nitelendirsen de; ben o burnu havada, ellerinde kuklaların ipleri olan insanlardan değilim. Dolaylı olarak bu çembere dahil olmak, insanlığın insanlığa ettiği en büyük eziyet.

Geri
Yukarı