Neden yaşıyoruz?

Üniversite süresince hayatı sorguladıktan sonra şunu söyleyebilirim. Kısa ama iyi bir hayat benim istediğim yaşam.

Sorun para olunca zor oluyor elbette. Şu an öğrenci olduğum maddi açıdan stresten uzağım diyebilirim. İyi bir işe sahip olabilirsem, kısa ama iyi bir hayat sürebilirim. 🙂

Günümüzde yaşamak çok zor herkes için böyle değil gibi görünse de benim gördüğüm kadarıyla yaşamak için çalışmak, çeşitli engelleri aşmak lazım, bir çok faktörle mücadele etmek gerek. Bunca zorluk içerisinde neden yaşıyoruz ve intihar etmiyoruz gibi soruları hiç kendinize sordunuz mu? Ne için bu emek. Benim kendimce cevabım var ama siz ne düşünüyorsunuz?
Allah' ın bize verdiği bir emanete hıyanet edemezdim şahsen seninde öyle düşünmeni umuyorum.

Vallahi günümüz Türkiye'sinde kısa yaşarsın da iyi bir hayat yaşamak zor be kardeşim.
Zor ise zor. Neden her yerde ülkeyi kötüleyip yaşam zor diye geçiniyorsun? Belki iyi dediğin ülkede evsiz yaşayacaktın. O zaman ne diyecektin?
Allah' ın bize verdiği bir emanete hıyanet edemezdim şahsen seninde öyle düşünmeni umuyorum.
Allah sana neden bir emanet veriyor?

Günümüzde yaşamak çok zor herkes için böyle değil gibi görünse de benim gördüğüm kadarıyla yaşamak için çalışmak, çeşitli engelleri aşmak lazım, bir çok faktörle mücadele etmek gerek. Bunca zorluk içerisinde neden yaşıyoruz ve intihar etmiyoruz gibi soruları hiç kendinize sordunuz mu? Ne için bu emek. Benim kendimce cevabım var ama siz ne düşünüyorsunuz?
Mücadele mi? Ne mücadelesi?

Neden intihar etmiyoruz? Çünkü cehennemden korktuğumuz için. Şaka şaka! Varlığı, her zaman yokluğa tercih ederiz. Kolunun üzerinde uyuya kalıp uyandığında tüm kolunda en ufak bir his olmadığını fark edersin. İllaki benzeri başına gelmiştir. Bazen bacak o kadar hissizleşir ki; o hissizlikten dolayı müthiş bir ağrı/acı hissedersin. Kısacık bir an bile olsa mantığın yerli yerinde çalışmaz. İşte tam o sırada; ne olur hissedeyim dersin. Belki yarım saniye. Halbuki zaten uyuşukluğun gideceğini biliyorsundur. Ancak yine de o kısa anda o korkuyu yaşarsın. Tamamen felç olmuş koluna iğne batırsam ve asla hissetmesen; eminsin daha çok acı çekersin. İşte varlığı yokluğa tercihimiz yüzünden intihar etmek kolay iş değil. İntiharla ilgili dipnot düşmek isterim: Delirip kendini çatıdan atan insanlar hariç. Bazı intihar eden kişilerin zeka ortalaması aşırı yüksek. O halde niye intihar ediyorlar? Ufak tefek tezlerim var ama henüz bahsetmek istemiyorum.
Doğru cevabı öldükten sonra alacağız.
Eğer ölüm, sonsuz yok oluşun başlangıcı ise o cevabı asla alamayız. :D
Ama Peygamber efendimiz (S.A.V) buyurmuş ki; kalbinde ufacık bir imanı olan bile sonsuza dek cehennem de kalmayacak.
Mesela belki Dünya'nın en iyi kalpli, en iyilik sever, en dürüst, en anti-kötü, en bilmem nelere... sahip Jarawa kabilesinden falanca şahısın İslam'dan haberdar olması mümkün değil. Orta çağda akıllı telefondan bi'haber olan insanlar gibi Jarawa kabilesi de İslam'dan bi'haber. Peki o insanlarda iman falan yok diye hangi "ilahi adalet" ile cehennemi boylayacaklar? Söylendiğine göre; onlar toprak olacakmış falan. Eeee? Bu bildiğimiz ateist görüşü değil mi? Bildiğin yok oluş işte? Hangi hakla?

Son düzenleme:
Her gün her zaman aynı tespiti yapmanın bir anlamı yok. Öğrendik artık ezberliyoruz. Ne yazacağınızı tahmin edebiliyoruz. Bir cümleme takılıp mesaj yazıyorsun. Lütfen yazdıklarım hakkında biraz düşünün.
Asıl sorun, sizin ne yazacağınızın belli olması :) Herhalde istiyorsunuz ki, tüm olumsuzluklar görmezden gelinsin(?) iyi, hoş ve güzel bir ütopya ama hatalarından ders almanın ve gelişmenin en önemli faktörü, o hatayı farketmektir! Lütfen yazdıklarım hakkında biraz düşünün...

Asıl sorun, sizin ne yazacağınızın belli olması :) Herhalde istiyorsunuz ki, tüm olumsuzluklar görmezden gelinsin(?) iyi, hoş ve güzel bir ütopya ama hatalarından ders almanın ve gelişmenin en önemli faktörü, o hatayı farketmektir! Lütfen yazdıklarım hakkında biraz düşünün...
Her gün aynı mesajı görüyorum. Herkes bir şey değişecekmiş gibi, sinir edercesine aynı mesajı yapıştırıp duruyor. Bu olumsuzluklar yazıldığında hiçbir şeyin değişmeyeceğini bildiğin halde neden yazıyorsun? Zaten o dediğin hatayı herkes biliyor, farkında. Tekrar tekrar yazmanın bir anlamı yok.
Konuyu başka yere taşıyorsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı