Çekirdek sayısı ne kadar önemli?

mklylcn

Centipat
Merak ettiğim bir husu var şimdi 4 çekirdek ve 6 ya da 8 çekirdeğin ne avantajı var Ryzen 3 3600X ve Ryzen 7 3700X arasında sadece neredeyse çekirdek farkı var, biri 6 çekirdek biri 8 yani bu çekirdek farkının sisteme ne gibi bir yararı var.

Merak ettiğim bir husu var şimdi 4 çekirdek ve 6 ya da 8 çekirdeğin ne avantajı var Ryzen 3 3600X ve Ryzen 7 3700X arasında sadece neredeyse çekirdek farkı var, biri 6 çekirdek biri 8 yani bu çekirdek farkının sisteme ne gibi bir yararı var.

Oyun konusunda pek bir fark yok fakat render vb işlerde performans artışı sağlıyor.

2 çekirdekli işlemci kullanıyorum gayet eski bir işlemci 2012'den beri kullanıyorum gayet menmunum hala yükseltme ihtiyacı duymuyorum.

Sadece tarayıcı için PC kullanıyorsan tabi ihtiyaç duymazsın.

Çekirdek'ten ziyade işlemcini önbellek daha önemli örnek( 8 çekirdek 19 mblık alıcağına 6 çekirdek 32mb önbellek alırsan daha performanslı olur) seride önemlide
Bu hesaba bakınca AMD FX 8320 işlemcim vardı, bu hesaba göre birçok intel işlemciden iyiydi. Nedense göremedim iyi halini.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı