Çekirdek sayısı ne kadar önemli?

mklylcn

Centipat
Merak ettiğim bir husu var şimdi 4 çekirdek ve 6 ya da 8 çekirdeğin ne avantajı var Ryzen 3 3600X ve Ryzen 7 3700X arasında sadece neredeyse çekirdek farkı var, biri 6 çekirdek biri 8 yani bu çekirdek farkının sisteme ne gibi bir yararı var.

Threadler de aynı çekirdek gibi çalışır. Güçsüz birer çekirdek gibi. Oyun motoru çok çekirdeğe göre optimize edildiyse threadler ekran kartını beslemeye yardımcı olur. Oyunu ekran kartı oynatır, işlemci değil. Olay ekran kartını beslemede yatar.

i5 7600K ve i7 7700K arasındaki 4 threadlik fark hiç de az değil. Oyunlar thread kullanmıyor diye bir şey yok. Nasıl Ryzen 2200G RX 570'e darboğaz yapıyorken Ryzen 1600 yapmıyor? Tek çekirdek olarak ikisi de aynı güçte, Zen mimarili. 2200G 4 threadken 1600 12 thread. Demek ki modern i5'lerin de 6 çekirdeğe geçiş yapmasıyla artık oyun motorları da bal gibi çok çekirdeğe göre optimize edilimeye başlandı. Ryzen 1600'ün threadlerini kapatıp 4.1 GHz'e hız aşırttığım zaman R6'yı low ayarlarda oynarken işlemcinin %100'ü gördüğünü çok net hatırlıyorum. Oyunlar çok çekirdek kullanmıyorsa bu 6 çekirdeği kim fulledi?

Şu an biraz işim var. Akşama doğru elimdeki Ryzen 1600'ün çekirdeklerini kapatıp denemek istiyorum. Elimde maalesef az sayıda oyun var ancak işlemciye oldukça yüklenen oyunlardan birisi olan R6 var. Aklımda 4 çekirdek 4 thread, 4 çekirdek 8 thread ve 6 çekirdek 6 thread demek var. Bunlar dışında fantezileriniz varsa buraya yazın. Denerim 🙂
Hocam denediniz mi? Konuyu sırf sizin için takibe aldım. 😂

I7 6700HQ işlemci 4 çekirdek 8 thread ne zamana kadar yeterli olur? Bilgisayarı orta-düşük seviye oyunlar için kullanıyorum.
I7 6700HQ işlemci 4 çekirdek 8 thread görünüyor. Bilgisayarı orta düzey oyunlar için kullanıyorum. Ne zamana kadar yeterli olur bu işlemci?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı