Çekirdek sayısı neden yarısı kadar kullanıyor?

Sırasıyla başlat/arama/msconfig/önyükleme/gelişmiş seçenekler/çekirdek sayısı kısmına gelerek 4 çekirdeğin hepsini aktif hale getirerek bilgisayarı yeniden başlatın, düzelecektir diye düşünüyorum.
2 fiziksel 2 sanal çekirdek olabilir işlemci markanı söylersen teyit edebiliriz.

2C/4T'lik HT destekli bir i3 veya Pentium da kullanıyor olabilir, modeli öğrenmek daha sağlıklı elbette bu noktada.

2 gerçek çekirdek ve HT ile 4 sanal çekirdek barındıran bir işlemciniz var, bir problem gözükmüyor şu an dediğinize göre.

Intel® Core™ i5-5200U İşlemci (3M Önbellek, 2,70 GHz'e kadar) Ürün Teknik Özellikleri
Hm peki yardımınız için sağolun o zaman benim işlemciyi msconfigten 4'e almama gerek yok dimi? Bir de işlemci 2.7Ghz e kadar çıkabiliyor yazıyor ama en fazla 2.60Ghz e çıkıyor, laptopu temizleyince 2.70Ghz yapmayı düşünüyorum ama nasıl yapabilirim?

Hm peki yardımınız için sağolun o zaman benim işlemciyi msconfigten 4'e almama gerek yok dimi? Bir de işlemci 2.7Ghz e kadar çıkabiliyor yazıyor ama en fazla 2.60Ghz e çıkıyor, laptopu temizleyince 2.70Ghz yapmayı düşünüyorum ama nasıl yapabilirim?

Msconfig'i yine kontrol edin, maksimum 2 adet çekirdek göreceksinizdir muhtemelen zaten, 1 gözüküyorsa düzeltirsiniz onu, o 2.70'e kadar çıkan hız da işlemcinin tek veya çift çekirdeğine yük bindiği zamanki çıkabileceği anlık turbo-clock değeridir, işlemciye fazlasıyla yük bindiren program/yazılım/oyun çalıştırırsanız işlemci yükü tüm çekirdeklere, sanal çekirdeklerle beraber belli oranlarda dağıtılır ki bu esnada her bir çekirdeğe düşen auto-clock değeri 2.6 Ghz'dir, burada herhangi bir sorun yok, merak etmeyin.

Son düzenleme:
Msconfig'i yine kontrol edin, maksimum 2 adet çekirdek göreceksinizdir muhtemelen zaten, 1 gözüküyorsa düzeltirsiniz onu, o 2.70'e kadar çıkan hız da işlemcinin tek veya çift çekirdeğine yük bindiği zamanki çıkabileceği anlık turbo-clock değeridir, işlemciye fazlasıyla yük bindiren program/yazılım/oyun çalıştırırsanız işlemci yükü tüm çekirdeklere, sanal çekirdeklerle beraber belli oranlarda dağıtılır ki bu esnada her bir çekirdeğe düşen auto-clock değeri 2.6 Ghz'dir, burada herhangi bir sorun yok, merak etmeyin.
Tamamdır fakat msconfigten baktığımda 4 çekirdek gösteriyor sizce 4 e almalı mıyım ama bu aralar bilgisayarı bayadır hatta temzilemedim ve termal macunu bitti yani bayadır onu da yenilemiyorum. Sizce ısı sorunu yaratır mı ona göre yapıcam ya da çekirdeği 2 ye falan mı almalıyım?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı