Cennetin Sıkıcı Bir Yer Olması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O tarafta mantığın da bu tarafta ki gibi çalışacağını sanmam. Sıkıcı gelen birçok şey sıkıcı olmayabilir ya da zaman burada ki gibi akmıyor olabilir. Yine de her şeye sahip olmak, her istediğinin yapılması falan sıkıcı olmayan şeyler gibime geliyor 😆

@Orion Nebula, Allah adaletlidir.

Eğer böyle bir seçenek olsaydı kişi her türlü günahı işler sonra da ölür ibadet yapmıyorum derdi mesela. Allah ahiret gününde herkes birbirinden ufak da olsa hakkını alacak diyor ve o sadistlik kısmına gelecek olursak da ateistler tarafından sürekli tartışılan bir konu. Net bir cevabı yok.
Yeni doğan bir bebek ölürse direkt cennete giriyor, biz niye uğraşıyoruz o zaman?

Fark etmez ki, 70 yıl boyunca yaşadım diyelim ve çok kötülük yaptım, çok kötü bir insandım ama yine de sonsuza kadar yanmayı hak etmiyorum. Hitler bile sonsuza kadar yanmayı hak etmez. Sonsuzluğun yanında 70 sene bir hiç.

@Orion Nebula çünkü cennet ve cehennemden akıl sahibi olan kişiler sorumludur. Örneğin,

7 yaşında çocuklarınızı namaza başlatın derler ama kılmasa da problem olmaz ya da deliler mesela. Cennet ve cehennemden sorumlu tutulmuyor. Kısacası ibadet de akıl sahibi olan kişilere zorunlu zaten. Bir insanın aklı 12 yaş ve sonrasında olgunlaşmaya başlar. Bebek de doğar doğmaz öldüğü için hiçbir günaha karışmadan ölüp gitmiş oluyor ve akıl sahibi bir birey değilken ölmüş oluyor.

Bir kişi sonradan delirmişse ya da sonradan akıl sağlığını kaybetmişse akıl sağlığını kaybetmeden önceki seneler için zaten sorumlu tutulur. Zaten bu kişi deli diye önceki yaptıklarının da affının olacağını sanmıyorum. Onlardan sorumlu tutuluyorlar.

Kısacası ibadet de akıl sahibi olan kişilere zorunlu zaten.
E koçum cennette herkes aynı yaşta olacak, akıl sahibi olacak vs. de deniyor. O zaman çocukken ölenler veya deliler Allah'ın torpilli kulu mu da cennete gidiyorlar hiçbir şey yapmadan? Bu YKS sınavında "kusura bakma sana kağıt kalmadı sen direkt istediğin üniversiteye gir" denmesi gibi. Sınavda yanındaki adama bunu deseler sen "tabi yapacak bir şey yok bu da onun kaderi" mi dersin?

Bizim şu andaki aklımızın erişebileceği bir yer olduğunu düşünmüyorum. Çünkü şu anda sadece "sınırsız paramız var ve istediğimizi alabiliyoruz" mantığında düşünüyoruz.

Bana sadece sonsuza kadar yaşama konusu garip geliyor. Zaman kavramının buradan farklı olacağını düşünüyorum ama yine de sonsuza kadar yaşamak, bence bir süre sonra sıkıcı olacak bir şey. İnsan bir süre sonra kafayı sıyırır. Sonsuzluk bana göre oldukça sıkıntılı bir şey.

@Orion Nebula çünkü cennet ve cehennemden akıl sahibi olan kişiler sorumludur. Örneğin,

7 yaşında çocuklarınızı namaza başlatın derler ama kılmasa da problem olmaz ya da deliler mesela. Cennet ve cehennemden sorumlu tutulmuyor. Kısacası ibadet de akıl sahibi olan kişilere zorunlu zaten. Bir insanın aklı 12 yaş ve sonrasında olgunlaşmaya başlar. Bebek de doğar doğmaz öldüğü için hiçbir günaha karışmadan ölüp gitmiş oluyor ve akıl sahibi bir birey değilken ölmüş oluyor.

Bir kişi sonradan delirmişse ya da sonradan akıl sağlığını kaybetmişse akıl sağlığını kaybetmeden önceki seneler için zaten sorumlu tutulur. Zaten bu kişi deli diye önceki yaptıklarının da affının olacağını sanmıyorum. Onlardan sorumlu tutuluyorlar.
Adaletsizlik dediğim kısım burası işte, bir bebek direkt cennete giriyor fakat biz sınav olmak zorundayız. Bende ölmek isterdim direkt, niye 70 sene acı çekiyorum?

@Shimada Sensei, koçumlu vs. konuşmazsak sevinirim. O hitap şeklini sevmiyorum çünkü.

Allah'ın torpilli kulu mu meselesine gelecek olursak herkesin sınavı farklıdır. Zengin bir anne babadan doğan çocuklarda mı Allah'ın torpilli kulu oluyor ya da fakir bir aileden doğup sürekli acı çeken çocuklar Allah'ın torpilli kulu değil mi?

Herkesin sınav şekli farklıdır. Birisi çocukken ölür, birisinin de doğuştan ayağı ya da bacağı olmaz. Demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
@Orion Nebula bu yazdığım metin aslında sorunu kısmen cevaplıyor.

Allah'ın torpilli kulu mu meselesine gelecek olursak herkesin sınavı farklıdır. Zengin bir anne babadan doğan çocuklarda mı Allah'ın torpilli kulu oluyor ya da fakir bir aileden doğup sürekli acı çeken çocuklar Allah'ın torpilli kulu değil mi?
Konuyu değiştirme, zengin/fakir veya sınavların zorluğundan bahsetmiyorum, sınava girmeyenlerden bahsediyorum. Sınava girmeden ödüllendirilen torpilli değil de nedir?
Herkesin sınav şekli farklıdır. Birisi çocukken ölür, birisinin de doğuştan ayağı ya da bacağı olmaz. Demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
Çocuklar sınav olmuyor hiç, nasıl farklı bir şekil bu? Sakat demiyorum, fakir demiyorum. Çocuk diyorum ya da akıl sağlığı yerinde olmayanlardan bahsediyorum. 3 yaşında ölüyor, direkt cennete gidiyor ve orada 35 mi ne yaşında sonsuza dek gününü gün ediyor. Bu mu muhteşem adalet?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı