Meleklerin aslında Cin olması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar bunu ben demiyorum yanlış anlaşılmasın sitenin birinde yazıyor sizin görüşleriniz neler diye sordum sadece.

İnanışa göre melek ve cin kavramları çok başka şeyler. Hatta İslam'daki cin anlayışı ile Hristiyanlık'taki cin anlayışı bile çok başka. Hristiyanlık'ta iblis galiba cine denk geliyor. Şeytan, br çeşit melektir ama. Kovulmuş veya düşmüş melek.

Bakara 34. ayetine göre melek, Kehf 50'ye göre ise cindir. Kuran bile ne olduğunu doğru düzgün bilmiyor. Çünkü metafizik, mitolojik kavramlar bunlar gerçek dışı varliklar.

Cin gördüğünü sanan insanlari da psikiyatriye götürmek gerek. Normal bir insan hayati boyunca asla cin görmez, görmeyecektir.

Bu tabirler nedense sadece Ortadoğu coğrafyasında var başka hiçbir yerde yok.

Melek dediğiniz tabir Mısır, Sümer, Babil ve Asurlularda da vardi.

Bu tabirler mitolojiktir gerçekliği yoktur.

Bakara 34. ayetine göre melek, Kehf 50'ye göre ise cindir. Kuran bile ne olduğunu doğru düzgün bilmiyor. Çünkü metafizik, mitolojik kavramlar bunlar gerçek dışı varliklar.

Cin gördüğünü sanan insanlari da psikiyatriye götürmek gerek. Normal bir insan hayati boyunca asla cin görmez, görmeyecektir.

Bu tabirler nedense sadece Ortadoğu coğrafyasında var başka hiçbir yerde yok.

Melek dediğiniz tabir Mısır, Sümer, Babil ve Asurlularda da vardi.

Bu tabirler mitolojiktir gerçekliği yoktur.
Yine din Âlim'liğine başlamış. Ve yine kimsenin ne yapıyorsun dediği de yok. Ben, çıkıp da sizin ilminizle ilgili bilmediğim hâlde yorum yapsam hoşunuza gider mi? Bu da kişinin ne olduğunu gösteriyor zaten. Yaptığı işin saçmalığı soyut olan kavramları, somut olanlarla kanıtlamaya çalışıyor veya kanıtlanmasını istiyor. Ben de soruyorum o zaman; sevgi, üzüntü, kin, kızmak, sinir vb. gibi soyut kavramları kanıtlayabilir misiniz? Burada sözüm genele, nedense hep işinize gelen sorulara ve cümlelere cevap yağdırıyorsunuz (bazı konularda bizzat başıma gelmişti)! Ayrıca bazı soyut varlıkları kendisi görememiş diye görenleri anormal hatta deli sayıyor, bu durum kişinin kendisini alçaltıyor. Benim bildiğim bu tiplere, "Kendi kendine gelin güvey oluyor." derler. Kuralların tamamını elbette ki bilmiyorum, yine de Tecnopat'ı diğer forumlardan daha farklı, daha adaletli biliyordum. Benzer konularda çok yakın cümleler ve benzer saygısızlıklar yaptığı için çok dikkatimi çekiyor. Sanırım, Atatürk'ün yolunda neden doğru, düzgün ilerleyemediğimizi daha iyi kavramaya başladım (kişilerin görüşlerine, fikirlerine saygısızlıktan). Bu da adaletsizliği doğuruyor. Hz. Mevlâna'ya sormuşlar; "O kadar yazarsın, o kadar okursun ne bilirsin?" diye, Hz. Mevlâna "Haddimi bilirim." diye cevap vermiş. Büyük ihtimâlle bu mesajımı da kaldıracaklar. Dedim ya işinize geldiği gibi diye!

Son düzenleme:
Bu ülkeyi dinden şarlatanlar soğuttu. Onlara da hak veriyorum. Din çok istismar edildi bu ülkede.

Bu ülkeyi dinden şarlatanlar soğuttu. Onlara da hak veriyorum. Din çok istismar edildi bu ülkede.
Ne güzel söyledin Hocam! Fakat ben Hakk veremiyorum. Öncelikle Hakk, Allah'ın sıfatlarından birisidir. Ve birileri din üzerinden çıkar elde etmeye çalışıyor diye kimsenin diğer kişilere saygısızlık yapma yetkisi yoktur. O durum, kişinin kendisini ilgilendiren bir konudur. Öğrenmek isteyen açar TCK'yi (Türk Ceza Kanunu) okur, inceler. Bu arada din istismar edilemez. Çünkü kimin neye inanacağına herkes kendisi karar vermiyor mu? Çok güzel örnek olarak da; yıllardır "Din elden gidiyor, lâiklik yüzünden." diyorlar. O zaman neredeyse 100 yıl olmuş nasıl oldu da bugün kimi Müslüman, kimi gayrimüslîm veya kimisi ateist? Şu baş belası cehâlet bizim kanserimiz. İçeriden bizi tüketiyor maalesef.

Bu arada din istismar edilemez. Çünkü kimin neye inanacağına herkes kendisi karar vermiyor mu?
Maalesef din çok fazla istismar ediliyor. Özellikle günümüzde. Çünkü insanlar cehalet yüzünden tanrı ile aralarında bir aracı arıyorlar hala. Bu yüzden bu kişilere de gün doğuyor. Ve bugünün ne okuduğunu neye inandığını bilmeyen insanlarla dolu piyasa.

Maalesef din çok fazla istismar ediliyor. Özellikle günümüzde. Çünkü insanlar cehalet yüzünden tanrı ile aralarında bir aracı arıyorlar hala. Bu yüzden bu kişilere de gün doğuyor. Ve bugünün ne okuduğunu neye inandığını bilmeyen insanlarla dolu piyasa.
Hocam! O aracı aslında belli. Özellikle Müslüman olanlar için söylüyorum, madem gerçek din Âlimlerinin olmadığını düşünüyorlar; Kur'an'ı okumalı, anlayamadığımız konularda da sahîh hadis kaynaklarını incelemeliyiz. Çünkü bizler din Âlimi değil, sıradan cahîl (bilgisiz) insanlarız. Hadislerin çoğunda bizim gibi sıradan insanlar için anlaşılması güç olan konularda yorumlamalar mevcut. Fakat kaç asır önceki bilgiler, şunları bunları kanıtlayın kafasındaki kişiler zaten yanlış sularda yüzüyorlar bence! Yaradan'a ve dinine inanıyorlar, kitabına şüphe duyuyorlar, çünkü okuma engellisi bir toplumuz! Doğru, düzgün okusak kısacası "Usulünce ilerlesek, vusüle ereceğiz" ama maalesef.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı