Cezalı olduğumuz halde kendi konumuza yazabilelim

Sizce dediğim gibi bir sistem gelsin mi

• Oy verenlerin toplamı
    159
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dayı, yazım yanlışı yapmak suç mu yahu? Düzeltip geçersiniz, olmadı hafif uyarırsınız.

Bunu öyle bir lanse ediyorsunuz ki insanın forumdan soğumaması imkânsız. Türkçe öğretmenlerinden daha katısınız.

O siyah ceza çerçevesi ve içinde kuralları gösteren yazı bile insanı sebepsiz üzüyor.
Hocam o cezalar ile nizam korunuyor. Geçenlerde DH'ye işim düştü, bir baktım amanın gözüm kanadı. Ya şaka değil, ben buradan önce orada bayağı takılıyordum ve konuları falan okurken çok rahat okurdum. Okumak, anlamak imkansız gibi bir şey. Ben burasının orası gibi olmasını hiç istemiyorum açıkçası. İlk zamanlarda çok zorlanıyordum ama şimdi gayet güzel geliyor burası. Bu arada oldukça da cezam var benim.

Son olarak moderatörlerin görevi nizamı sağlamak, bizim arkamızı toplamak değil. Biz kendimiz dikkat etmeliyiz, onlar maaşlı çalışan değiller. Aralarında bu işi gönüllük esası ile yapanlar çok fazla. Ayrıca zaten gidip de bir hafta ban yemiyorsunuz, en fazla 2-3 gün ban yedim. Bu durum hoş değildi ama yaptığım hata da hoş değildi. Konu basit; hata yaparsan ceza yersin.

Dayı, yazım yanlışı yapmak suç mu yahu? Düzeltip geçersiniz, olmadı soft uyarırsınız.

Bunu öyle bir lanse ediyorsunuz ki insanın forumdan soğumaması imkânsız. Türkçe öğretmenlerinden daha katısınız.

O siyah ceza çerçevesi ve içinde kuralları gösteren yazı bile insanı sebepsiz üzüyor.

Suç değil ancak kendi dilini yazamaması bizim suçumuz değil. Kurallarda da bu yazıyorsa bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yazım kuralı var, yazım kuralı var. Birisi noktayı koymaz, tamam, birisi komple dümdüz yazar geçer, o cezayı hak eder çünkü öğrenmesi gereken bazı şeyler var. Bizim de özel hayatımız var, biz de buraya kendi vaktimizi ayırıyoruz, 5 dakika uğraștığım bir şey için soft mu vereceğim? Zaten belirttiğim gibi, o üye elinden geldiğince doğru yapmaya çalışsın zaten ceza vermiyorum, çoğu moderatör arkadaş da vermiyor. Lâkin bazıları var, gel bana ceza ver diye bağırıyor, onlar da kendilerini belli ediyor zaten, illa bir konuda denk gelmişsinizdir.

Ben de katılıyorum, bazen acil yardım gerekebiliyor. Örneğin, ben geçen gün bir konu açtım OCCT sıcaklıkları hakkında. Orada işlemci sıcaklıklarım tehlikeli derecelere çıktı. Ben de bilmediğimden dolayı testi durdurayım mı diye sordum. Eğer orada cezalı olsaydım daha büyük sıkıntılar olablirdi. Sadece bilgisayar teknik destek konusu altında kendi konuna cevap vermek güzel olurdu.

Dediklerinizin tamamına yakını doğru fakat yeni bir (özellikle sorununa çözüm bulmak adına üye olup bir daha aktif olmayacak birinin) üyenin, en azından ortama adapte olma sürecinde direkt olarak yaptığı bir hatadan ötürü ceza alıp konusuna cevap verememesini çok da doğru bulmuyorum açıkçası.

Açıkçası orta yolu bulabilmek adına cidden karışık bir durum. İyi/kötü yapılan yorumların çoğunda kayda değer haklılık payları mevcut, bilemiyorum. En azından yeni üyelere, hatalı konu mesajından alacakları cezadan muaf tutulmaları için belirli bir süre pozitif ayrım uygulanabilmeli düşüncesindeyim şahsen.
Zaten her yeni üyeye ceza veriyoruz diye bir şey söz konusu asla değil. Düzgün ya da düzgüne yakın cümle kurup, derdini anlatabilen üyelere inisiyatif tabii ki tanınıyor. Öte yandan ciddi anlamda Türkçe cümle kurmayı bilmeyen, ne dediği asla ama asla anlaşılmayan o kadar çok üye oluyor ki resmen beyinlerimiz yanıyor. Yani resmen sıfırdan konu sahibi yerine ne dediğini anlamaya çalışıp, düzgünce konu açıyoruz.

İnanın bu dışardan göründüğü kadar kolay bir şey değil. Bir üye bize "Bence üye burada bunu bunu demek istiyor" dedirtiyorsa o üyenin gerçekten ceza alması gerekiyordur.

Suç değil ancak kendi dilini yazamaması bizim suçumuz değil. Kurallarda da bu yazıyorsa bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yazım kuralı var, yazım kuralı var. Birisi noktayı koymaz, tamam, birisi komple dümdüz yazar geçer, o cezayı hak eder çünkü öğrenmesi gereken bazı şeyler var. Bizim de özel hayatımız var, biz de buraya kendi vaktimizi ayırıyoruz, 5 dakika uğraștığım bir şey için soft mu vereceğim? Zaten belirttiğim gibi, o üye elinden geldiğince doğru yapmaya çalışsın zaten ceza vermiyorum, çoğu moderatör arkadaş da vermiyor.

Zaten cümleye büyük harfle başlamayan, cümle sonuna nokta koymayan veya soru ekini birleşik dışında çok fazla dikkat edilmiyor. Forum kuralları gayet basit fakat tek sorun GTX yerine GTX yazan kişilerin cezalandırılması, böyle hatalara ceza vermek çok saçma geliyor.

@AJFA hocam öyle bir cevap vermişsin ki forumdan soğumamak imkansız, bunu yazdıktan sonra ban yersem ayrı bir trajikomik olur tabii.

Gelmemeli bence. Bize buradan kolay gözükebilir ama orada işlerin çok daha farklı olduğuna eminim.

Şu an aktif 900 kişi var. Bunların sadece 30 tanesi bile konusunda yazım hatası yapsa bir ton uğraş. Üstelik bu adam konunun devamında yazım hatası yaptı mı diye takip edildiğini düşünsenize. Zaten bazı zamanlarda konuların onaylanması 40 dakikayı buluyor, birkaç moderatör bunun takibini yapamaz. Yapsa bile 10-20 dakika içinde onaylanan konulara veda edin.

Sadece konu onayı da değil, gelen raporlar da cevapsız kalabilir. Bu insanların da özel hayatı var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gelmemeli bence. Bize buradan kolay gözükebilir ama orada işlerin çok daha farklı olduğuna eminim.

Şu an aktif 900 kişi var. Bunların sadece 30 tanesi bile konusunda yazım hatası yapsa bir ton uğraş. Üstelik bu adam konunun devamında yazım hatası yaptı mı diye takip edildiğini düşünsenize. Zaten bazı zamanlarda konuların onaylanması 40 dakikayı buluyor, birkaç moderatör bunun takibini yapamaz. Yapsa bile 10-20 dakika içinde onaylanan konulara veda edin.

Sadece konu onayı da değil, gelen raporlar da cevapsız kalabilir. Bu insanların da özel hayatı var.
İşte bunu anlatmaya çalışıyorum ama ne yazık ki anlayan yok...

@AJFA hocam öyle bir cevap vermişsin ki forumdan soğumamak imkansız, bunu yazdıktan sonra ban yersem ayrı bir trajikomik olur tabii.
Kural ihlali olmadıkça ceza yemezsiniz.

Kayıt olurken kurallarını kabul ettiğiniz forumda ceza yiyorsanız kuralları ihlal ettiğiniz için. Kurallara uyduğunuz takdirde ceza yemezsiniz ve belli bir süreliğine beklemek durumunda kalmazsınız.

"Moderatörler hep ceza veriyor, canları sıkılıyor, bize taktılar" demek yerine bir kere de "Ben ceza almışım, nerede hata yaptım, neden bu cezayı aldım" diye sorsa kullanıcılar inanın sorun kalmayacak.

Suç değil ancak kendi dilini yazamaması bizim suçumuz değil

Dayı yapma be. Normal yaşantında konuşurken veya özel konuşmalarda anlatım bozuklukları veya yazım yanlışlarına cidden dikkat ediyor musun? Tamam bu forumun kuralı ama benim eleştirdiğim şey zaten kural. Yazım yanlışına 1 saat yemek adama koyuyor açıkçası.

Bizim de özel hayatımız var, biz de buraya kendi vaktimizi ayırıyoruz, 5 dakika uğraștığım bir şey için soft mu vereceğim?

Niye veremeyesin? Uyarı atınca içiniz yağları mı eriyor?

Lâkin bazıları var, gel bana ceza ver diye bağırıyor, onlar da kendilerini belli ediyor zaten, illa bir konuda denk gelmişsinizdir.

Bilerek yapmıyorlardır. Siz ceza atınca adamların üstünde suçluluk duygusu oluyor. Kendimden biliyorum bunu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı