CİMER şikayeti oluşturulduğunda şikayetçi kişi davaya dahil edilir mi?

Amogaçi

Hectopat
Sosyal Medya üzerinde bir sınıf öğretmeni Türklere ve Türk tarihine bir Instagram yorumunda küfür etmiş. Adı sanı yaşadığı şehir her şeyi profilinde yazıyor. Ben bu adamı CİMER'e şikayet etmek istiyorum. Bunun sonucunda dava süreci falan başladığında beni bağlayan bir durum söz konusu olur mu? Yani ben CİMER'e şikayette bulununca dava o şahıs ile benim aramda olan bir dava gibi mi işleniyor? Yoksa beni aradan çıkarıyorlar mı?

Şikayetçi olan sensin yani senin olduğunu öğrenebilir.
Sen polise kimliğimin güvenlik amacıyla gizli kalmasını istiyorum diyerek talepte de bulunabilirisin, polis senin kim olduğunu söylemez yanlız dava mahkemeye geçince avukat savcıdan falan dosyayı isterse senin adın orada gözükeceği için senin kim olduğunu her türlü bulacaktır.

Görsün o sıkıntı değil, bir şeyden çekinmiyorum. Sadece işim gücüm var benim gidip gelmem gereken bir durum olur mu diye düşünmekteyim.
Emniyet genel müdürlüğünün yada savcılığın sayfasına vs. atabilirsin ekran görünlülerini falan eğer uğraşırlarsa kendileri halleder ama mesaja bile bakacaklarını sanmıyorum.
Mail yoluyla iletebilirsin genelde mail adreslerine bakıyorlar ama senin mail doğrulamış bir mail olmadığı için onların sistemlerde spam' a düşebilirsin bu sefer yine hiç bakmama durumları var.

Sosyal Medya üzerinde bir sınıf öğretmeni Türklere ve Türk tarihine bir Instagram yorumunda küfür etmiş. Adı sanı yaşadığı şehir her şeyi profilinde yazıyor. Ben bu adamı CİMER'e şikayet etmek istiyorum. Bunun sonucunda dava süreci falan başladığında beni bağlayan bir durum söz konusu olur mu? Yani ben CİMER'e şikayette bulununca dava o şahıs ile benim aramda olan bir dava gibi mi işleniyor? Yoksa beni aradan çıkarıyorlar mı?
Davayı açan sensin sende gözükürsün. Bence dava dan sonuç çıkmaz. Günümüzde böyle kişilerin sayısı çok arttı ve devlet bu insanlara hiçbirşey yapmıyor.

Davayı açan sensin sende gözükürsün. Bence dava dan sonuç çıkmaz. Günümüzde böyle kişilerin sayısı çok arttı ve devlet bu insanlara hiçbirşey yapmıyor.
Ceza veriliyorsa o da 2 sene falan zaten 2 sene cezanın yatarı diye bişey yok.
örnek vereyim bir insna 5 sene ceza veridi bunun son iki senesi denetimli serbestliktir kalıyor 3 sene bu 3 seneninde son 2 senesi açık ceza evine geçebiliyor kişi talep edince kalıyor 1 sene bu 1 sene adam ancak gerçekten hapishane diyebileceğin bir hayat sürüyor.
gel gelelim verilen 2 sene cezaya bu ceza da doğal olarak direk denetimli serbestlik şeklinde uygulanıyor 2 sene boyunca her gün yada haftanın belirli günleri karakola gidip imza atıp duruyorsun.
tabi bir kere ceza aldıysan ve 5 yıl içinde suç işlersen aldığın ceza + 2x eski ceza süresi + 18 ay gibi bişeye dönüyor (bu 18 ay ilk mahkemenin verdiği duruma göre değişebilir, ben 18 diye biliyorum) yani bu kişi mahkemeye çıkıp tekrardan 5 sene için suç işler ve bundan da ceza alırsa hayatı kayar biraz.

Ceza veriliyorsa o da 2 sene falan zaten 2 sene cezanın yatarı diye bir şey yok.
Örnek vereyim bir insna 5 sene ceza veridi bunun son iki senesi denetimli serbestliktir kalıyor 3 sene bu 3 seneninde son 2 senesi açık ceza evine geçebiliyor kişi talep edince kalıyor 1 sene bu 1 sene adam ancak gerçekten hapishane diyebileceğin bir hayat sürüyor.
Gel gelelim verilen 2 sene cezaya bu ceza da doğal olarak direk denetimli serbestlik şeklinde uygulanıyor 2 sene boyunca her gün ya da haftanın belirli günleri karakola gidip imza atıp duruyorsun.
Tabii bir kere ceza aldıysan ve 5 yıl içinde suç işlersen aldığın ceza + 2X eski ceza süresi + 18 ay gibi bir şeye dönüyor (bu 18 ay ilk mahkemenin verdiği duruma göre değişebilir, ben 18 diye biliyorum) yani bu kişi mahkemeye çıkıp tekrardan 5 sene için suç işler ve bundan da ceza alırsa hayatı kayar biraz.

Bazen polis sorgulayıp serbest bırakabiliyor diye duymuştum ama emin değilim. Milli ve dini değerlere hakaret gibi kabul edilemez bir suç bu kadar yaygınsa demek ki yeterince ceza uygulanmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı