Cinsellik neden tabu?

Ahlak anlayışı bölgeden bölgeye göre değişir. Mesela cinsellik Anadolu'da fazlasıyla tabu olsa da Ege ve Akdeniz taraflarında hayatın bir gerçeği. Konunun dinle de alakası olduğunu düşünmüyorum. Aslında biraz alakası var. Fakat konu neye inanıldığı veya inanıp inanılmaması değil de dinin nasıl yaşandığı. Ege din konusunda fazlasıyla açık veren bir bölge olsa da Anadolu çok daha dindardır. Sorsan ikisi de inanır. İslam dininde cinsellik sadece eşler arasında serbest olduğu için eşiniz olmayan bir karşı cinsle yaptığınız cinsellik sohbeti veya uygulaması elbette ayıptır. Dinin bu kuralına göre de inanan insanlar arasında cinsellik tabudur. Fakat burada da inananlar arasında ayrım vardır. Bunu dindarlar ve sadece inançlılar olarak ayırabiliriz. Tabu olması iyi mi? Yoksa kötü mü? Burası bizi ilgilendirmez. Sorun bireysel tabulardan ziyade toplumsal tabulara sahip olmamız zaten. Aynı devletin değil insanların dini tercihi olması gerektiği gibi.

Din her şeydir nasıl tırnak kesiceğinden tut tuvalete nasıl gireceğine bile karışır ben sonuna kadar karşıyım evli olmayan kadınla erkeğin cinsel ilişkisine peygamber efendimizin sözleri "kötü kadınlar çoğalıp, zina bir toplum içinde yayılırsa, halk, daha önce görülmemiş bulaşıcı hastalıklara maruz kalır.

Yani anlamıyorum ki insanın doğasında olan bir şey, yüzyıllardır insanların bu yolla neslini devam ettirdiği bir şey neden insanlar arasında özellikle kadınlar arasında ayıp, kötü bir şey olarak gösteriliyor? Mesela cinsellikten iğrenen ve cinselliğe öcü gibi gören kadınlar da çok. Cinsellik olmasa hiçbir erkek hiçbir kadınla birlikte olmaz ve evlenmezdi. Çoğu erkeğin cinsellik yaşayamamasının tek nedeni cinselliğin tabu olması.
Cinsellik genellikle küfür dahi sayılıyor. Çoğu küfürler cinsellikle ilgili. Evlilik, Cinsellik tarzı şeyler bence çok abartılmasından dolayı tabu. Yaşımdan dolayı (15) düşüncelerim saçma gelebilir haliyle evli değilim ama düşüncem şu an böyle. Türk dizilerinde hep evlilik, aldatma, cinsellik, fakir kız zengin oğlan gibi kopyala yapıştır konular yapılıyor. Cinsellik insanlar görünce hemen atlıyor çünkü ilgisini çekiyor. Ama öyle abartıyor ki millet en sonunda bu olay sanki kutsal çok gizli bir olaya dönüşüyor. Mesela herkes 2-3 haftada bir 31 çeker ama herkes bunu saklar. Hiç hayatımda çekmedim diyen yokur. Ama millet 31’e gülüyor ve çok gizli kutsal birşey sanıyor. Tabuluktan çıkması imkansız olduğundan şu anlık pek elden gelen bir şey yok.

Geri
Yukarı