Çocuğa Hayır Demeyi Öğrenmek

Benim yeğenleri de böyle yetiştiriyor amcam. Kendisiyle sürekli çatışıyoruz bu konuda.
Çocuğa her istediği verilmez, çocuğun sırtı hep sıvazlanmaz. Şımarık şımarık çocuklar yetişiyor sonra.
Büyüklerden korkmayan çocuklar yetişiyor sırf bu yüzden. Benim yeğene kızıyorum, çocuk daha da deliriyor bana saldırıyor :)

Şimdilerde çocuğu yaramazlık yaptı diye, öğrencinin kulağını çeken öğretmen ile ağız dalaşı ediyor veliler. Eskiden bir yaramazlık yaptığımızda öğretmen ayrı annemiz babamız ayrı kızardı, döverdi.
Benim bir yaramazlığım olmadığı için dayak yemeden geldim çok şükür bu yaşa :)

Çocuğun 5 kere istediği şeyi yalnızca 1 kere vermek gerekiyor. Ağlayan zırlayan çocuğa da acımamak gerekiyor. Yaşlarından büyük akılları var, acıtasyon yapmayı iyi biliyorlar :)

Nayır ulennn! Bence kolay bir iş değil. Cocuğu olmayan anlayamaz o yüzden benden pas. :)
Bizim de yok ama yeğenlerden, çevreden falan az çok biliyoruz. Sonuçta olumsuz cevabı aldıktan sonra 1 kere ağlar, 2 kere ağlar, 3. defa mecburen susar. Şımarık bir çocuğa tercih ederim böylesini.

Gerçekten aşırı sinir bozucu olabiliyorlar o tipler. Onların suçu da değil. Evladına en başta böyle kuralları sınırları öğretmezlerse ileride çok büyük sıkıntılar çıkar. Ağaç yaş iken eğilir.

Şahsen çok telefon veya tablet bağımlısı olarak yetiştirilmedim belki bunda 6 yaşımda bilgisayar ile tanışmamın payı büyüktür.

Şu an çocuğum olsa 14-15 yaşına gelene kadar kendisine telefon almam. Alsam bile sınırlandırırım çünkü bilinçsiz kullanımı çok kötü sonuçlara yol açıyor. Ben Python öğrenmeye yeni başladım bilgisayarla donanım olarak çok içli dışlı büyüdüm keşke programlama dillerini de erken yaşta öğrenseydim.

Türkiye'de dizilerin payı çok büyük,gereksiz dizilerin. Adamlar Person of Interest gibi yapay zeka hakkında bir başyapıt yapmış izledikçe hayran kalıyorum. Küçüklerimize daha ufku açılmadan aşk ve polisiye dizilerini pompalatıyoruz. Gerçekten ülkemizde dizilerin neden yapıldığını anlamış değilim.

Şu an 13-14 yaşında olan gençlerimizin hangisi veya kaç tanesi teknoloji-bilim dergilerine üye ? TVEK mağazasına gidiyorum bazen almasam bile dergileri bol bol inceliyorum.

Çocuklara ve kendimize öğretmeyliyiz "hayır" demeyi. Liseye yeni başladığımda bir kız ile tanışmıştım liseyi bitirdim hala onun kadar normal bir insan göremedim.Mantıklı hareket eden ve gereken zamanda en uygun konuşan birisiydi bunda ailesinin ve çevresinin önemi çok.

Görüyoruz 5-6 yaşındaki çocuklar ailelerini parmağında oynatıyor günümüzde. Konuyu açtığı için arkadaşımızı tebrik ediyorum.Hepimiz bir bireyi uyarırsak bu konuya katkımız olur.Çocuklara her istediklerini elde edemeyeceğini veya özgürlüklerin bir sınırı fazlasının şahsiyeti aştığını öğretmeliyiz.

Şahsen çok telefon veya tablet bağımlısı olarak yetiştirilmedim belki bunda 6 yaşımda bilgisayar ile tanışmamın payı büyüktür.

Şu an çocuğum olsa 14-15 yaşına gelene kadar kendisine telefon almam. Alsam bile sınırlandırırım çünkü bilinçsiz kullanımı çok kötü sonuçlara yol açıyor. Ben Python öğrenmeye yeni başladım bilgisayarla donanım olarak çok içli dışlı büyüdüm keşke programlama dillerini de erken yaşta öğrenseydim.

Türkiye'de dizilerin payı çok büyük,gereksiz dizilerin. Adamlar Person of Interest gibi yapay zeka hakkında bir başyapıt yapmış izledikçe hayran kalıyorum. Küçüklerimize daha ufku açılmadan aşk ve polisiye dizilerini pompalatıyoruz. Gerçekten ülkemizde dizilerin neden yapıldığını anlamış değilim.

Şu an 13-14 yaşında olan gençlerimizin hangisi veya kaç tanesi teknoloji-bilim dergilerine üye ? TVEK mağazasına gidiyorum bazen almasam bile dergileri bol bol inceliyorum.

Çocuklara ve kendimize öğretmeyliyiz "hayır" demeyi. Liseye yeni başladığımda bir kız ile tanışmıştım liseyi bitirdim hala onun kadar normal bir insan göremedim.Mantıklı hareket eden ve gereken zamanda en uygun konuşan birisiydi bunda ailesinin ve çevresinin önemi çok.

Görüyoruz 5-6 yaşındaki çocuklar ailelerini parmağında oynatıyor günümüzde. Konuyu açtığı için arkadaşımızı tebrik ediyorum.Hepimiz bir bireyi uyarırsak bu konuya katkımız olur.Çocuklara her istediklerini elde edemeyeceğini veya özgürlüklerin bir sınırı fazlasının şahsiyeti aştığını öğretmeliyiz.
Ah bee bilim çocuk dergisine bayılırdım yıllık aboneydim çok severdim ya yıllaarr...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videoyu ilk defa anne/baba olacaklara öneriyorum. Adamın dediği herşey doğru.

Türkiye'de hiçbir şeyin ortası olmadığı gibi aile ilgisinin de sınırı yok. Kimisi hayatını çocuğa adıyor, şımartıyor. Kimisi ilgisiz yetiştiriyor ve neler olduğunu görüyoruz. Ya hayatı tanıyamıyorlar, ya yanlış tanıyorlar. Şimdi yaşın kaç başın kaçcılar gelecek. Yaşa gerek yok bunları anlamak, söylemek için. Konuda yorumu geçen herkes haklı ve böyle konu dışılar güzel oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı