Coğrafya kader midir?

Evrenin kaostan bir düzen oluşturur.
Kaousun olduğu yerde düzen olmaz. Evren düzenli diyenler rezil olmaya doyamadi. Yani buna da bir halt uydurdunuz kaos içinde düzen pes doğrusu. Iflah olmazsiniz siz maalesef.

Evrenin amacı ise felsefeden aldığım derslerden aldığım bilgilere dayanarak söyledim.
Evrenin bir amaci yok, Felsefeden aldığın dersler bir anlam ifade etmez. Öznel yorum yapiyorsun, sormazlar mi adama bu kadar eminsen bir somut delil sun diye.

Demek istediğim evren birden ortaya çıkması tesadüfen değildir. Bir sebep var olmalı.
İşte bu sebebi daha tam bilmiyoruz. Kuantum dalgalari sebep olmuş olabilir, kuantum dalgalari sebep olmasi tesadüfen evrenin oluşmasına sebebiyet vermiş olabilir.

Aşıri derecede emin konuşuyorsun, bilim adamları bile bu kadar fizik hakkında emin konuşamiyor.

Konu coğrafyanın, bireyin kendi kaderine yön verme üzerindeki etkisinden, akıllı tasarım eleştirisine geçmiş.

images.jpeg~01.jpg

Birçok farklı parametre var. Doğduğun tarih, içlerinden en geneli. Çünkü bu çağda şu an zengin bir ailede doğmuş olsaydın coğrafyanı çok basit bir şekilde değiştirirdin. Doğmadığına göre değiştiremiyorsun ve katlanmak zorundasın. Eğer çok eskiden mesela paranın olmadığı bir dönemde doğsaydın böyle bir şansın da yoktu. Bu parametreler insan ırkının zeka seviyesinin evrimleşmesiyle doğru ortanlılı bir şekilde gelecekte daha farklı boyutlara ulaşabilir. Ama şimdiki zamanda hayat, çok köşeli bir zar gibi. Herkes rastgele bir şekilde dağılmış vaziyette. Belki belli bir amaca yöneliktir belki değildir. Bunu bilmek, öğrenmek, büyük resimi görmek imkansız değil ama sadece çok olasılıksız.

Coğrafya kader olduğu gibi bir tercih de olabilir. Tarımcılığı İstanbul'un ortasında yapmak ile kırsal bölgede yazılımcı olmaya çalışmak neredeyse aynı şeydir. Bir de bunun eğitim versiyonu var. Doğuda bir köy okulunda okuduğunuzu varsayalım. Şimdi o köy okulundan mezun olup özel kolejlerde özel hocalardan eğitim almış insanlarla aynı kulvara gireceksiniz. İstisnai durumlar dışında ve coğrafyanın kader karar olup olmadığını önemsemeyecek olursak dünyanın en kötü şeyi olabilir.

Şu anda MIT Computer Science'taki heriflerin yarısı Hintli diye tahmin ediyorum. Youtube kanalındaki OpenCourseWare video'larından anlayabiliyorsunuz. Bu birçok yerde böyle. Hintliler ve Asyalılar, uluslararası çapta oldukça kaliteli üniversitelerde, oldukça kaliteli branşlarda makam sahibi olabiliyorlar.

Son düzenleme:
Ahlaklı olmak için dindar olmanıza gerek olmayabilir ama gerçek bir dindar olmanız için ahlaklı olmanız şart. Bu coğrafyada bazı şeyleri sorgulamak yasak. Sorgularsan linç edilirsin. O yüzden hiçbir zaman Batıyı yakalayamaz bu coğrafya.

Yeni konular

Geri
Yukarı