Çok fazla spor yapmak mı sınava hazırlanmak mı?

Musashi M

Picopat
Merhaba 13 yaşındayım kendimi geliştirmeyi seviyorum ama annem ve babam kendimi çok zorladığımı spora gitmeyi bırakmami söylüyorlar ve sürekli kavga ediyoruz. Tüm derslerimi de yapıyorum 8. sınıfım LGS var. Günlük rutinim 7:30 13:00 arasi okul 14:00 evde oluyorum, daha sonra 15:00'a kadar yemek yiyip dinleniyorum. Sonra fitnessa gidiyorum 16:30'a kadar en geç bitiyor sonra 18:00'a kadar boksa gidiyorum. Daha sonra 19:30 da çıkıp 20:00 da evde oluyorum. Saat 00:00'a kadar ders yapıyorum daha sonra yatıp okula gidiyorum. Büyük ihtimalle az çalıştığımı 4 saattin yeterli olmadığını düşünüyorlar başka çocuklarla kıyaslayıp onlar 6-7 saat yapıyor diyorlar. Sizce boks ya da fitnessdan birini bırakıp LGS'ye kadar sadece biri ile uğraşıp ders mi çalışmalıyım?

Hocam spor ve boks size bu yaşta güzel gözükebilir ama eğer ki netleriniz düşük seyrediyorsa tavsiyem boksu veya sporu bırakın. Okulunuz erken bittiği için spor ya da bokstan birine gitmek için yeterli süreniz var ama gerek sporun verdiği yorgunluk size adamakıllı ders yaptırmaz tavsiyem LGS'ye kadar 4 ay salın bu işleri sonra LGS'den sonra devam edersiniz. Önümüzdeki 4 yılınızın nasıl geçeçeğini ne yazıkkı sadece LGS belirliyecek. Ben sizin yaşınızda oyunlara fena merak salmıştım ve lgsem bayağı kötü geldi yanlış hatırlamıyorsam yüzde 5.5'tu ve o 5.5 hayatımı çok fazla etkiledi. Ayrıca yaşınız için 7 saat civarı uyku yeterli değil ve gündelik performansınızı düşürebilir.

Dost spor dediğin 1 saat yapılır. Sana tavsiyem fitness aletlerinin olduğu boks salonu bul ikisini ayrı ayrı yapmana gerek yok.
Tüm aletlerin olmasına gerek yok boks yapıyorsan zaten patlayıcı güç hareketleri yapmalısın.
One arm dumbell press, shot put medball throw, banded punches, shoulder press, box jump, push up ve biraz biceps, triceps çalışsan yeter.

Merhaba 13 yaşındayım kendimi geliştirmeyi seviyorum ama annem ve babam kendimi çok zorladığımı spora gitmeyi bırakmami söylüyorlar ve sürekli kavga ediyoruz. Tüm derslerimi de yapıyorum 8. sınıfım LGS var. Günlük rutinim 7:30 13:00 arasi okul 14:00 evde oluyorum, daha sonra 15:00'a kadar yemek yiyip dinleniyorum. Sonra fitnessa gidiyorum 16:30'a kadar en geç bitiyor sonra 18:00'a kadar boksa gidiyorum. Daha sonra 19:30 da çıkıp 20:00 da evde oluyorum. Saat 00:00'a kadar ders yapıyorum daha sonra yatıp okula gidiyorum. Büyük ihtimalle az çalıştığımı 4 saattin yeterli olmadığını düşünüyorlar başka çocuklarla kıyaslayıp onlar 6-7 saat yapıyor diyorlar. Sizce boks ya da fitnessdan birini bırakıp LGS'ye kadar sadece biri ile uğraşıp ders mi çalışmalıyım?
Eğer profesyonel olarak bir kariyer düşünmüyorsanız sporu biraz azaltmanız gerekiyor. Profesyonel düşünseniz bile sınav senenizde biraz azaltmanız gerekiyor. Hepimiz bu yollardan geçtik. Bırak demek doğru değil ama azaltmalısın. Çünkü aile ile o diyaloglara girince bir sonuca varamıyorsun. Yoksa kafa olarakta kendini veremezsin. Zaten 4-5 ay kaldı. Ama benim sana tavsiyem biraz çevrene bakarak spor işini abartmış gibisin. Çok çalışma çok gelişmek anlamına gelmiyor. Bu yaşta bazı şeylerin yararı değil zararı var.

İkisini bir yürütürsen harika olur ben öyle yapıyorum bende bu sene gireceğim. Wushu yapıyorum bende Türkiye şampiyonasına gidemeyeceğim bu sene yüzünden :( Birinden birini bırakmalı (Fitnessi veya boksu) + belirli günler yapmanda katkı sağlar çünkü her gün ders çalışmalısın.

Dost spor dediğin 1 saat yapılır. Sana tavsiyem fitness aletlerinin olduğu boks salonu bul ikisini ayrı ayrı yapmana gerek yok.
Tüm aletlerin olmasına gerek yok boks yapıyorsan zaten patlayıcı güç hareketleri yapmalısın.
One ARM dumbell press, shot put medball throw, banded punches, shoulder press, box jump, push up ve biraz biceps, triceps çalışsan yeter.

Eğer profesyonel olarak bir kariyer düşünmüyorsanız sporu biraz azaltmanız gerekiyor. Profesyonel düşünseniz bile sınav senenizde biraz azaltmanız gerekiyor. Hepimiz bu yollardan geçtik. Bırak demek doğru değil ama azaltmalısın. Çünkü aile ile o diyaloglara girince bir sonuca varamıyorsun. Yoksa kafa olarak da kendini veremezsin. Zaten 4-5 ay kaldı. Ama benim sana tavsiyem biraz çevrene bakarak spor işini abartmış gibisin. Çok çalışma çok gelişmek anlamına gelmiyor. Bu yaşta bazı şeylerin yararı değil zararı var.

Hocam spor ve boks size bu yaşta güzel gözükebilir ama eğer ki netleriniz düşük seyrediyorsa tavsiyem boksu veya sporu bırakın. Okulunuz erken bittiği için spor ya da bokstan birine gitmek için yeterli süreniz var ama gerek sporun verdiği yorgunluk size adamakıllı ders yaptırmaz tavsiyem LGS'ye kadar 4 ay salın bu işleri sonra LGS'den sonra devam edersiniz. Önümüzdeki 4 yılınızın nasıl geçeçeğini ne yazıkkı sadece LGS belirliyecek. Ben sizin yaşınızda oyunlara fena merak salmıştım ve lgsem bayağı kötü geldi yanlış hatırlamıyorsam yüzde 5.5'tu ve o 5.5 hayatımı çok fazla etkiledi. Ayrıca yaşınız için 7 saat civarı uyku yeterli değil ve gündelik performansınızı düşürebilir.

Hepinize teşekkür ediyorum zaten 4 ayım kaldı kendimi biraz sıkacağım sadece fitness yapacağım sanirim sonra boksa geri dönerim şu an denemelerde 380-420 arası seyrediyorum matematiği önem verip Haziran'da güzel bir Anadolu veya şehrimin en iyi meslek lisesine gitmek istiyorum tavsiyeleriniz için sağ ol abiler.

Hepinize teşekkür ediyorum zaten 4 ayım kaldı kendimi biraz sıkacağım sadece fitness yapacağım sanirim sonra boksa geri dönerim şu an denemelerde 380-420 arası seyrediyorum matematiği önem verip Haziran'da güzel bir Anadolu veya şehrimin en iyi meslek lisesine gitmek istiyorum tavsiyeleriniz için sağ ol abiler.
Umarım hayalindeki liseyi kazanırsın :)

Kanka 13 yaşındasın ailen bence abartıyor (4 saat gayet yeterli bana kalırsa hiç çalışmadan 330'larda bir şey aldım) ama hedeflerin yüksekse sporu bırak derim iyi bir kariyer spor kadar önemli değildir git mezun olduktan sonra yap sporunu 40 yaşında spora başlayan tanıdıklarım bile var 20'inde başlasan ne olacak yani 1 sene dişini sık çalış istediğin yere gel zaten lisede ilk 2 sene çok takmazsın liseye geçince sporuna geri başla 12'ye gelince tekrar ara verirsin biraz ders çalışırsın olur biter bu kadar kafaya takma sporu herkes yarışmacı olacak diye bir şey yok.

Bir de ek olarak bana kalırsa çok yoruyorsun kendini sağlam mentalin varmış çok zaman ayırmadan Boks'a devam edebilirsin.

Geri
Yukarı