CPU sıcaklığı yük altında kaç derece olmalı?

Geçenlerde senin sistemin aynısından topladım ama kasa Powerboost. 3.9 GHZ overclock yaptım. yükte ve oyundayken 55 60 dereceydi. İşlemci soğutucun tam oturmamış olabilir. Arasında toz olabilir. Macunu tazele bi istersen.Birde Kasanızın önünden hava girişi fazla değil galiba. Kasanın kapağını açıp öyle deneyin birde dediklerimi yaptıktan sonra olumlu sonuçlar alacaksınız.

Macunu değiştirmeniz fayda var. İşe yaramıyor dediğiniz fanı işlemci fanına denk gelecek şekilde kasaya tekrar monte ederseniz 4-5 derecelik bir fark olacaktır. Benim xigmatek red scorpion soğucumun üzerine ve arkadan denk gelecek şekilde 2 fan ekledim işlemciyi OC ile 3.6 dan 4.2 ye çıkardım tam yükte 55 üzerini görmedim.

Geçenlerde senin sistemin aynısından topladım ama kasa Powerboost. 3.9 GHZ overclock yaptım. yükte ve oyundayken 55 60 dereceydi. İşlemci soğutucun tam oturmamış olabilir. Arasında toz olabilir. Macunu tazele bi istersen.Birde Kasanızın önünden hava girişi fazla değil galiba. Kasanın kapağını açıp öyle deneyin birde dediklerimi yaptıktan sonra olumlu sonuçlar alacaksınız.

Dediğiniz gibi macun kaynaklı olduğunu düşünüyorum bende ve neredeyse eminim. Çünkü dediğim gibi anakart arızalı çıktığında anakart değiştirmek için değişim yapılma gibi kağıt üzerinde işlemler uygulanırken işlemci bir müddet üstünde macun varken beklemek zorunda kaldı bu esnada macunda kaynaklı sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

Macunu değiştirmeniz fayda var. İşe yaramıyor dediğiniz fanı işlemci fanına denk gelecek şekilde kasaya tekrar monte ederseniz 4-5 derecelik bir fark olacaktır. Benim xigmatek red scorpion soğucumun üzerine ve arkadan denk gelecek şekilde 2 fan ekledim işlemciyi OC ile 3.6 dan 4.2 ye çıkardım tam yükte 55 üzerini görmedim.

Evet hocam en alttaki fan aşağı kısıma vuruyor PSU tarafına fakat PSU önüde kapalı onu üst söküp üst tarafa almak daha mantıklı olacaktır. Macunu değiştirmeyi düşünüyorum.
Arkadaşlar sistemi Vatan Bilgisayardan toplamıştım aradım bu olaydan bahsettim onlarda getirmemi ve macunu değiştireceklerini söylediler. Sistemi götürüp yeni macun sıktıracağım. Kurumuş işlevsiz bir macundansa götürdüğümde sıkacakları macun her şekilde daha iyidir. Bir müddet idare edeceğini düşünüyorum..

Son düzenleme:
Arkadaşlar, Gears 5 oyunu ultrada ayarlarda oynarken işlemci sıcaklığı 75 ila 85 bandında seyrediyor. Ekran kartı sıcaklığı ise 70 ila 80 arası, bu durum normal midir ve Oyunda kasma gibi bir durum yaşamıyorum ve,oyunu akıcı oynuyorum. Kasa Shakroon GT5. Kasada biri egzos fan olmak üzere toplamda 6 fan var. İşlemcim, Ryzen 2600 ekran kartım ise AMD Redevil RX580 8 GB,ram 16 GB.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar kafamı bir şey kurcaladı, şuan ki sistemimde PUBG oynarken CPU sıcaklığım 75 Dereceyi görmüş durumda. Fanlar en son devrinde 1962 RPM çalıştığı halde. Acaba normal midir? İdeal sıcaklık dereceleri nelerdir? Yük altında en fazla kaç derece olmalıdır?. Sistemimde OC yok normal haliyle kullanıyorum.. Şuan sadece Google Chrome açık ve bu başlığı açarken sıcaklık değeri 51 derece göstermekte. Size tam bilgi verebilmek için PUBG'de bir el oynadım ve 17 dakika 23 saniyelik bir oyunda CPU sıcaklığımı 74 derecede gördüm en fazla.

Sistem;
Ryzen 2600
Asus ROG STRIX 1060 6 GB
ASUS B450M-K
HyperX 3000MHz Ram
Cooler Master 600w 80+
sana diyeceğim max 80 olmalı üstü tehlikeli ve kasmaya neden olur.

Selamlar. i5 5. nesil işlemcili Intel ekran kartlı bir bilgisayarda CS GO tarzı oyunlarda işlemci sıcaklığının 100 dereceyi görmesi normal midir? Boşta 42-43, Chrome'la 60, oyunda 100 dereceyi görmesi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Selamlar. i5 5. nesil işlemcili Intel ekran kartlı bir bilgisayarda CS GO tarzı oyunlarda işlemci sıcaklığının 100 dereceyi görmesi normal midir? Boşta 42-43, Chrome'la 60, oyunda 100 dereceyi görmesi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Mobil ise tek bir kanaldan soğutma olunca grafik işlemci ısısı ile birlikte yükseliyor. Toz biriktiyse de artıyor sıcaklık 10-15 derece.

Yeni konular

Geri
Yukarı