CPU'nun sicakligi neleri etkiler?

jon snow

Hectopat
Daha fazla  
CPU'nun sicakligini neler etkiler bazen oyun oynarken CPU'nun 97 dereceye kadar arrtigini goruyorum. Fanlarda herhangi bir problem yok. BIOS'u guncellemeden once 90 dereceyi hic gecmezdi. İnternette takilirken bile anlik isinma ile 70 dereceyi goruyorum.

Tüm sisteminiz nedir? Başlığa göre cevaplarsak; işlemci ısındığı için çıkabileceği son hıza çıkamaz, bu da performans düşüklüğüne yol açar.

Sıcaklık arttıkça transistörlerde yalıtkan olarak kullanılan oksitin voltaj toleransı azalır, aşınmaya başlar. Eninde sonunda da yüksek enerjili elektronlar olmaması gereken yerlerde uçmaya başlar. CPU ölür. İşlemci içindeki kablolama yüksek sıcaklıklarda electromigrationdan çok daha feci şekilde etkilenir. Sıcak bakır atomları üzerlerinden geçen elektronların sahip olduğu momentumla dağılmaya başlar. Uzun vadede kablolarda daralma/kopma olabilir. Bu da işlemciye giden akımı azaltır/engeller. CPU ölür.

97 derece çok yüksek. Sanırım laptop kullanıyorsun. İçini aç, fanları ve havanın girip çıktığı ızgaraları güzelce temizle. CPU ve GPU üzerindeki kurumuş termal macunu kazı yerine yenisini sür.

@imyourhero laptop kullaniciyim laptopu alali 7 ay oldu. Termal macun hic degismedi.

@enes. WTP RTX2060 6 GB, Intel i7-8759H, 16 GB RAM, 512 SSD.

@Noblenessın Black oncelikle icini yakin zamanda actim ve toz temizligini yaptim. Dun BIOS'u guncellemeden once aldigim Max sicaklik degeri 91 dereceydi. BIOS'u ve MSI sitesinden ec diye bir driveri yuklendim ondan sonra artti o yuzden donanimsal bir problem oldugunu dusunmuyorum.

@imyourhero laptop kullaniciyim laptopu alali 7 ay oldu. Termal macun hic degismedi.

@enes. WTP RTX2060 6 GB, Intel i7-8759H, 16 GB RAM, 512 SSD.

@Noblenessın Black oncelikle icini yakin zamanda actim ve toz temizligini yaptim. Dun BIOS'u guncellemeden once aldigim Max sicaklik degeri 91 dereceydi. BIOS'u ve MSI sitesinden ec diye bir driveri yuklendim ondan sonra artti o yuzden donanimsal bir problem oldugunu dusunmuyorum.
Termal macun değişimi şart. Kendiniz kolaylıka yapabilirsiniz.
Ayrıca undervolt yapmanızı öneririm. İ7 9750H işlemciler ciddi ısınıyor. Undervolt şart gibi bir şey.

Ben de ASUS X550VXK i7-7700 HQ dizüstü kullanıcısıyım. İşlemci maksimum yükte 95-96 derecelere kadar çıkıyor, hayliyle turbo frekanslar uzun süreli kullanımda 3400-3500 Mhz'den 2900-3000 Mhz değerlerine kadar düşüyor. İlk aldığım günden beri bu böyleydi benim de, daha sonrasında 3.5 yıl sonra Cooler Master Master-Gel ile termal macun değişimi ve temizlik-toz bakımı da yaptırdım. Ama değişen bir şey yok maalesef, şu ana kadar herhangi bir sorun olmadı ancak ilerleyen zamanlarda ekstra laptop soğutucusu almayı, eğer o da işe yaramazsa, termal ped ve soğutucu sistemini yenilemeyi düşünüyorum. Laptopların geneli bu tarz ısınma sorunlarıyla karşı karşıya, MSI ve ASUS'un özel seri soğutucu sistemleri güçlü oyuncu laptoplarında belki bu tarz sorunlar azdır. Kişisel tercihim oyun ve render gibi ağır işlem yükü gerektiren işler için masaüstü bilgisayar vazgeçilmezimdir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı