Creality 3 V2 baskı vermiyor

Xaphany

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, dün elime geçen ender 3 V2 yazıcımla ilk baskımı almaya çalıştım fakat bir türlü baskı alamadım. İçinde gelen SD karttaki objeleri basmak istedim örnek olarak, ama pla Nozzle'ın ağzında takılı kaldı. İlk olarak tablaya işliyordu daha sonra tabladan uzaklaştı plastik ve ekteki görsel ortaya çıktı. İlk olarak içinden çıkan pla maddeyle baskı alayım dedim bilmiyorum bu pla yüzünden mi yoksa benim hatam yüzünden mi basılmadı. Oluşan bu görüntüden sonra nozzle veya extruder temizlemem gerekir mi? Bu konuda bana yardımcı olacak birileri varsa sevinirim.

IMG_20210714_051618.jpg

Kalibreyi 4 5 defa tekrarlayın kağıt ile, ne çok sıkıştıracak ne de çok gevşek olacak şekilde.
Kalibreyi 2-3 kere uyguladım, tekrar daha fazla uygulayarak kalibre edeceğim. Ek olarak tablanın ender yazan yeri yukarı aşağı hareket ettirdiğimde bir oynama mevcut bu zaten olan bir şey mi yoksa hiç oynamaması mı gerekiyor?

Kalibreyi 2-3 kere uyguladım, tekrar daha fazla uygulayarak kalibre edeceğim. Ek olarak tablanın ender yazan yeri yukarı aşağı hareket ettirdiğimde bir oynama mevcut bu zaten olan bir şey mi yoksa hiç oynamaması mı gerekiyor?

Oyamaması gerekiyor.
IMG_20210714_160029.jpg

IMG_20210714_160053.jpg

Yazıcının sağ tarafındaki tekerleri anahtar ile sıkıp gevşetif ayarliyacaksin.

Oyamaması gerekiyor.
Sıkılaştıracak bir yerini de bulamadım daha işe başlamadan soğudum nerdeyse. Ayrıca yazıcıyı aldığımda tüm parçalar 0 ambalajlı geldi fakat tablanın üstündeki plakayı çıkardığımda alt metal plakada çizikler mevcuttu. Kullanılmış ürün gönderilme ihtimali var mıdır bu ürünlerde?
Oyamaması gerekiyor.
Eki Görüntüle 1107273

Eki Görüntüle 1107274

Yazıcının sağ tarafındaki tekerleri anahtar ile sıkıp gevşetif ayarliyacaksin.
Görselleri şimdi gördüm yapacağım şimdi.

🙂

Tablanın 2 tekerleğine ait ayar somunu eksantrik yani merkezi kaçık. Dönme alanının yarısında tekerleği profile yaklaştırır, diğer yarısında uzaklaştırır. Görseldekine benzer kısaca. Yani somunu sıktım derken tekerleğin profilden uzaklaştırıp gevşetiyor ya da tam tersini de yapabiliyor olabilirsin, dikkat et.

Eki Görüntüle 1066353

Makineyi çalıştırmadan önce menüden stepper motorları kapatıp elle hareket serbestisini kontrol etmen gerek makineye zarar vermemek için. Ya da motor kabloları takılı olmasın.

Tekerlerin profil üzerinde rahatça akması gerek, çok sıkarsan motoru zorlarsın haliyle. Ayrıca tekerleri montaj öncesi kontrol et, bazı rulmanları benim yağlamam gerekmişti.

Tabla ve kayış montajını/gerginliğini de kontrol et.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Printer almadan önce açtığın konuda başka bir konu linki vermiştim, oradan bunlar. Baskı için acele etme, ayarsız çok uğraşırsın.
Ek olarak; benim tabla da biraz oynar yukarı doğru kaldırmak istersem, tekerler çok sıkı olacağına ara bir yerde bırak, dingildek de olmasın tabii. Çok sıkarsan tekerlerin çevresinde aşınmayı görürsün, eklenen görseldekiler de aşınmaya benziyor, toz toplanmasından ziyade.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Printer almadan önce açtığın konuda başka bir konu linki vermiştim, oradan bunlar. Baskı için acele etme, ayarsız çok uğraşırsın.
Ek olarak; benim tabla da biraz oynar yukarı doğru kaldırmak istersem, tekerler çok sıkı olacağına ara bir yerde bırak, dingildek de olmasın tabii. Çok sıkarsan tekerlerin çevresinde aşınmayı görürsün, eklenen görseldekiler de aşınmaya benziyor, toz toplanmasından ziyade.
Anladım teşekkür ederim, ilk baskıyı zar zor da olsa almayı başardım :) Fakat baskı aldıktan sonra filamenti çıkarmalı mıyım nozzle sıcakken yoksa çıkarmasam da olur mu? Bunu bilmediğim için filamentin ucunu çekmedim baskı sonrası. Makineyi de nozzle ve yatak soğuduktan sonra kapattım. Bir önceki eklediğiniz linklerin de yardımı oldu onlar için de teşekkür ederim.
Sabahın 6:30'u hala uğraşıyorum ama bir türlü baskı alamadım gerçekten kafayı yiyeceğim. İlk katmanı atıyor daha sonraki katmana geçtiğinde pla tabladan ayrılıyor nozzle'ın ucunda birleşmeye başlıyor. Kalibrasyonu da kaç kere yaptım ama olmadı. Bunun sebebi nedir? Bir de baskıya başlamadan önce nozze'lın ucundan pla akıyor bunu önlemek için ne yapmalıyım? Bunun sebebi nedir? Mental olarak yoruldum resmen bu makine yüzünden ama pes etmek de istemiyorum.

Son düzenleme:
Filamenti çıkarmana gerek yok. Çıkarmak istediğin zamanda nozülün sıcak olması gerekir çünkü soğuyunca nozüle içten yapışıyor. Nozül ısınınca PLA akar zaten bu nedenle Marlin firmwarelerinde tabla daha yavaş ısındığından önce tabla sonra nozül ısıtılıyor, standart firmware'de ikisi birden.

Tabla ayarını öğrenmen için zaman gerekir, Chep'in baskı testini başarılı şekilde yapıyorsan temelde sorun yaşamazsın. Baskı testini alamıyorsan başka baskıları almak için boşuna uğraşma, önce testi geçmen gerek. Sebebi nedir soruna cevap olarak:Montajın iyi ise tabla ayarı, baskı ayarları, hız, sıcaklık gibi.

Tablanın daha sıcak olması yapışmayı arttırır.Çoğu kişi tablayı 60 derecede kullanılıyor, gerekiyorsa sen acemiliği atana kadar biraz daha üstten gidebilirsin. İlk katman ya da ilk birkaç katmanda plastiği soğutan fanı slicerdan kapatırsan o daha da fazla etkiler yapışmayı. Baskı sıcaklığını yani nozül sıcaklığını da arttırabilirsin fakat her filamentin güzel bastığı sıcaklık var, çok abartırsan gene sorun yaşarsın.

Özetle tabla ayarın olmamışsa her durumda sorun yaşarsın. Tabla ayarını öğrenirsen printerı sevmeye başlarsın. Ayarı öğrenince, ayarın çabuk bozulduğunu farkedeceksin, onun için de ürünle gelen tabla yaylarını kalın yaylarla değiştirmen gerek.

Son düzenleme:
Filamenti çıkarmana gerek yok. Çıkarmak istediğin zamanda nozülün sıcak olması gerekir çünkü soğuyunca nozüle içten yapışıyor. Nozül ısınınca PLA akar zaten bu nedenle Marlin firmwarelerinde tabla daha yavaş ısındığından önce tabla sonra nozül ısıtılıyor, standart firmware'de ikisi birden.

Tabla ayarını öğrenmen için zaman gerekir, Chep'in baskı testini başarılı şekilde yapıyorsan temelde sorun yaşamazsın. Baskı testini alamıyorsan başka baskıları almak için boşuna uğraşma, önce testi geçmen gerek. Sebebi nedir soruna cevap olarak:Montajın iyi ise tabla ayarı, baskı ayarları, hız, sıcaklık gibi.

Tablanın daha sıcak olması yapışmayı arttırır.Çoğu kişi tablayı 60 derecede kullanılıyor, gerekiyorsa sen acemiliği atana kadar biraz daha üstten gidebilirsin. İlk katman ya da ilk birkaç katmanda plastiği soğutan fanı slicerdan kapatırsan o daha da fazla etkiler yapışmayı. Baskı sıcaklığını yani nozül sıcaklığını da arttırabilirsin fakat her filamentin güzel bastığı sıcaklık var, çok abartırsan gene sorun yaşarsın.

Özetle tabla ayarın olmamışsa her durumda sorun yaşarsın. Tabla ayarını öğrenirsen printerı sevmeye başlarsın. Ayarı öğrenince, ayarın çabuk bozulduğunu farkedeceksin, onun için de ürünle gelen tabla yaylarını kalın yaylarla değiştirmen gerek.
Evet 5 dakika önce yaptığım ayar ne hikmetse baskı alacakken bozuluyor yani anlamadım gitti. Uyandım şimdi tekrar iş başına koyulma vakti bakalım bugün olacak mı? :D. Kullandığım filament eSun, 205-225 arasında eriyor yazıyor, 205 nozzle, 65 de tabla ayarı olarak yapıyordum bugün biraz daha artıracağım sıcaklıkları öyle deneyeceğim. Deneye yanıla öğreneceğim bir şekilde umarım bugün sorunsuz geçer...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı