CS:GO 144Hz ile yüksek FPS'te akıcı değil

yephedrine

Centipat
Daha fazla  
144Hz'e yeni geçtim, daha öncesinde bu problemim yoktu. Oyunda rahatlıkla 300 ve üzeri FPS alabiliyorum. Fakat fareyi çevirirken akıcı olmadığını hissediyorum. FPS sabitlemeyi denedim ve garip sonuçlar verdi. 200'e sabitlediğimde çok daha kötü oldu, 300'e sabitlediğimde yine akıcı hissetmiyordum fakat 200'e göre daha iyi oluyordu. 144'e sabitlemeyi denedim fakat yine pek iyi sonuç vermedi, en iyisi 150 ve 160 arası oluyordu fakat yine de fareyi çevirirken kasıyor gibi hissediyorum. Denemek için özel oyun kurdum ve 5V5 bot ekledim, botları attığımda yağ gibi akıcı oluyor fakat tekrardan 9 bot eklediğimde fareyi çevirirken kasıyor gibi hissediyorum. Aynı durumu LoL'de de yaşadım fakat 144 FPS sabitleyerek çözebiliyorum.

Başlatma seçenekleri: -d3d9ex -refresh 144 -high -novid -freq 144 -nojoy +cl_forcepreload 1 +mat_queue_mode 2 -threads 6
(Başlatma seçeneklerini silip denedim, bir şey değişmiyor.)
  • GTX 1650S.
  • i5 9400F.
  • 8 GB RAM.
  • SSD
  • HDD
  • 144Hz AOC 24G2U.

Son düzenleyen: Moderatör:
144Hz'e yeni geçtim, daha öncesinde bu problemim yoktu. Oyunda rahatlıkla 300 ve üzeri FPS alabiliyorum. Fakat fareyi çevirirken akıcı olmadığını hissediyorum. FPS sabitlemeyi denedim ve garip sonuçlar verdi. 200'e sabitlediğimde çok daha kötü oldu, 300'e sabitlediğimde yine akıcı hissetmiyordum fakat 200'e göre daha iyi oluyordu. 144'e sabitlemeyi denedim fakat yine pek iyi sonuç vermedi, en iyisi 150 ve 160 arası oluyordu fakat yine de fareyi çevirirken kasıyor gibi hissediyorum. Denemek için özel oyun kurdum ve 5V5 bot ekledim, botları attığımda yağ gibi akıcı oluyor fakat tekrardan 9 bot eklediğimde fareyi çevirirken kasıyor gibi hissediyorum. Aynı durumu LoL'de de yaşadım fakat 144 FPS sabitleyerek çözebiliyorum.

Başlatma seçenekleri: -d3d9ex -refresh 144 -high -novid -freq 144 -nojoy +cl_forcepreload 1 +mat_queue_mode 2 -threads 6
  • GTX 1650S.
  • i5 9400F.
  • 8 GB RAM.
  • SSD
  • HDD
  • 144Hz AOC 24G2U.

• GTX 1650S.
  • i5 9400F.
  • 8 GB RAM.
  • SSD
  • HDD
  • 144Hz AOC 24G2U.
Oyunda vsync ayarı açıksa kapatın son olarak nvidia denetim masasından çözünürlük değiştirmeden 60hz ekranı 144hz ye çekip uygula deyin.

Yanlış anlamadıysam eğer, 144 Hz bir monitörün var ve 144 FPS'nin üstünde akıcılık istiyorsun.
Monitörünün sana verebileceği zaten 144 FPS ve onun üstünde zaten akıcılık olmaz yırtılmalar olur.
144 ve altı FPS kullansan bile şunu dikkate alman lazım. Monitörün Freesync ve Nvidia ekran kartı ile kullanıyorsun, Nvidia'nın G-Sync uyumlu monitörler listesinde de yer almıyor kullandığın ekran.

Yani G-Sync açsanda bu konuda biraz dezavantajlısın tam uyumlu çalışmıyor olabilir monitörün.
Sorunum şöyle ki hiçbir türlü akıcı oynayamıyorum. 144 FPS sabitlediğimde, VSYNC açtığımda bile fareyi çevirdiğimde kasıyor gibi oluyor. Fakat örneğin özel oyuna tek başıma girdiğimde, botlar dahi olmadığında çok akıcı oluyor.
Oyunda vsync ayarı açıksa kapatın son olarak nvidia denetim masasından çözünürlük değiştirmeden 60hz ekranı 144hz ye çekip uygula deyin.
Vsync açık değil ve 144hz ayarlı.

Sorunum şöyle ki hiçbir türlü akıcı oynayamıyorum. 144 FPS sabitlediğimde, VSYNC açtığımda bile fareyi çevirdiğimde kasıyor gibi oluyor. Fakat örneğin özel oyuna tek başıma girdiğimde, botlar dahi olmadığında çok akıcı oluyor.

Vsync açık değil ve 144hz ayarlı.
Ekran kartı driverinizi bu programla silin technopat rehberi var zaten sonra yeni ekran kartı sürücünüzü kurun. Display Driver Uninstaller Download version 18.0.3.9

Nvidia denetim masasında G-Sync açık mı? Ayarları kontrol eder misin bu şekilde olsun.
İkinci resimde de altını çizdiğim yerler aynı olmalı.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    61,5 KB · Görüntüleme: 72
  • 2.jpg
    2.jpg
    79,9 KB · Görüntüleme: 62
FPS 200'den aşağı düşmüyor. Grafik ayarları en düşükte ki zaten 1280x960 çözünürlükte oynuyorum. Dikey senkronizasyon oyunda ve NVIDIA denetim masasında kapalı. Tam ekran iyileştirmelerini kapatıp denedim, hiçbir şey değişmedi. -freq 144 kodunu kullanıyorum şu an, hatta -refresh 144 kodu ile de denedim. Ekran kartı driver'ı şu an güncel, yeni güncelledim. Tercih edilen yenileme hızı da en yüksek değerde. Teşekkürler cevabınız için.
Sanırım sorununun kaynağını biliyorum umarım doğrudur ve çözülür. Ben 75 Hz monitör kullanıyorum ve 1280x960 çözünürlüğünde oyun hiçbir şekilde 75 Hz olmuyordu maalesef hep 60 Hz ve kasıyor gibiydi. Nvidia Denetim Masası'ndan özel çözünürlük ekle kısmından 1280x960 diye seçip Hz ayarını da 144 seçip uygula ve kaydet. Aşağıdaki "Ekranın görüntüleyemediği çözünürlüklere izin ver" tik koyup tamam de ve kapat. Umarım sorunun hallolur ve başlangıç kodları aynı kalabilir ellemene gerek yok. İyi haberlerini bekliyorum hocam 🥳

Botların oluşu her bilgisayarda aynı etkiyi yaratıyor. input lag oluşturabilecek unsurları araştırıp onlar üzerine çözüm arayabilirsin. Örneğin nvidia anında yeniden oynatma açık olduğunda çoğu zaman input lag yapıyor. Birde nvidia düşük gecikme oranı ayarında değişiklik yapmayı deneyebilirsin.

Sanırım sorununun kaynağını biliyorum umarım doğrudur ve çözülür. Ben 75 Hz monitör kullanıyorum ve 1280x960 çözünürlüğünde oyun hiçbir şekilde 75 Hz olmuyordu maalesef hep 60 Hz ve kasıyor gibiydi. Nvidia Denetim Masası'ndan özel çözünürlük ekle kısmından 1280x960 diye seçip Hz ayarını da 144 seçip uygula ve kaydet. Aşağıdaki "Ekranın görüntüleyemediği çözünürlüklere izin ver" tik koyup tamam de ve kapat. Umarım sorunun hallolur ve başlangıç kodları aynı kalabilir ellemene gerek yok. İyi haberlerini bekliyorum hocam 🥳
Bunu daha önce görmüştüm fakat denememiştim, sabah ilk işim denemek ve sonuçlarını buraya yazmak olacak. Teşekkürler.
Denedim ve maalesef olmadı.
Nvidia denetim masasında G-Sync açık mı? Ayarları kontrol eder misin bu şekilde olsun.
İkinci resimde de altını çizdiğim yerler aynı olmalı.
G-Sync kapalı fakat açarakta denemiştim. İkinci resimdeki ayarlar ile aynı.

Son düzenleme:

• GTX 1650S.
  • i5 9400F.
  • 8 GB RAM.
  • SSD
  • HDD
  • 144Hz AOC 24G2U.
Kullandığınız çözünürlük belki 144hz'dan küçük olarak ayarlanmış olabilir. Ekran kartı denetim ayarlarından kullandığınız çözünürlüğü 144HZ şeklinde oluşturmayı deneyin. Ben öyle çözmüştüm.
Önerilmiş zaten pardon.

Geri
Yukarı