CS:GO vs Valorant

Benim için tabii ki CS:GO. Zirvenin daimi sahibidir. Bu iki oyunun karşılaştırılmasında hiçbir sorun görmüyorum açıkçası. Ben daha gerçekçi grafikler seviyorum. Valorant bana aşırı çocuksu geliyor. Grafikleri sanki çizgi filmin içindeymişsin gibi hissetiriyor. Ayrıca ben uçmalı kaçmalı şeyleri gerçekçi bulamıyorum. Yani bir şey göndereyim o benim için bombayı kursun falan bana aşırı gerçek dışı geliyor. Rekabetçi arenasına bakarsak CS tekleyebilecek potansiyele sahip. İnsanlar CS:GO'nun güncelleme almadığından bahsetmiş ama CS2 çıkıyor. Bu da artık durmadan güncelleme gelecek demek.

CS:GO'nun grafiklerinde bence hiçbir sorun yoktu. Optimizasyonda da hiçbir sorun yaşamadım bugüne kadar. Ayrıca CS:GO'nun pazarı bence kendinisi daha değerli kılıyor. CS:GO sıkıcı muhabbeti olmuş lakin Valorant daha yeni bir oyun. Valorant'ın CS'den iyi olup olmadığını eşit şartlarda tartışabiliriz. Mesela 10 yıl sonra Valorant yine bugünkü oyuncu sayısına erişebilecek mi? CS:GO kendi rekorlarını egale ediyor neredeyse her gün ve bu oyun 11 yıldır piyasa da. Yaşlı kurt tabiri çok uyuyor bence. 😃

Ayrıca insanlar bu iki oyunu kendilerine göre nedenlerle kıyaslayabilir. Buraya gelip "sıkılmadınız mı bu oyunları karşılaştırmaktan" yazmak boş.

Bir oyun diğerinin sonu olur mu muhabbeti oldu mu bilmiyorum, sayfaların tamamını okumadım. Bu konu hakkında da kısa bir şey yazmak isterim. CS:GO veya CS2 bitmez çünkü arkasında dev bir piyasası var. Bu piyasada her gün deli paralar dönüyor.

Stilize ile gerçekçi grafik arasındaki farkları bilmeyen veya görmezden gelen bir sürü yorum görüyorum.

Stilize grafik çoğunlukla el ile çizildiği için daha meşakkatli bir iştir. Riot Games harika sanatçılarla çalışıyor.

Realistik grafikler hele ki günümüzde çoğu oyun motorunun PBR materyal desteklediğini de düşünürsek çok daha kolay bir iştir.

Oynanışa gelirsek CS:GO aşırı eski kaldı. Vuruş hissiyatı denen bir şey bana göre yok. CS2 bu konuda gerekli güncellemeleri yapmış gibi görünüyor. Valorant şu anki haliyle grafik ve mekanik olarak daha üstün. Ancak iki oyun da farklı tür sayılır. CS:GO Classical FPS iken Valorant Fast Paced FPS yani Unreal Tournament tarzında bir oyun. Unreal Engine kullanılmış olmasının da katkısı var elbette.
(Buradan eski UT'cilere selam💗)

Brimstone'un Beacon'u ve Başlı başına Neon karakteri buna bir örnek. Katılmayan çoğu kişi var elbette o yüzden kesin öyle demiyorum.
Valorant güzel harmanlanmış bir oyun.

CS2 tam çıkış yaptığı zaman daha uygun bir karşılaştırma yapabiliriz ancak çok da gerek yok. İlla iki oyunu dövüştürmeye gereği görmüyorum. İkisini de ayrı ayrı sevebiliriz bence 😁

Son düzenleme:
Benim görüşüm Valorant'ın sadece hile sistemi güzel geri kalan özellikleri kötü ve kopyacı bir oyun kendisini zamanla bozdu.

Fanboyluğa gerek yok. İki oyununda daha zor olduğu konular birbirinden çok farklı bir kere, Valorant karakter özelliklerinden dolayı CS:GO'dan daha zor gözükebilir ama ben açıkcası CS:GO haritalarını daha zor buluyorum. Taktiksel olarak hangisinin daha zor olduğu kesinlikle tartışmaya açık bir konu bence. Ama mekanik olarak CS:GO'nun Valorant'tan daha zor olduğu 2 oyunda da 50 saati olan biri bile anlayabilir bence. Ben CS:GO'yu tercih ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı