Cyberpunk 2077 inceleme, bu oyun bitmemiş bir oyundur!

• Konuyu başlatan Lyrinx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 118
  • Görüntüleme 11B
Witcher 3, 5 Yıllık bir oyun olmasına rağmen hala bug kaynıyor
Roach bugu dışında neredeyse hiçbir bugla karşılaşmadım.
5 yıl olmuş hala at sürerken ağaçlara takılıyorsunuz, karakter bazı cisimlerin arasına sıkışıyor ve çıkmıyor, at kendi kendine bir yerlere takılıyor vs.
Bazen Geralt bir taşa çarpıverdiği zaman ölüyor, fall damage çok saçma yani. Bug mudur değil midir orası muamma.
Oyunun bugları senin crackli oynaman yüzünden, bende şu ana kadar belki 10 tane bugla karşılaşmışımdır ama onlarada gülüp geçtim hiç oyunu kırmadı.
Doğrudur, korsan oynadığımdan kaynaklanıyordur belki demiştim zaten.

Oyun dosyaları ne kadar tam hangi güncelleme var bilmeden.
Oyun dosyaları 60 GB, oyunun ilk sürümüdür yüksek ihtimalle. Kontrol edeceğim bilgisayara girdiğim zaman.
Zaten anladığım kadarıyla oyunu satın bile almamışsın. Daha da alçaldın gözümde şuan. Klasik hater işte. Ne bekliyosam.
Aynen ben hater'ım, oyun çıkmadan önce balon olacak gibi söylemlerde bulundum. Doğrusu ben oyunu bekleyen kısımdan değildim ve oyunu da kötülemiyordum, zaten Witcher 3 ile oldukça sevmiştim CD Project Red'i. Ancak 3 saat içinde bile ben bunları yazabiliyorsam sorun bende değil oyunda, örnek olarak Witcher 3'ü 3 saat oynasam ancak hikayesi sıkıcı falan diyebilirim.

Yaklaşık 3 saat Cyberpunk 2077 oynadım, biliyorum. Söylemenize gerek yok, inceleme için çok erken ancak bu oyun oynanış. Mekanik ve bug yönünden aşırı bir şekilde canımı sıktı, bu yüzden derhal bir inceleme yapmaya karar verdim. Oyunun hikayesinin daha başında olduğum için hikaye hakkında bir şey söyleyemeyeceğim, bu bağlamda spoiler veremeyeceğim. İyi ve kötü yanları diye başlıklara ayırmayacağım, bu arada kötü yanları benim için daha fazla bu oyunun. Her neyse, başlayalım o halde.

Not: Bu konuda sıkça Witcher 3 ile karşılaştırma göreceksiniz!
  • oynanış
Bir oyunun en önemli kısmından başlayayım, yani oynanıştan. Küçük başlıklara bölerek anlatacağım bu konuyu.
  • dövüş sistemi
Dövüş mekanikleri çok kötü olmuş, tıpkı Witcher 3'teki gibi. Ancak bu oyunun dövüş mekanikleri daha kötü, animasyonlar bir kere berbat. Çok fazla bug var özellikle, dodge atınca veya adamın dibine girince kamera titriyor. Bir de gamepad ile oynadığım için mi bilmiyorum ancak bazen karakterim birden başka yere bakıyor, mesela havaya ya da yanda dövüşü izleyen insanlara :D.
  • yakın dövüş silahlarıyla combat sistemi
Şu ana kadar sadece eğitimde katanayı deneme fırsatım oldu, fena değildi açıkçası. İyi de değil kötü de değil, Witcher serisinden gelen bir tecrübe var bence. Bu arada, yumruk yumruğa dövüş taktikleri katana ile de uygulanabiliyor. Diğer ekipmanlar hakkında bir fikrim yok.
  • uzak mesafe silahlarıyla combat sistemi
sadece taramalı ve tabanca kullanma şerefine eriştim, vuruş hissiyatı beni tatmin etti diyebilirim. Sniper falan da vardı sanırım, onlar eminim ki daha iyidir.
  • hack işlemi
hack işlemi güzel, etrafımızdaki neredeyse her teknolojik aletle (hepsi de olabilir) etkileşime geçmek hoşuma gitti. RAM ve hızlı hackleme olayı güzel olmuş :)
  • araç sürme mekaniği
GTA 5'in araç mekaniklerini anımsatıyor, gayet iyi ancak tek fark şu ana kadar sokaktan çaldığım (ortalama 5 araç) tüm araçların manevrasının aşırı yavaş olması. Abartısız gördüğüm en yavaş manevraya sahip araçlar olabilir, ismini unuttuğum bir arkadaş forumda yüksek hızla gittiğiniz zaman çarpmanız olası demişti. Sonuna kadar haklıymış.

• koşma animasyonu
pek iyi değil bence, Witcher 3'te de öyleydi lakin bu oyunda biraz daha iyi yapılmış. Koşarken karakterimin elini görmek hoşuma gitti, bu arada başlıkla alakasız fakat kamerayı alta çevirdiğiniz zaman karakterinizin bacağını görebilirsiniz.
  • zıplama animasyonu
Witcher 3 ile aynı, yani berbat. Hatta ilk kez zıpladığım zaman Witcher 3'ten kopyala yapıştır yapıldı sandım, belki cidden öyledir?
  • buglar
oynanışı etkilediği için bu başlık altında açma kararı aldım, oyun kıran bir bugla karşılaşmasam da ufak tefek ancak sürekli olan bunlarla baş başayım. Korsan olarak oynuyor olmamın bir etkisi de vardır belki, ilk karşılaştığım bug nigh City introsunda karakterim camdan bakarken 1-2 saniyeliğine kollarının kopuk olması. Anlık olarak karakterimin kolları koptu sandım ve bu olayı flashbackler ile anlatacaklarını sandım. Onun dışında dokuların yüklenmemesi olayını ana karakterler ve sahneler dışında adımbaşı yaşıyorum, bunu herkes biliyor o yüzden anlatmayacağım. Ayriyeten bilen bilir sokaktaki her aracı çalamıyorsun, ancak ben her araçta bir seferliğine de olsa çalabiliyorum. Sürücüyü araçtan atmıyorum ve kucağına biniyorum, aracı da sürebiliyorum sanırım :D
  • optimizasyon problemleri
optimizasyon leş, Ryzen 3 3100. GTX 1660 Super ve 16 GB RAM sistemde orta ayarlarda ortalama 50 FPS alıyorum, bir de hex gibi bir isme sahip programı indirip FPS'imi yükseltmeme rağmen.
  • yetenek ağacı
sadece iki tane yetenek geliştirdim ancak iyi gibi duruyor, Witcher 3'den daha iyi bu konuda.
  • yapay zeka
yapay zekaya sahip NPC'lerin saçma hareketleriyle şu ana kadar karşılaşmadım ancak kötü olduğu apaçık ortada.
  • açık dünya
sadece çok az bir bölümünü gezsem de görünüşe göre gayet büyük bir açık dünyası var, toplam birkaç kilometre yol gitmişimdir ve buna karşılık birkaç tane yan görevle karşılaştım.

Bu başlıktaki yorumlarım bu kadardı, şimdi diğer konulara odaklanalım.

• ana karakter ismi
şu anda oyunda gördüğüm tüm karakterlerin bir ismi ve soy adı varken bizde sadece kod adı var, o da v. Bence bu pek iyi bir seçim olmamış.
  • ana hikaye ve yan görevler
ana hikayenin daha %10'una bile gelmemişimdir ancak hikaye biraz kötü olacak gibi, zaten 30 saat falan sürüyormuş. Diğer başlangıçları bilmem ancak göçebe hayatının başlangıcı kötüydü. Öyle hissettim nedense, yan görev olarak ise daha sadece yumruk görevi yaptım ancak Witcher 3 gibi kaliteli olduğunu herkes biliyor zaten.
  • karakterler
sadece birkaç tane karakterle tanıştım, ancak karakterlerin hikayesi ve çeşitliliği Witcher 3'teki gibi değil sanki.
  • grafikler
söylediğim gibi orta ayarlarda oynuyorum ve grafikler kötü, özellikle dokular çok kötü. Sanki PUBG'daki işleme önceliği ayarı %50'ye alınmış gibi, belki cidden öyle bir ayar vardır ve düşüğe alınmıştır? Sonra kontrol ederim.
  • silah çeşitliliği
daha önce belirttiğim gibi sadece taramalı ve tabanca kullandım ancak Trailer'lardan izlediğim kadarıyla silah çeşitliliği fazla.
  • RPG öğeleri ve eylemler
RPG bakımından zayıf, verdiğim kararlar ek diyaloglar dışında hiçbir şeyi değiştirmiyor. Zaten sadece oyunun sonunda etki ediyormuş diye duydum, bir de karakterlere verdiğimiz kararlara göre ilişkiler varmış sanırım. Witcher 3'teki gibi yani, onun dışında oturma, kalkma ve bir şeyi söyleyip söylememek bazen sizin elinizde.
  • karakter özelleştirme ekranı
Kadın veya erkek karakter seçme şansımız var, cinsel organ boyutu ayarlama bile var desem yeter sanırım :) ben Witcher 3'teki Geralt'ı yapmıştım hatta. Kedi gözleri yani efsunger gözüne benzer göz çeşidi var oyunda.
  • müzikler ve şarkılar
arabadayken gaza getirici bir rap ile karşılaştım, ardından hurdacılar geldi ve rap eşliğinde onları öldürdüm. Witcher 3'teki gibi duygusal müzikler ve şarkılar olduğunu sanmam.
  • ara sahneler
ara sahnelerde bahsettiğim gibi oturma, kalkma ve bir cümleyi isteğe bağlı bir şekilde söylememe olayları hoşuma gitti, ayrıca kamerayı hareket ettirebilmek çok hoşuma gitti. Bu sayede tam olarak ara sahne denemez.

• özet
bu oyun bitmemiş bir oyundur, rahat en az 1 yılı vardı daha çıkmasına. Öyle olsaydı çok daha iyi bir oyun olabilirdi, tabii ölüm tehditleri gelmeseydi. Onun dışında 195 saatlik Witcher 3 oynama süremden sonra bu oyun çok daha kötü geldi, bence buglar dışında Witcher 3 ile karşılaştırmam gayet normal. Açıkçası oyuna devam eder miyim emin değilim. İncelememin sonuna geldim, iyi forumlar!

• puanım
puanım 10 üzerinden 6 bu oyun için
  • reklam, Witcher 3 incelemem!
işte linki burada.The Witcher 3: Wild Hunt inceleme

3 Saat oynadığın bir oyunu sanki bitirmişsin gibi incelemen çok saçma. 3 saatlik bir deneyimden ne gibi bir sonuç çıkartıyorsun? Ben 10 saat Witcher oynayıp 10 saatlik deneyimimi anlattım ve onda fan kitlesi tarafından linç yedim fakat bu yaptığın şeyin saçma olduğunu sende biliyorsun. Oyunu 3 saat deneyim edip sanki bitirmiş gibi konuşuyorsun. Yok bak dostum onu bunu geçtim oyuna neden puan veriyorsun? 3 saatlik deneyimden ne çıkarttında puan veriyorsun? Ayrıca ben oyunun yakın dövüşünü fena bulmadım işte adamın yumruğuna vurduğunda adam geri sekiyor falan orada yumruk atıp hamle uyguluyorsun oyunun başında robot tarzı bir şey var onla vs atıp orada ısınabilirdin zaten robotun başındaki NPC'le dövüş kulubune gitmek için konuşuyorsun oraya gidip daha yakından inceleyebilirdin. Tam olarak 3 saatte ne yaptın ki yakın dövüşü eleştirdin? Bu senin kendi görüşün saygım var fakat 3 saatlik deneyimi sanki oyunu bitirmiş gibi eleştirmen çok saçma haberin olsun. Ayrıca 3 saattlik oynanıştan da "bu oyun bitmemiş bir oyundur" sonucu çıkarman çok gereksiz :D.

Dostum bu oyun çok pahalı arkadaşa o konuda hak veriyorum Türkiye'de yaşıyoruz sonuçta :D her oyunu para vererek oynicaksın diye bir şey yok bazen olur böyle.

Zaten anladığım kadarıyla oyunu satın bile almamışsın. Daha da alçaldın gözümde şu an.

Bunu yazarak sende şu an başkalarının gözünde alçaldın.

3 saatlik bir deneyimden ne gibi bir sonuç çıkartıyorsun?
3 saat oynayan bir oyuncu bile bunları yazabiliyorsa sorun bende değil oyunda.
3 saatlik deneyimden ne çıkarttında puan veriyorsun?
Bu arada oyun her geçen dakika kötüleşiyor, artık oyuna puanım 10 üzerinden 5. Doku hatası o kadar fazla ki takmadan edemiyorum, FPS dropları da var. Atmosferine giremiyorum oyunun, ciddiye alamıyorum. V1.03 sürümünü oynadığım içindir yüksek ihtimalle.
Bu yaptığın şeyin saçma olduğunu sende biliyorsun.
Şimdi de kahin kesildin başıma, bravo. Aklımı okumayı nasıl başardın?
Oyunun başında robot tarzı bir şey var onla vs atıp orada ısınabilirdin zaten robotun başındaki NPC'le dövüş kulübune gitmek için konuşuyorsun oraya gidip daha yakından inceleyebilirdin.
Dövüş eğitimini bitirdim ve kardeşlerle 2v1 dövüş attım, fikrim aynı.
Ayrıca 3 saattlik oynanıştan da "bu oyun bitmemiş bir oyundur" sonucu çıkarman çok gereksiz :D.
Bunu ben söylemiyorum, herkes söylüyor.

3 Saat oynayan bir oyuncu bile bunları yazabiliyorsa sorun bende değil oyunda.

3 Saatlik bir deneyimde bunu çıkarman çok saçma steamda bile bir oyunun iade süresi 2 saat sen burada 3 saat deneyim ettim diyorsun 3 saat hiçbir şey dostum ben eğlence amaçlı hikayesi olmayan bir oyunu günlük 5 saat oynuyorum zaten 3 saat hiçbir şey.

Bu arada oyun her geçen dakika kötüleşiyor, artık oyuna puanım 10 üzerinden 5. doku hatası o kadar fazla ki takmadan edemiyorum, FPS dropları da var. Atmosferine giremiyorum oyunun, ciddiye alamıyorum. V1.03 sürümünü oynadığım içindir yüksek ihtimalle.

Eski sürümden büyük ihtimal evet. Fakat bu puanı ciddiye alan olmamıştır 3 saat deneyim eden bir oyuncunun puanını kim ciddiye alır. Doku hatasını ben hiç yaşamadım dokular dümdüz sizde sorun var eski sürümden kaynaklıdır oda.

Dövüş eğitimini bitirdim ve kardeşlerle 2V1 dövüş attım, fikrim aynı.

Saygım var dedim zaten. Bana göre güzeldi sana göre değişir.

Bunu ben söylemiyorum, herkes söylüyor.

Herkes 3 saat oynayıp söylemiyor :D.

Steam'de bile bir oyunun iade süresi 2 saat.
Demek ki 2-3 saat içinde oyunun kötü olup olmadığını anlayabiliyormuşsun, hikaye anlamında değil tabii ki. Zaten hikaye hakkında konuşmadım, tahminde bulundum sadece ve fikrim hala sabit.
Fakat bu puanı ciddiye alan olmamıştır 3 saat deneyim eden bir oyuncunun puanını kim ciddiye alır.
Belki puanım ileride değişir, ancak 6'yı geçmeyeceğine eminim.
Herkes 3 saat oynayıp söylemiyor :D.
Oynanışına bakıldığı zaman çoğu oyuncu ilk saatlerde bunu rahatlıkla söyleyebilir.

Demek ki 2-3 saat içinde oyunun kötü olup olmadığını anlayabiliyormuşsun, hikaye anlamında değil tabii ki. Zaten hikaye hakkında konuşmadım, tahminde bulundum sadece ve fikrim hala sabit.
Belki puanım ileride değişir, ancak 6'yı geçmeyeceğine eminim.
Oynanışına bakıldığı zaman çoğu oyuncu ilk saatlerde bunu rahatlıkla söyleyebilir.

Hiçbir oyunun 2-3 saat içerisinde kötü olup olmadığını anlayamazsın. Belki 2-3 saat içerisinde birçok çeşitliliği sunmuyor sana? 2-3 saatte oyunun başı sana çok güzel gelebilir diyaloglar efsane gelebilir sonradan oyun batar gider. Steam 2 saatlik bir deneyim sunduysa 2 saatte oyunun tamamını anlicaksın her şeyi test edip deneyeceksin diye değil. Adamlar 10 saat deneyim sunsa 10 saatte herhangi bir aksiyon oyununu alıp bitirirsin iade edersin, bu nasıl mantık?

Hiçbir oyunun 2-3 saat içerisinde kötü olup olmadığını anlayamazsın. Belki 2-3 saat içerisinde birçok çeşitliliği sunmuyor sana? 2-3 saatte oyunun başı sana çok güzel gelebilir diyaloglar efsane gelebilir sonradan oyun batar gider. Steam 2 saatlik bir deneyim sunduysa 2 saatte oyunun tamamını anlicaksın her şeyi test edip deneyeceksin diye değil. Adamlar 10 saat deneyim sunsa 10 saatte herhangi bir aksiyon oyununu alıp bitirirsin iade edersin, bu nasıl mantık?

Undertale farklı. 2 Saatte bitiyor ve çok kötü XD.

Geri
Yukarı