Cyberpunk 2077 [inceleme]

Güzel bir inceleme olmuş, ben zevk alarak oynuyorum, oyun kıran hatalarla pek karşılaşmadım, 2-3 taneyi geçmez tahminen, yapay zeka pek rahatsız etmiyor gizlilik odaklı oynadığım için, araba sürüşlerini de çoğunlukla beğeniyorum, özellikle motor sürüşü benim için oldukça rahat. Vuruş hissiyatı ve çatışma hissi bence gayet güzel, keskin nişancı tüfeğiyle birini kafasından vurduğumda gayet tatmin oluyorum, hikayesini de oldukça beğendim, özellikle yan görevler dopdolu güzel görevler, içerik kalitesi konusunda pek katılmıyorum, bence haritada yapılabilecek çok şey var ama tabii eksikleri de yok değil, daha fazla içerik olsa iyi olurdu, oyunun en iddialı yanı bence grafikleri, cidden oyunu oynarken grafiklerin büyüleyiciliğini hissediyorsunuz, animasyonlar da oldukça iyi, animasyon ve grafik birleşince zaten oyun inanılmaz bir hale geliyor, şu an için oyundan oldukça memnunum ve finalinin de doyurucu olacağına inanıyorum ama dediğim gibi tabii ki daha iyi olabilirdi ve hala çok fazla yamaya ihtiyacı var.

Cyberpunk 2077, GTA ile kıyaslanabilecek bir oyunda değil. Kendi kendine GTA beklentisi olan karşılaştırıyor sadece. Benim oyundan GTA beklentim yoktu ve oyun kötü de değil.

Hocam ben mesela GTA ile karşılaştırmam. Ve karşılaştırmak tamamen aptallıktır benim gözümde. Fakat Cyberpunk 2077 rol yapma oyunu olarak çıktı piyasaya. Ve rol yapma mekanikleri benim için neredeyse yok. Ben yaptığım seçimler ile hikayeye yön veremiyorsam o oyun rol yapma oyunu değildir.

Hocam ben mesela GTA ile karşılaştırmam. Ve karşılaştırmak tamamen aptallıktır benim gözümde. Fakat Cyberpunk 2077 rol yapma oyunu olarak çıktı piyasaya. Ve rol yapma mekanikleri benim için neredeyse yok. Ben yaptığım seçimler ile hikayeye yön veremiyorsam o oyun rol yapma oyunu değildir.
Katılıyorum. "İstediğiniz her şey olacaksınız, her şeyi yapabileceksiniz" diye vaat edilen bir oyun için rol yapma mekanikleri kesinlikle çok eksik. Bu sebeple ağır RPG beklentisiyle girip oyunu beğenmeyenlere hak veriyorum.

Ama GTA ile karşılaştırıp fizik motoru, patlamayan tekerler, su fiziği, polis spawnları vs ile çöp ilan edenlere sadece tebessüm ediyorum.

Oyunun sonunu bir tek son sahnelerde yapılan değişiklik etkilediğinden ötürü yeniden oynanabilirliği olduğunu düşünmüyorum. Oyun bittikten sonra kritik noktadan önceki save'e tekrar dönüp bütün sonları deneyebiliyorsunuz zaten baştan oynamadan. Ben öyle yaparak 4 farklı sonu da izledim.

"Buglar ve Optimizasyonluk" saçma bir inceleme başlığı olmuş, bunun yerine "Teknik Kısım" diyerek düşük puan vermek çok daha sağlıklıydı.

Yazımı beğendiğinizi ifade eden yorumlarınız için teşekkür ederim. Oyunun çıkmasını epey uzun süredir (1.5-2 sene civarı) bekliyordum. Çıktığı gece oynama şansım oldu. Sosyal mecralardaki yorumları gördükten sonra bitirince inceleme yazısı yazayım dedim. Sınavlardan ötürü konuyu açtığımı unutmuşum. 24 bildirimi görünce şaşırdım açıkçası. Oyun hakkında veya inceleme hakkında başka yorumlarınız varsa seve seve okurum. Yeniden teşekkürler.

@FurkannC @Nicksiz42 @Black Swordsman @FousterCamP @holywitcherofrivia @Mustafafnt @Yunus Emre Gürbüz

Oyunu hangi platformda oynadınız?
Bilgisayarda oynadım. i3 10100f + RX5500xt sistemim var. PS4 için oyunu almış olsam kesinlikle iade etmez, güncellemelerini beklerdim. O derece sevdim. PS4'te oyunun 1.06 versiyonunun videosunu izledim. Epey bir gelişme var.

Oyunun sonunu bir tek son sahnelerde yapılan değişiklik etkilediğinden ötürü yeniden oynanabilirliği olduğunu düşünmüyorum. Oyun bittikten sonra kritik noktadan önceki save'e tekrar dönüp bütün sonları deneyebiliyorsunuz zaten baştan oynamadan. Ben öyle yaparak 4 farklı sonu da izledim.

"Buglar ve Optimizasyonluk" saçma bir inceleme başlığı olmuş, bunun yerine "Teknik Kısım" diyerek düşük puan vermek çok daha sağlıklıydı.
Sürekli bug ve optimizasyon kelimeleri kullanıldığı için o şekilde başlık attım ama haklısınız o şekilde daha profesyonel olabilirmiş.
Üzgünüm ama Cyberbug'cıyım. Aşırı rahatsız edici bug var. Ve oyunda yapay zeka sıfır ya.
Eline sağlık bu arada.
Açıkçası yapay zeka ve ufak tefek buglar dışında bende beğendim oyunu. İnsanlar neden bu kadar anormal tepkiler verdi anlamış değillim. Tamam bilgisayarınız kaldırmıyor olabilir ama niye çamur atarsın ki şirkete?
Oyunu fırından erken çıkmış kıymalı pideye benzetiyorum. Kıymalı pidenin albenisi çok yüksek ama maalesef tam pişmemiş. Bu oyunun 2021 kışında çıkmasını beklerdim. Belki oyunun altyapısı ve içerikleri çok daha ileri seviyede olacaktı ama 2020 baharına tarih vererek çok erken davrandılar.
Mekaniğe verdiğin puan hariç katılıyorum. Mekaniğine ben olsam 4/10 verirdim. Koşu mekaniği berbat, sürüş mekaniği eh, silah mekaniği fena değil ve yakın dövüş mekaniği berbat.
4/10'e kadar inmem ama 5-6/10 olabilirmiş aslında. Gizlilik ve hackleme ile ilerledim oyun boyunca. Teknolojik silahlar güzel olmuş lakin old school makinalı silahlar çürük tahtaya emanet... Koşu mekaniği güzel gibiydi aslında, eğlencesine parkur bile bile yapmıştım bir keresinde. Yakın dövüş tam olmamış. Fikirleri güzel ama yetersiz ve yer yer hissiyatsız olmuş.

• Tema Entegrasyonu 10/10
Cyberpunk teması iyi işlenmiş. Oyunun baz alındığı çizgi romanın üstüne koyularak ilerlenmiş.
Bana pek iyi işlenmiş gibi gelmedi adamalar sanki cyberpunk temasını direk her köşeye neon ışık koymak olarak kavramış sanki. Cyberpunk medyasında kullanılan temalar arasında yapay zeka, sınıf ayaklanması, hükümet ve şirket yolsuzlukları, anarşi, çete savaşı ve trans hümanizm yer alıyor ve bunlara yeterince yer verilmemiş gibi geldi.
  • Yeniden Oynanabilirlik 10/10
Değişken sonları ve kaliteli hikayesi bu oyunu 1-2 kez daha bitirtir. Ayrıca gelecek 2 büyük güncelleme ve diğer güncellemelerle, oyunun bugları ve optimizasyon sorunları çözülünce kesinlikle yeniden oynayacağım. Tek başına 120 saat oynayan arkadaşım da benzer bir yorum yaptı.
Farklı sonları mevcut fakat onları tetikleyen tek şey son görevdeki bir diyalog seçimi. Ayrıca senin dediğin gibi tam RPG olmadığından bütün diyaloglar normal-agresif-random-soru tipinde geliyor ve başka hiçbir şeyi etkilemiyor gibi. Romans ettiğimiz karaktere (örn. Panam) siz ne kadar laf atsanız bile size düşüyor.

Yan görevler çok tekrar ediyor ya, hep bir yeri basıyoruz çok sıkıldım her görevi yapıp %100 tamamlamak isterdim ama çok tekrar ediyorlar hiç uğraşılmamış üzerine.

Yan görevler çok tekrar ediyor ya, hep bir yeri basıyoruz çok sıkıldım her görevi yapıp %100 tamamlamak isterdim ama çok tekrar ediyorlar hiç uğraşılmamış üzerine.
Onlar yan görev değil, açık dünyada yapılabilecek ufak tefek şeyler, her açık dünya oyununda onlar var zaten, üstelik diğer açık dünya oyunların göre üstlerine daha çok uğraşılmış ve neredeyse her birinde ufak da olsa bir hikaye var. Oyunu adam akıllı oynamadan eleştirmeyi ne kadar çok seviyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı