Cyberpunk 2077 neden linçlendi?

Bulduğum bir fotoğrafı atayım; atıldıysa kusura bakmayın. 😁
Eki Görüntüle 792849

Hocam ben oyunu bitirdim tabii ki çok yan görev yapmadım. Toplam 30 saat kadar oynadım ve hâlâ devam ediyor. Arkadaş sadece 10-12 tane bug gördüm bunların 7 tanesi arabanın dokusu ile ilgiliydi. Galiba bütün şansımı bu oyunda kullandım.

Evet fakat insanlar CDPR için çok beklentiye girdi. O yüzden en küçük hata için kıyameti kopardılar.

Ha dediğin iyi oldu 2-3 yıl geliştirme olayı. İlk fragman belki 7 sene önce çıkmış olabilir fakat oyun daha belki en fazla 5 senedir geliştiriliyor. Hatta değil 5 sene 3 sene anca vardır çünkü Witcher 3 yaptılar üstüne oyunun kendisi kadar DLC çıkarttılar ama insanlar oyunu 7 yıldır yapılıyor zannediyor. Aynı olay Bannerlord için de oldu oyun tanıtılalı çok yıl oldu fakat gerçek yapım aşaması 5 yıl anca vardır üstelik oyun motoru ile aynı anda geliştirildi.

Bu erken çıkarma olayı ise NFS: Carbon için oldu. Bilenler bilir Most Wanted çok büyük etki yaptı insanlar EA firmasına sürekli mail attı erken çıkarın diye ve Carbon bir çok insan tarafından kötü görülür. Eğer internetten biraz araştırma yaparsanız Beta sürümüne ait bir sürü dosya kalıntısının oyun içinde olduğunu görürsünüz adamlar dosyaları bile kaldıramamış gizlemekle yetinmiş. Üstelik bu beta içerikler az değil eğer oyuncular biraz daha sabırlı olsaydı belki NFS: Carbon oyun tarihinin en iyilerinden olurdu.
Firma oyunu geliştirebilmek için stüdyo satın alıyorlar zaten. Oyunda 2018 yılında yapılmaya başlıyor.

Firma oyunu geliştirebilmek için stüdyo satın alıyorlar zaten. Oyunda 2018 yılında yapılmaya başlıyor.
2 yılda iyi bir iş çıkarmışlar diyebiliriz o zaman. Şubat ayında çıkacak güncelleme oyunu düzeltir fakat kötü algıyı düzeltir mi? Bilemeyiz.

Bence hayır hatta bu oyun CDPR'in sonu olacak gibi dava falan da açılacakmış hisseleri de çok düştü.
Bence evet çünkü 2 yılda sıfırdan tamamen farklı oyun yaptılar. Diğer büyük firmalar bile yeni oyun yapma eğilimine pek gitmez genelde ellerinde tutmuş bir marka varsa fikir olarak devam ettirip mekaniklerdir, oyun motorudur dokunmazlar. CDPR ile hem oyun motoru geliştirip hem de sıfırdan her şeyi ile oyun yaptı 2 yılda.

Ha ama oyun beklenildiği beklentiyi karşılayamadı o doğru fakat CDPR müşteri dostu bir firma oyuncular sırf bir oyunu çok fazla bug içeriyor diye batırmazlar firmayı. Tahminimce oyun toparlandıktan sonra hisseleri artacaktır fakat sonu olmaz belki davalar firmayı çöküşe götürebilir.

Bugları ve oyundaki hataları beraber bir kenara bırakalım ve oyunu öyle inceleyelim. Öncelikle bir kesim Deus Ex benzeri bir şey bekledi bir kesim ise GTA tarzı. Oyun iki tarafı da memnun edemezdi. Zaten Rpg bir oyun dendi en başından beri, GTA tarzı bir şey beklemek de saçmalıktı. Ama sonuca bakılırsa iki tarafı da memnun eden bir ürün yok ortada. Rpg sistemi hiç yeterli değil.

Ben acık ve net bir şekilde bütün Cyberpunk konularında ( gördüğüm ) erken cıkarsa buglu cıkar veya remember me gibi ilk cıkışında beyenilmeyip ileride demir imiz soğuyunca a güzelmiş oynanır diyeceğimiz bir oyun olur dedim ve şaşmadım,
Tabii burada firma da biraz kötü yaptı çünkü yükseltilen bir oyun her zaman en yüksek beklenti verdirtir bu beklentide GTA V bile olsa durmadan linçlenirdi.

Sosyal medya sayesinde en çok beklenilen oyun ünvanını alıp şirkette bunun önüne geçmedi. Üstüne de buglar ve hatalar olunca, hikaye ilerlemesinde de seçtiğimiz seçeneklerin hikaye gidişatına etki etmemesi yüzünden linç yedi. Hataları felan güncelleme ile umarım düzeltirlerde kendilerini affettirirler. Birde internette görüyorum sürekli GTA 5 ile karşılaştırılıyor oyun artık nasıl bir beklentiye girdiyse insanlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı