Cyberpunk 2077'nin ufak bir incelemesi

Haklısınız. Şöyle bir durum var, ben oyunları hikayesi için oynamıyorum. Hikayeden bir şey anlamıyorum. Hatta bu nedenle rekabetçi oyunlara eğilimim var.

Benim tam tersi. Rekabetçi oyunlar sıkıyor güzel hikaye arıyorum. 😄

Merhaba, oyun hakkında ufak bir inceleme yapmak istedim. Öncelikle oyunun eksi yönlerinden başlamak istiyorum.
  • Herkesin bildiği üzere oyun bug dolu ve optimizasyonu biraz sıkıntılı. Kaplama hataları da mevcut. Bunlar ileride düzeltilecektir elbet.
  • Karakter geliştirme ekranını biraz karışık, öğrenmek zaman almakta.
  • Ufak tefek çökmeler mevcut. Genel olarak oyunu açarken veya kapatırken oluyor, oyun içinde çökme yaşamadım. Bir de OBS açıkken çökme mevcut, benim OBS ayarlarımdan dolayı da olabilir. Pek bilmiyorum.
  • Yapay zekâ bazen sapıtıyor.
  • Uzun süre oynayınca gözlerimi ağrıtıyor. Kişisel bir durum da olabilir, emin değilim.
  • Araç kullanımında harita biraz sıkıntı çıkarıyor. Nereden döneceğinizi tam olarak kestiremiyorsunuz, sanki haritada o sokak geç geliyormuş gibi.

Şimdi de artı yönlerinden bahsedeyim.
  • Grafikleri oldukça hoş, Ray Tracing teknolojisi olmadan bile çok güzel görünmekte. Düşük grafik seçeneklerinde dahi hoş bir görünüme sahip. Aynı şekilde oyunun atmosferi de çok güzel, içine çekiyor sanki...
  • Vuruş hissiyatını, araç mekaniklerini beğendim. Birçok kişi rezil olduğunu belirtiyor.
  • Türkçe alt yazı, çok önemli bir artı.
  • Araç sesleri harika. Sırf bunun için özel uğraşlar verildiği belli oluyor.
Eksileri daha çokmuş gibi gözüküyor ancak emin olun ki benim açımdan oyun muazzam. Oyunu 10 Aralık 3:45 civarında oynamaya başladım. O saatten yaklaşık 22:00'a kadar toplam 16 saat oynadım. Sarıyor yani. :D.

Bu arada oyun içinde dolaştığım ufak bir video çektim, isteyen izleyebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Birkaç ekran görüntüsü bırakmazsam olmaz, değil mi?

Ayrıca sormak istediğiniz şeyler var ise sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Okuduğunuz için teşekkürler. :)

Çok kötü karşılanırdı ama 1 erteleme daha yapıp en iyi şekilde karşımıza sunsalardı demiyorum değil.
Ama oyun hikayesi ve ortam cidden güzel.

XSX'de testine yapmak isteyen ben: Microsoft Store'a girer. Cyberpunk'a bakar. Fiyatı görür (468 lira) ve tövbe eder.
Sizi tebrik ederim. Benim gibi öznel değil de nesnel bakmışsınız. Oyununun ortalarına geldim. Oyun ortalamanın üstünde, bunu hepimiz biliyoruz.
Ama ne yalan söyleyeyim, bence 7 senedir şöyle güzel böyle efsane diye tanıtılan oyun değil.
Tekrar linç yememek için tekrar söylüyorum: Bence.

Oyunu med ayarlarda oynuyorum ve grafikler cidden güzel gözüküyor.
Evet uzun süreli oynanışta benim de gözlerimi yoruyor çünkü çok renk gözleri bir hayli zorluyor :)
kaplamlar ve bug sıkıntısı bende de mevcut maalesef çok can sıkıcı bir durum.
Oyun içi ekran görüntülerinizi nasıl alıyorsunuz bu arada menüden göz gezdirdim sadece detaylı olarak bakmadım :) Ve sistemi iyi arkadaşlar ekran görüntülerini paylaşabilir mi :)

Oyunu med ayarlarda oynuyorum ve grafikler cidden güzel gözüküyor.
Evet uzun süreli oynanışta benim de gözlerimi yoruyor çünkü çok renk gözleri bir hayli zorluyor :)
kaplamlar ve bug sıkıntısı bende de mevcut maalesef çok can sıkıcı bir durum.
Oyun içi ekran görüntülerinizi nasıl alıyorsunuz bu arada menüden göz gezdirdim sadece detaylı olarak bakmadım :) Ve sistemi iyi arkadaşlar ekran görüntülerini paylaşabilir mi :)
Ben paylaşmak isterdim de nedense bende bulanıklık sorunu var. Çözemedim de çok takmıyorum. XSX'den alabilirsem 4K 60FPS ekran görüntülerini atabilirim.

Bu da benim farklı bir konuda düşündüğüm görüşlerim;

Oyun çok güzel ama çok güzel. Cidden böyle bir açık vardı piyasada ve açığı çok güzel kapatıyor. Ben beğendim ve seneye GOTY'a bile oynar diyebilirim.

Beklenti kısmına gelirsek ben oyuna karşı inanılmaz bir beklenti -hype- içerisinde bir insan değildim. Hatta arkadaşıma bile sakin ol, oyunun hataları çözülsün öyle alırız bile demiştim -dayanamayıp son gün aldım-. Çünkü bu kadar devasa bir fikrin uygulanması tabii ki de kusursuz olamazdı. Eğer bir şey ne kadar büyük olursa hata payı da o kadar artar.

Belki de insanlardan bir tık daha beklentimin olması beni bu oyuna daha çok bağladı. Atmosfer kusursuz, vuruş hissine bayıldım, RPG olması zaten yorumsuz ve genel anlamda gelecekte geçiyor olması benim inanılmaz hoşuma gitti. Aynı zamanda oyun hakkında hiçbir fikri olmayıp CP 77'i GTA 5 ile kıyaslayan insanların korkunç eleştirilerine maruz kalmakta bence en büyük olay olmalı.

Bug konuna gelirsekte benim oyunumun içine edecek hiç büyük bir bug olmadı. Ufak tefek araba spawnlanırken sıkıntılar, bazı tuşların eğitim aşamasında çalışmaması gibi bug bile sayılmayacak şeyler yaşandı. Tabi ki de göz yumdum, yummaktan başka bir seçeneğim yoktu çünkü oyun beni adeta büyülemişti. Yakında da çoğunu çözeceklerine inanıyorum. En saçması kimse Bugisoft'a laf atmazken CD project gibi 2. oyununu (tür anlamında) yapan bir şirkete çok acımasız davrandılar.

Sürüş hissi konusuna gelirsek ben çok beğendim. Arabanın ne çok hantal ne de çok hızlı sürüşü beni tatmin etti. Özellikle Mafia'nın arabalarının o sürüş zorluğunu beğenen biri olarak ben çok beğendim.

Optimizasyon konusuna gelirsem, RTX 2060 ve R5 2600X beni şu anki haliyle bile üzmedi. İnsanlar öyle bir sövüyordu ki yüksek ayarlarda herhalde 30-40 FPS alırım sanıyordum. Bir girdim oyuna ayarları korkarak Ultra'ya aldım. RTX'i kapadım ve DLSS'i "kalite" moduna çektim. Sanıyorum oyun kasmaktan oynatmayacak kendini. Ekran kartı yüzde 99'da ağlayacak ve oyunu sinirden kapatacağım. Şak! Bir de ne göreyim, kapalı yerlerde 80-100 arası saçma bir FPS, dışarıda insan kalabalığının olduğu yerlerde ise 60 FPS alıyorum. Net olarak söyleyim daha ne isteyim? Eğer sağlam bir patch gelirse -ki gelecektir- bu düzeyler iyice artar ve bu samimi bir şekilde oyun zevkini katlar. Açıkcası atmosfer ve hikayenin etkisine o kadar kapıldım ki oyun 30 FPS olsa da umrumda olmadı.

Genel anlamda olmuş bu iş hacı. Yolları açık olsun umarım ileride Online gibi büyük güncellemeler ile kaliteye kalite katarlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı